Bezsenność jest plagą dzisiejszych czasów. Wielu z nas skarży się na różnego rodzaju uciążliwości związane z wieczornym wypoczynkiem. Na bezsenność składa się bowiem kilka czynników. Zaliczamy do niej nie tylko całkowitą niemożliwość zaśnięcia czyli przewracanie się z boku na bok przez większą część nocy, lecz również częste wybudzanie, płytki sen i problemy z zaśnięciem.

Notoryczne niewysypianie może powodować problemy zdrowotne. Z czasem dokuczać nam będzie rozdrażnienie, nerwowość, mogą pojawić się lęki i stany depresyjne. Grozić nam może cukrzyca, niewydolność serca czy udar.

Jak szybko zasnąć w 60 sekund?

Lekarz Andrew Weil, absolwent Harvardu, opracował sposób szybkiego zasypiania, wzorując się na praktykach indyjskich joginów, którzy poprzez odpowiedni oddech wprowadzali się w stan pełnego relaksu i odprężenia. Dzięki niemu spowalniał się rytm serca wywołując rozluźnienie wszystkich mięśni, uspokajał się zarówno umysł jak i ciało. Metodę tą nazwał „4-7-8”. Na czym ona polega?

Należy wygodnie ułożyć się na łóżku. Przez 4 sekundy wdychać powietrze przez nos, później wstrzymać oddech na 7 sekund odliczając w myślach, a następnie powoli wypuszczać je przez usta przez 8 sekund. Całą procedurę należy powtórzyć 3 razy. Metoda to powinna być stosowana regularnie, gdyż wtedy uda się osiągnąć najlepsze efekty.

Czy są jakieś dodatkowe sposoby na to, by ułatwić sobie codzienne zasypianie? Oczywiście!

  • regularna pora wstawania i pójścia do łóżka
  • relaksująca, ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych
  • ograniczenie, a najlepiej całkowite zaprzestanie korzystania z tabletu, laptopa i komputera minimum 1 godzinę przed spaniem
  • lekkostrawna kolacja maksimum 3 godziny przed snem
  • relaksująca lektura ulubionej książki
  • czysta i pachnąca pościel
  • świeże powietrze w przewietrzonej sypialni
  • ruch i wysiłek fizyczny w ciągu dnia
  • unikanie używek takich jak popołudniowa kawa, tytoń czy alkohol spłycający sen

Te pozytywne nawyki sprawią, że każdego dnia bez problemu zaśniesz i rano obudzisz się wypoczęty, pełen energii i chęci do pracy i nauki.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że niewygodny materac może skutecznie zaprzepaścić wszystkie metody ułatwiające zaśnięcie i sprawiające, że sen będzie głęboki i regenerujący. Warto więc zaopatrzyć się w idealnie dopasowany do naszych preferencji materac. Czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze? Przede wszystkim naszą wagą. W tym celu stworzona została czterostopniowa skala ułatwiająca nam rozeznanie i wybór. Podział przedstawia się następująco:

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?
- Materace do kamperów