Dobrze dopasowany materac do spania to połowa sukcesu. Eksperci zalecają, aby materace dostosowywać do wymagań i budowy ciała. Najistotniejsza kwestia to oczywiście stopień twardości wybranego modelu. Materac musi bowiem zapewniać optymalne wsparcie na całej długości kręgosłupa. Jeśli będzie za miękki – będziemy się w nim zapadać i nie zajmiemy ergonomicznej pozycji. Jeśli zaś będzie zbyt twardy – można się spodziewać nieprzyjemnych ucisków, jak również bólu kręgosłupa, czy głowy. Wysokiej klasy materac, zaprojektowany według własnych wymagań i preferencji najlepiej zabezpieczać przed plamami i zabrudzeniami. Odpowiedni ochraniacz na materac stanowi osłonę i gwarantuje zachowanie higieny. Ta istotna jest przede wszystkim w przypadku alergików, ale każdy z nas powinien o nią zadbać, aby spać zdrowo i bezpiecznie, a jednocześnie wydłużyć żywotność posiadanego materaca.

Ochraniacze na materace w domu i szpitalu

Każdy, komu zależy na osłonięciu posiadanego materaca, powinien się w taki ochraniacz zaopatrzyć. Zwykle można je spotkać w szpitalach i hotelach, ponieważ tam na jednym materacu sypia wiele różnych osób. Aby zachować maksimum higieny, stosuje się właśnie ochraniacze, które są wodoodporne i nie przepuszczają żadnych płynów, ani wilgoci. Materac chroniony jest więc przed plamami z jedzenia i picia, ale również najpopularniejszymi – z potu, krwi, czy moczu.

Domowe ochraniacze na materace nie muszą być tak szczelne i nieprzemakalne. Najczęściej jednak rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych decydują się na tego typu rozwiązanie. Plamy są w ich domach na porządku dziennym i ciężko się z nimi walczy. Poszukując porad na ten temat na forum internetowym można wyczytać, że żaden materac nie lubi wody. Czyszcząc plamy należy unikać zbędnego moczenia materaca, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Jeśli nie dosuszymy swojego materaca, można spodziewać się, że w środku zalęgną się różne mikroorganizmy. O ten aspekt powinni dbać nie tylko alergicy, ale wszyscy użytkownicy materaców. Jeśli w domu mieszka osoba chora, która musi całymi dniami leżeć w łóżku, podkład na materac na pewno będzie dobrym rozwiązaniem i korzystnie wpłynie na aspekty higieniczne. Sam pot sprzyja rozwojowi bakterii w pościeli, które dla osoby chorej są bardzo niebezpieczne.

Jak dopasować ochraniacz do swojego materaca?

Większość profesjonalnych producentów materacy zajmuje się również produkcją ochraniaczy. Warto skorzystać właśnie z ich oferty, ponieważ taka osłona będzie optymalnie dopasowana. Nawet ten sam rozmiar może się nieco różnić u kilku producentów, o czym przestrzegają użytkownicy forum i wskazują, aby wybierać pokrowce od jednej firmy. Takie ochraniacze wykonane są z różnego rodzaju materiałów, dlatego warto dowiedzieć się o ich zastosowaniu, aby właściwy model dostosować do własnych potrzeb. Można też zaopatrzyć się w praktyczny ochraniacz pod materac, jeśli układany jest on na powierzchni, która może być wilgotna. Zawilgocenie będzie z pewnością mniej korzystne, niż utrudniona cyrkulacja powietrza. Warto pamiętać o tym, że materac powinien być wietrzony. Kiedy tylko to możliwe, najlepiej pozostawić go bez osłony na świeżym powietrzu. Na forum można też wyczytać, że co jakiś czas należy zmienić stronę, na której materac jest ułożony.

Jak zadbać o higienę materaca na co dzień?

Poza zabezpieczeniem własnego materaca przy pomocy funkcjonalnego pokrowca, warto przestrzegać również kilku podstawowych zasad higienicznych, które korzystnie wpływają na żywotność materaca:

  • powinno się go systematycznie odkurzać przy pomocy zwykłego odkurzacza – użytkownicy forum wskazują, że w ten sposób pozbywamy się nie tylko kurzu, ale też martwego naskórka, włosów, czy paznokci, które są pożywieniem roztoczy,

  • pościel należy wymieniać jak najczęściej,

  • pokrowiec materaca powinien być często prany, ponieważ sam może stać się źródłem kurzu i innych alergenów,

  • materac najlepiej czyścić na sucho – jeśli pierzemy go na mokro musimy go bardzo dokładnie wysuszyć i dopiero wtedy ubierać pokrowiec i pościel.

W sytuacji pojawienia się na materacu plam, nie trzeba panikować. Jeśli to możliwe – należy reagować błyskawicznie – zdaniem użytkowników forum w ten sposób dużo łatwiej jest wyprać niektóre z nich, na przykład krew. W jej przypadku wystarczy przelać miejsce plamy lodowatą wodą. Nie może być to jednak woda ciepła, ponieważ może tylko utrwalić plamę.

Warto próbować usuwania plam domowymi sposobami, przy użyciu takich składników jak soda oczyszczona, woda utleniona, czy zwykły płyn do mycia naczyń. Na forum można wyczytać, że większość plam pojawiających się na domowych materacach z łatwością znika właśnie po użyciu takich preparatów i nie ma konieczności stosowania poważnej chemii. Tę trzeba traktować jako ostateczność, ponieważ zawsze jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Kiedy tylko to możliwe, unikajmy więc chemii i zastępujmy ją tradycyjnymi, znanymi od lat metodami. Najważniejsze, aby materac do spania bardzo dokładnie osuszyć po takim czyszczeniu i dopiero wtedy zabezpieczyć go odpowiednim pokrowcem.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na spokojny sen
- Tanie materace - przegląd tanich, a zarazem dobrych materacy
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy