W sklepach można dziś liczyć na niezwykle szeroki asortyment różnego rodzaju materaców. Poszukując konkretnego rozwiązania dla siebie można więc złapać się za głowę, z uwagi na natłok rozmaitych propozycji. Osoby poszukujące materaca bardzo wygodnego i komfortowego mogą z powodzeniem celować w produkty, które zawierają w sobie warstwę lateksu. Gwarantuje ona bowiem doskonałą miękkość i wygodę. Materace lateksowe są uznawane często za te najwygodniejsze. Na który model warto się zdecydować, aby być zadowolonym z wyboru?

Pianka lateksowa – jakie ma właściwości?

W materacach dostępnych na rynku stosuje się zarówno lateks naturalny z kauczuku, jak również ten syntetyczny. Wiele firm łączy również oba surowce ze sobą, uzyskując najlepszy efekt.

Dlaczego lateks tak dobrze sprawdza się w materacach?

  • Jest odporny na odkształcenia,

  • zastosowanie dwóch warstw nie sprawia, że materac staje się bardziej miękki, jak w przypadku pianki visco,

  • posiada mikrokanaliki, które umożliwiają wentylację materaca,

  • wpływają też pozytywnie na cyrkulację krwi w organizmie osoby śpiącej,

  • lateks jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym.

Dodatkowo, materac nie wywołuje u użytkownika nadmiernej potliwości, ponieważ cały czas oddycha. Nie namnażają się w nim również roztocza i nie zbiera się kurz. Może być stosowany przez alergików. Dodatek lateksu w materacu jest idealnym rozwiązaniem. Najczęściej można go znaleźć w modelach o średnim stopniu twardości, ale zdarza się też w miękkich i twardych.

Jak dopasować twardość materaca do swoich potrzeb?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj materaca wybrać. Dostępne są bowiem modele wykonane z bardzo różnych materiałów i w różnych technologiach. Materace piankowe i lateksowe to te najbardziej miękkie, cechujące się wysokim stopniem komfortu i wygody. Jeżeli jednak z takiego materaca ma korzystać osoba o większej masie ciała, powinien on zostać wzbogacony warstwą włókna kokosowego lub trawy morskiej, włosia końskiego. Lateks montowany jest zazwyczaj po średnio twardej stronie materaca, jeżeli jest to model dwustronny.

Twardość materaca dopasowuje się zawsze do potrzeb konkretnej osoby. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na wagę ciała i wzrost, ponieważ one będą świadczyły o sile nacisku, jakie wywołuje ciało na materac.

Zwykle w sklepach znajdujemy materace:

  • miękkie,

  • średnio twarde,

  • twarde,

  • bardzo twarde.

Dla każdego stopnia twardości producent określa konkretny przedział wagowy użytkownika. Warto się stosować do jego zaleceń, ponieważ poprzedzone są wieloma badaniami i eksperymentami. Materac wybrany w oparciu o te informacje powinien zapewniać idealną wygodę i wspierać kręgosłup w najważniejszych jego odcinkach.

Naturalnie, na wybranym przez siebie materacu trzeba się położyć w sklepie i spędzić na nim kilka minut. Jeśli materac zamawiamy online – dopasujmy go zgodnie z opisami producenta, a następnie mamy możliwość jego testowania w domu. Najlepiej wybrać sklep, który umożliwia zwrot materaca, jeśli nie jest wygodny.

Materace lateksowe – piankowe, czy sprężynowe?

Poszukując materaca z warstwą lateksu można napotkać zwykle na modele piankowe oraz oparte na działaniu sprężyn – nowoczesne materace kieszeniowe. Które z nich są dla kogo? Na pewno amatorzy miękkich powierzchni i maksymalnego komfortu będą zadowoleni z tych piankowych, jednak są one rozwiązaniem jedynie dla osób do pewnego poziomu wagi ciała. Z pewnością warstwa lateksu wpłynie korzystnie na trwałość materaca i jego odporność na odkształcenia spowodowane leżeniem.

Z kolei materace sprężynowe kieszeniowe i Multipocket to propozycja praktycznie dla każdego, ponieważ występują w wielu różnych stopniach twardości. Decydując się na taki produkt, można być pewnym, że będzie to materac na wiele lat. Bardzo ważne jest więc, aby go dobrze dobrać. Materace kieszeniowe zawierają całe setki sprężyn różnej wielkości, rozmieszczonych w taki sposób, aby wspierać kręgosłup i odciążać go. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni, aby mogła pracować indywidualnie.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis materacy
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki?
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?