Telefony komórkowe wyparły tradycyjne budziki i to one co rano budzą nas wybraną melodyjką. Oznacza to, że mamy go przy sobie praktycznie przez całą dobę. Nie zostawiamy go na dłużej w ciągu dnia i leży obok naszego łóżka przez całą noc. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ten mały sprzęt wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie?

Spanie z telefonem pod poduszką

Mimo iż w większości przypadków smartfon leży obok naszego łóżka na stoliku nocnym, zdarzają się również sytuacje gdy zasypiamy z nim w dłoni lub ląduje on pod naszą poduszką. Nie jest to nawyk zdrowy ani bezpieczny. Szczególnie jeśli podłączyliśmy nasz telefon do prądu w celu uzupełnienia zapasów energii. Podczas ładowania bateria w telefonie nagrzewa się. Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniego chłodzenie( np. przez zapewnienie dopływu powietrza) może dojść do jej przegrzania i wybuchu. Istnieje również duże zagrożenie pożaru lub poparzenia. Jeżeli nie możesz pozostawić telefonu w salonie, zadbaj o to by nie znajdował się on w bliskiej odległości od Twojego łóżka.

Spanie z telefonem przy głowie

Poza tak oczywistym powodem jak wspomniane wyżej ryzyko pożaru lub poparzenia, występują jeszcze inne czynniki przemawiające za tym, by odseparować się od telefonu przynajmniej w nocy. Są to kwestie zdrowotne. Przede wszystkim przeglądanie telefonu tuż przed snem zaburza jego rytm. Jasne światło emitowane przez ekran telefonu, zawierające niebieski pigment imituje światło dzienne. Niestety powoduje to aktywność naszego mózgu, który zdezorientowany nie potrafi ocenić jaką mamy porę dnia. Produkcja melatoniny pozwalającej się wyciszyć i zasnąć spada, natomiast wzrasta poziom serotoniny, odpowiedzialnej za pobudzenie i ożywienie. W rezultacie nawet jeżeli uda nam się zasnąć jakość naszego snu będzie bardzo niska.

Często przed snem zamiast uspokoić organizm, wyciszyć go i przygotować na wypoczynek fundujemy mu ciągłe bodźce. Przeglądamy portale społecznościowe, czytamy niepokojące informacje, zmuszamy mózg do skupienia uwagi i koncentracji. Nawet gdy odłożymy telefon na szafkę nocną co chwilę otrzymujemy nowe powiadomienia, których dźwięki dodatkowo nas irytują i wybudzają. Zamiast spokojnie zasnąć zastanawiamy się o czym zostaliśmy właśnie poinformowani.

Niewyspany organizm po pewnym czasie zaczyna się buntować. Tracimy koncentrację, stajemy się nerwowi i rozdrażnieni. Wydajność w pracy spada. Notoryczne niewysypianie może powodować problemy z krążeniem, cukrzycę, stany depresyjne, otyłość i obniżenie koncentracji. Nie powinniśmy zapominać, że organizm potrzebuje dziennie przynajmniej 6 godzin efektywnego snu. Nie wystarczy się położyć i przeleżeć do rana, będąc stale w fazie czuwania, gdzie byle szelest sprawi, że otworzymy oczy. Sen musi być głęboki i zapewnić pełną regenerację organizmu.

Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Wielu z nas zastanawia się czy promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe szkodzi naszemu zdrowiu i czy może się przyczynić do wystąpienia chorób nowotworowych, szczególnie w okolicach głowy. Bardzo wielu naukowców z różnych krajów podjęło się badań mogących potwierdzić lub obalić tą tezę. Wciąż jednak brak jednoznacznych dowodów mogących w 100% potwierdzić którąś z teorii. Część z nich mówi o tym, że emitowane przez telefony fale nie posiadają promieniowania jonizującego, a to właśnie ono głównie nam szkodzi. Inne z kolei potwierdzają zwiększoną zachorowalność na raka wśród dzieci, które miały styczność z telefonami zwłaszcza poniżej 5 roku życia.

Najważniejsze jest zachowanie zdrowego umiaru. Wiemy jednak, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne. Z telefonu dzwonimy, na telefonie odpowiadamy na maile. Służą nam do pracy i do rozrywki. Słuchamy muzyki, kontaktujemy się ze znajomymi. Dziś już nikt nie wyobraża sobie życia w świecie pozbawionym telefonu komórkowego i internetu.

Spanie przy telefonie

W jaki sposób możemy więc zminimalizować ryzyko szkodliwego wpływu technologii na ludzki organizm? Przede wszystkim ograniczmy jej użytkowanie do minimum, w razie możliwości używajmy zestawu głośnomówiącego by trzymać telefon jak najdalej od głowy, oduczmy dzieci ciągłego korzystania z internetu zapewniając im inne formy rozrywki, przede wszystkim jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Zwróćmy uwagę na siłę zasięgu, im jest on mniejszy tym większą ilość fal emitują nasze telefony w celu utrzymania nas w ciągłej dostępności. Zastąpmy bezmyślne przeglądanie portali ciekawą książką, odświeżmy nasze dawne zainteresowania. Będziemy zdziwieni jak wiele czasu „kradły” nam nasze telefony, jak wiele ciekawych rzeczy możemy zrobić gdy przestaniemy być od nich zależni.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jak szybko zasnąć w 60 sekund? Czy jest to możliwe?
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?