Nikt nie lubi leżeć w łóżku i męczyć się brakiem możliwości zaśnięcia. Bezsenność dotyczy dziś wielu osób w różnym wieku. Spora grupa przyznaje również, że może przespać noc, jednak potrzebuje wiele czasu, aby zapaść w sen. Jak szybko zasnąć po całym dniu pracy i co wpływa na jakość naszego snu? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia dotyczące higieny snu oraz przygotowania się do zasypiania każdego dnia.

Co decyduje o jakości naszego snu?

Ważne, żeby codzienny sen był efektywny i w pełni bezpieczny dla naszego organizmu. Istotną kwestią jest ułożenie kręgosłupa, który powinien wypoczywać i relaksować się w tym czasie, ponieważ każdego dnia jest narażony na szereg przeciążeń. Jeśli towarzyszą temu odpowiednie warunki – cisza, spokój i świeże powietrze – sen na pewno korzystnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu kolejnego dnia. Na forum internetowym można znaleźć wiele cennych porad dotyczących zapewnienia sobie najlepszych warunków w sypialni. Należą do nich:

  • właściwa temperatura i wilgotność powietrza,

  • materac dopasowany do wagi osoby śpiącej,

  • właściwa dieta i odpowiednie pory posiłków,

  • czystość pomieszczenia oraz zachowanie właściwej higieny materaca.

Dużo mówi się dzisiaj, że niekorzystnie na proces samego zasypiania działa niebieskie światło, które wydzielane jest przez monitory ekranowe. Przed snem nie powinno się więc korzystać z komputerów, smartfonów, ani telewizorów. Użytkownicy forum często piszą o tym, że eliminacja narażenia na takie światło bardzo korzystnie wpłynęła na samo zasypianie i odbywało się dużo szybciej.

Jak zasnąć szybko na wygodnym materacu?

Podłoże, na którym śpimy odgrywa kluczową rolę. Często problemy z zaśnięciem pojawiają się, ponieważ nie jesteśmy w stanie zająć wygodnej i bezpiecznej pozycji ciała. Kręcimy się, ale stale pojawiają się uciski na organy wewnętrzne, naczynia krwionośne lub uczucie zapadania się w materacu. Zdaniem osób udzielających się na forum dobry materac gwarantuje wygodę i zdrowie kręgosłupa. Ten ma możliwość się zrelaksować, a przestrzeń pomiędzy dyskami napełnia się płynem. Także mięśnie mają możliwość się rozluźnić i odpocząć. W ciągu dnia kręgosłup narażony jest na wiele obciążeń i warto zadbać o to, aby choć przez kilka godzin snu znajdował się w pozycji dla siebie najlepszej.

Producenci materaców i użytkownicy forum często piszą o tym, że o powyższych kwestiach decyduje stopień twardości materaca. Ważne jest, żeby podłoże do spania wybierać opierając się o parametry swojego ciała, a więc między innymi jego wagę. W sklepach można znaleźć materace o czterech stopniach twardości:

  • miękkie – zalecane osobom ważącym do 60 kg,

  • średnio twarde – odpowiednie dla osób ważących od 60 kg do 100 kg,

  • twarde – właściwe dla użytkowników o masie ciała od 100 kg do 120 kg,

  • bardzo twarde – przeznaczone dla osób o wadze przekraczającej 120 kg.

Zastanawiając się nad tym, jak szybciej zasnąć warto wybrać odpowiedni materac, opierając się właśnie na zaleceniach producenta. Niekiedy normy wagowe nieco się od siebie różnią. Poza tym, producenci materaców mogą stosować nieco inne surowce, więc każdy z nich będzie gwarantował nieco inny stopień komfortu.

Jakie materace uznawane są za najwygodniejsze?

Dzisiaj w sklepach znajdują się tylko bardzo nowoczesne i prozdrowotne materace do spania. Producenci bardzo dbają o to, żeby wykorzystywać materiały antyalergiczne i wytrzymałe. Osoby, które cenią sobie miękkie podłoże powinny wybierać spośród modeli wypełnianych piankami lub lateksem. Amatorzy twardych materaców mogą skupić się na tych z trawą morską albo włóknem kokosowym. Optymalnym rozwiązaniem praktycznie dla każdego będzie materac kieszeniowy albo jego ulepszona wersja Multipocket. Producenci doskonale wiedzą jak zasnąć ciesząc się największym poziomem komfortu. Taki materac posiada tysiące sprężyn w różnych rozmiarach i twardościach. Każda z nich umieszczana jest we własnej kieszeni, co umożliwia jej niezależne działanie. Materac w pełni dostosowuje się do indywidualnych potrzeb danej osoby oraz przyjętej przez nią pozycji.

Jakie techniki relaksacyjne można wykorzystać?

Osoby wyrażające swoje opinie na forum chętnie dzielą się też swoimi własnymi sposobami na to, aby skutecznie się zrelaksować, a następnie szybko zasnąć. Najczęściej polecają jogę lub medytację, ponieważ te pozwalają się wyciszyć. Trzeba pamiętać o tym, że na każdego z nas może podziałać coś innego – prysznic, kąpiel w wannie, jogging, gimnastyka, czy czytanie książki. Ważne, żeby przed snem skupiać się na rzeczach przyjemnych i zapominać o troskach.

Niektórzy stosują też ziołowe napary, które mają ułatwiać zasypianie lub tabletki. Jeśli problemy z zasypianiem nie znikają, nie powinno się korzystać z takich środków na własną rękę. Najlepiej poradzić się lekarza, ponieważ może okazać się, że szybkie uśnięcie uniemożliwia całkiem inne schorzenie. Często jest to symptom choroby, a tej nie powinno się bagatelizować.


Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Tanie materace - przegląd tanich, a zarazem dobrych materacy
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis materacy