Niewiele osób zdaje sobie na co dzień sprawę z tego, jak ważną rolę pełni w naszym życiu sen. Wysypiając się, mamy siły, aby funkcjonować i regenerujemy swój organizm. Bardzo ważnym elementem, zapewniającym zdrowy i komfortowy sen jest oczywiście materac. Użytkownicy często zastanawiają się który model wybrać – materac piankowy czy lateksowy. Są to nowoczesne produkty, wykonane z surowców zapewniających wygodę i właściwe podparcie dla ciała. Który z materaców jest odpowiedni dla kogo i na co zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie? Doradzamy w wyborze właściwego materaca i wskazujemy ich najważniejsze właściwości, wady oraz zalety.

Materace lateksowe – czym się charakteryzują?

Materace tego typu produkuje się z mleczka drzew kauczukowych. Zapewnia im ono sprężystość, dzięki czemu takie materace bardzo dobrze podpierają kręgosłup w sposób równomierny. Materace lateksowe są również odporne na odkształcenia, dzięki czemu można mówić o ich dużej trwałości i wytrzymałości. Porównując materac lateksowy a piankowy można zauważyć, że ten pierwszy wyposażony jest w niewielkie otwory, które umożliwiają jego dobrą wentylację. Sprzyjają one także poprawie krążenia, a więc poleca się je osobom zmagającym się z takimi problemami.

Jakie są najważniejsze zalety materaców wykonanych z lateksu?

  • są lekkie,

  • bardzo sprężyste,

  • trwałe,

  • higieniczne i antyalergiczne.

W takich materacach nie rozwijają się mikroustroje ani pleśnie. Bardzo ważne jest jednak, aby był to materac wykonany faktycznie z lateksu wysokiej jakości. Niekiedy bowiem zawartość tego surowca w materacu jest mała, o czym producent nie informuje i taki produkt nie spełnia swojej roli, jak również szybko się zużywa. Żaden klient nie będzie zadowolony z takiego materaca, ponieważ zużyje się szybko i nie będzie funkcjonalny. Prawdziwe produkty lateksowe nie należą do najtańszych.

W sklepach dostępny jest też często materac lateksowo piankowy, który jest ciekawą alternatywą, ponieważ łączy w sobie zalety obu surowców. Taki materac powinien być zarówno miękki i komfortowy, jak również sprężysty i bardzo trwały. Jest to bez wątpienia produkt na długie lata.

Zalety posiadania materaca piankowego

Wiele osób stając przed wyborem – materac lateksowy a piankowy decyduje się jednak na piankę. Ta cieszy się dzisiaj dużą popularnością, do tego jest stosunkowo tania i funkcjonalna. Materace piankowe bez wątpienia uznawane są za wygodniejsze od tych z lateksu. Zadowolą przede wszystkim osoby o niewielkiej masie ciała i dzieci, jak również amatorów miękkich powierzchni.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są materace wysokoelastyczne. Pianka ta wspaniale sprężynuje, dzięki czemu zapewnia idealne, bardzo równomierne podparcie dla kręgosłupa. Również materac piankowy lateksowy może zachowywać się w ten sposób, jeśli warstwa pianki wysokoelastycznej znajdzie się na wierzchu. Do niedawna tego typu materace uznawane były za produkty luksusowe, ale dziś można je znaleźć prawie w każdym domu.

Materac piankowy z lateksem wybierany jest również do hoteli i pensjonatów, czy też żłobków i przedszkoli.

Innym rozwiązaniem jest bardzo nowoczesny materac z pianki termoplastycznej, która ma unikalne właściwości:

  • najpierw ugina się pod wpływem ciężaru ciała w jego najważniejszych punktach podparcia, jak na przykład barki i biodra,

  • następnie pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało ludzkie mięknie, dzięki czemu otula całe ciało,

  • pianka bardzo powoli wraca do swojego pierwotnego ułożenia.

Jeżeli ktoś poszukuje bardzo wygodnego materaca, który będzie idealnie podpierał kręgosłup i zapewni mu ergonomiczną pozycję, zastanawiając się co wybrać - materac piankowy a lateksowy, zdecydowanie warto polecić właśnie materac z pianki termoplastycznej. Z pewnością spełni on wszelkie oczekiwania każdego użytkownika. Materace te uznawane są za najwygodniejsze na rynku i zbierają bardzo pochlebne opinie od użytkowników.

Na pewno każdy materac powinien zostać zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb osoby na niej śpiącej, ponieważ tylko wtedy zapewnia odpowiedni komfort i zdrowy sen, który skutkuje regeneracją całego organizmu.
Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jaki stelaż do łóżka? Który jest najlepszy?
- Materace gryczane – dlaczego nie warto ich kupować?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu