Chcąc zadbać o dobry i zdrowy sen, warto zastanowić się przede wszystkim nad wyborem właściwego materaca, który zapewni odpowiedni komfort i wygodę oraz wsparcie dla kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład materac z pianki termoelastycznej, który przez producentów polecany jest jako produkt najwygodniejszy. Tego typu pianka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i jego pozycji, dosłownie je otulając. Dla kogo taki materac jest najlepszym rozwiązaniem?

Jak działa pianka termoelastyczna?

Materiał ten powstał stosunkowo niedawno, bo w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Został wynaleziony przez amerykańskich naukowców z NASA, którzy pracowali nad surowcem idealnym do produkcji poduszek powietrznych. Kiedy odkryto jego unikalne właściwości, bardzo szybko zaczęto wykorzystywać go właśnie do produkcji materaców. Kiedyś uznawano je za produkty bardzo luksusowe, ale dzisiaj każdy może pozwolić sobie na zakup takiego produktu.

Czym charakteryzuje się pianka termoelastyczna?

  • materiał bez trudu ugina się pod wpływem ciężaru ciała, w szczególności w jego newralgicznych punktach takich, jak ramiona, barki, czy biodra,

  • pod wpływem ciepła wydzielanego przez osobę śpiącą, zaczyna następnie mięknąć,

  • idealnie dopasowuje się do potrzeb ciała, sprawiając, że jest otulone miękką pianką,

  • po zakończonym wypoczynku, pianka bardzo powoli wraca do swojego stanu pierwotnego.

Materace tego typu uznawane są za bardzo miękkie i niezwykle komfortowe. Bardzo często hotele chwalą się przed klientami, że w swojej ofercie posiadają właśnie tego typu rozwiązanie.

Kto może i powinien spać na materacach termoelastycznych?

Większość producentów stara się wprowadzać do swojego asortymentu tego typu materac Pianka termoelastyczna jest jednocześnie materiałem wygodnym, jak i trwałym oraz wytrzymałym. Nawet po latach użytkowania, nadal spełnia swoją rolę i gwarantuje wygodę, jeśli jest właściwie użytkowana.

Jest to idealny materiał na materac dla:

  • dzieci,

  • osób o niewielkiej masie ciała,

  • osób ceniących sobie miękkie podłoże,

  • par.

Takie rozwiązanie sprawdza się właśnie w łóżkach małżeńskich, ponieważ pianka działa punktowo. Oznacza to, że nie odczuwa się ruchów partnera, kiedy w nocy zmienia pozycję, czy też wstaje do toalety. Oczywiście, materac tego typu to wybór dla pary o dość podobnych gabarytach. Osoby o większych gabarytach mogą mieć nieprzyjemne wrażenie zapadania się w piance. Na pewno taki produkt nie sprawdzi się w przypadku osób, które wolą twarde podłoże do snu.

Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej – czy warto taki kupić?

Część producentów oferuje także materace nawierzchniowe, które produkowane są przy użyciu takich pianek. Tego typu produkt bardzo szybko zrewitalizuje stary, nieco wysłużony już materac w domu lub może posłużyć jako nakładka na kanapę z funkcją spania. Na pewno jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej kosztują znacznie mniej od tradycyjnych materaców, a zapewniają duży komfort i wygodę. Poszukując opcji na zapewnienie sobie podłoża znacznie bardziej miękkiego, niż posiadane dotychczas, warto zastanowić się nad zakupem tego typu nakładki. Nakładka na materac z pianki termoelastycznej jest chętnie wybierana do pokoi małych dzieci przez ich troskliwych rodziców. Co prawda, maluszki nie mogą spać na podłożu zbyt miękkim, ponieważ grozi to uduszeniem, ale sam materac nawierzchniowy wspaniale sprawdza się jako nakładka na tradycyjny materac wykonany z kokosa, czy lateksu.

Jak zadbać o swój materac termoelastyczny?

Jak każdy materac, powinien być on zawsze transportowany na płasko. Powszechnie stosowane przez producentów rolowanie materacy nie sprzyja ich konstrukcji i negatywnie wpływa na funkcjonalność. Warto pamiętać o tym, jakie funkcje spełnia pianka termoelastyczna Materac taki ma jak najdłużej dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji osoby śpiącej. Dlatego co jakiś czas trzeba swój materac odwrócić, aby nie wywoływać stale ucisków w jednym jego punkcie. Poza tym powinien być na bieżąco odkurzany, aby zachować jego higienę.