Pokrowiec na materac jest dziś nieodłącznym elementem każdego materaca. Dokonując wyboru właściwego materaca, podejmujemy również decyzję odnośnie rodzaju pokrowca. Poza dodatkowymi właściwościami jak antyalergiczność, antybakteryjność, pochłanianie nadmiaru wilgoci pokrowiec pełni głównie rolę ochronną. Zabezpiecza materac przed wnikaniem zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Jak o niego właściwie dbać? Jak powinno wyglądać pranie pokrowca na materac?

Pranie pokrowca na materac

Ułatwieniem tej czynności z pewnością będzie fakt, że wszystkie pokrowce mają wszyte zamki, dzięki którym można łatwo zdjąć i ponownie założyć pokrowiec na materac.

O czym należy pamiętać przystępując do tej czynności. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta, jego wytycznymi dotyczącymi prania i konserwacji pokrowca. Będą one zawierać informacje odnośnie temperatury prania, której nie należy przekraczać, by nie narażać pokrowiec na skurczenie czy zniszczenie materiału. Dowiemy się z niej również jakie środki piorące możemy stosować. Z pewnością muszą być delikatne, należy unikać stosowania wybielaczy i agresywnych, chlorowanych detergentów. Nie zaleca się używania płynów do płukania, mogą one pozbawić pokrowiec jego podstawowych właściwości takich jak przepuszczalność powietrza czy wilgoci. Przed włożeniem do pralki należy zasunąć pokrowiec, zwinąć go w rulon, lub złożyć w kostkę. Jak często prać pokrowiec? Warto to robić minimum raz na pół roku. Alergicy mogą to robić częściej, nawet co 2-3 miesiące. W ich przypadku higiena jest szczególnie wskazana.

Jeżeli posiadasz pokrowiec o dużych rozmiarach i nie ma możliwości by wyprać go samodzielnie w domowych warunkach, warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Pralki, które mają do swojej dyspozycji bez problemu pomieszczą nawet największy rozmiar.

Nie tylko pokrowiec zasługuje na czyszczenie. Warto również raz na jakiś czas prać materac.

Jak prać materac?

Najszybszym i najefektywniejszym sposobem na pranie materaca jest wykorzystanie myjki parowej. Wyczyści materac głęboko, eliminując roztocza i inne mikroorganizmy nie narażając go na przemoczenie. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego urządzenia, są również inne metody przy użyciu naturalnych składników. Możemy użyć pasty wykonanej z wody i sody oczyszczonej. Taką pastę nakładamy na plamę i po około 30 min ścieramy wilgotną szmatką. Innym sposobem jest wykorzystanie roztworu wykonanego z wody i cytryny w proporcji 2:1 lub wody utlenionej, którą wylewamy bezpośrednio na plamę.

W przypadku trudniejszych plam, skuteczny może okazać się boraks. Wystarczy jedną łyżkę rozpuścić w litrze wody i wyczyścić plamę lub przygotować z niego pastę i po nałożeniu i wyschnięciu zeskrobać. Należy go jednak stosować z zachowaniem środków ostrożności.

Co zrobić jeśli chcemy odświeżyć cały materac? Rozwiązaniem może być czyszczenie materaca na sucho. Posypujemy wówczas cały materac sodą oczyszczoną, pozostawiamy na kilka godzin lub najlepiej na całą noc, po tym czasie całość odkurzamy.

Pokrowiec na materac pranie

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów pokrowców, o różnych właściwościach. My oferujemy Państwu wysokiej jakości pokrowiec kaszmirowy, z dużą zawartością wełny kaszmirowej. Wełna ta pozyskiwana jest z kóz kaszmirskich, poprzez ręczne wyczesywanie. Następnie włosie zewnętrzne jest rozdzielane od puchowego. Pokrowiec kaszmirowy jest gruby (gramatura 450g/m2), mięsisty i puszysty. Niezwykle przyjemny w dotyku i miły dla skóry. Kaszmir jest ekskluzywnym surowcem, który docenią osoby o wysokich wymaganiach. Jest przewiewny, dodatkowo wzmocniony siatką wentylującą 3D, która zwiększa jego przepuszczalność i trwałość. Pokrowiec jest pikowany laserowo, dzięki temu z łatwością zmieścisz go w pralce i wypierzesz. Ma wszyty zamek w kształcie litery „L”, więc zdjęcie i założenie go nie sprawia najmniejszych problemów.

Maksymalna temperatura prania pokrowca kaszmirowego nie powinna przekraczać 40°C, a detergenty powinny być delikatne, by pokrowiec nie stracił swoich właściwości i nie zmechacił się. Skład pokrowca: 60% poliester, 35% wiskoza, 5% kaszmir.

Dbałość o czystość i higienę materaca jest bardzo istotna. Wpływa korzystnie na jakość snu i zdrowie. W łóżku spędzamy sporą część naszego życia, należy więc zadbać o to by czuć się w nim komfortowo.

Jak założyć pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac zakładamy lekko wilgotny. Pokrowiec wysuszony w 100% jak każdy materiał delikatnie się kurczy i jego zakładanie może być utrudnione.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Lateks naturalny czy sztuczny?
- Materac dla osoby o wadze powyżej 120 kg
- Czym jest pianka memory?