Wiele mówi się o tym, aby dobrze dopasować materac do ciała oraz swoich indywidualnych preferencji, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Jednym z dostępnych na rynku produktów jest materac z gryki, który oferowany jest jako produkt ekologiczny i bardzo wygodny. Czy faktycznie tego typu materace są odpowiednim wyborem dla każdego i warto zdecydować się na zakup takiego modelu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Materac z łuski gryczanej – czym się charakteryzuje?

Sen to jedna z naszych podstawowych potrzeb życiowych. Jest niezbędny każdemu z nas, aby prawidłowo funkcjonować, regenerować się po wysiłku całego dnia i pozwolić wszystkim naszym układom wypocząć. Dobrej jakości materac jest w stanie zapewnić bardzo komfortowe warunki snu. Podpiera kręgosłup równomiernie, dzięki czemu ten układa się w wyprostowanej, ergonomicznej pozycji i jest w stanie się regenerować, a mięśnie przykręgosłupowe rozluźniają się.

Materac z łuską gryki polecany jest najczęściej osobom, które cenią sobie raczej twarde podłoże oraz dzieciom. Czy faktycznie jest to produkt bezpieczny dla najmłodszych? Niekoniecznie.

Można z powodzeniem wskazać na kilka podstawowych wad materaca wykonanego z gryki:

  • nie sprężynuje ona, przez co nie zapewnia optymalnego podparcia,

  • taki materac jest bardzo twardy,

  • wcale nie jest ekologiczny, ponieważ znajdują się w nim warstwy z pianki lub lateksu połączone ze sobą klejem,

  • materac ten jest doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów i grzybów,

  • często można w nim znaleźć małe robaczki, które bytują w łuskach gryki w formie larwy i rozwijają się, kiedy znajdują się w środowisku ciepłym i wilgotnym.

Coraz mniej osób decyduje się na taki materac Gryka zastępowana jest przez innych producentów kokosem, który jest materiałem bardzo higienicznym i antyalergicznym. Materace kokosowe, w przeciwieństwie do tych gryczanych są bardzo przewiewne i możliwa jest w nich stała cyrkulacja powietrza.

Czy materace z łuską gryki mają jakieś zalety?

Kiedy decydujemy się na zakup nowego materaca, nie warto rozważać zakupu tego z wypełnieniem z gryki. Na pewno jest to produkt nieodpowiedni dla najmłodszych. Przede wszystkim, materace tego rodzaju są bardzo twarde. Małym dzieciom znacznie bardziej poleca się te piankowe lub lateksowe, czyli produkty miękkie. Gryczany materac może zadowolić tylko kogoś, kto preferuje bardzo twarde podłoże i utożsamia je z pojęciem wygody. Materac z gryki opinie zbiera coraz gorsze, odkąd rodzice zaczęli uczulać się wzajemnie na bytujące w nim robaki. Niestety, nawet wysokiej jakości produkt może nie być pozbawiony tego typu problemów. Dodatkowo materace te często pleśnieją. Wystarczy odrobina wilgoci, o co przy małym dziecku wcale nie jest trudno, aby w materacu pojawił się niebezpieczny dla zdrowia dziecka grzyb. Zdarzają się nawet przypadki alergii skórnych i różnego rodzaju odczynów, które spowodowane są właśnie spaniem na takim materacu.

Jaką alternatywę dla materaca gryczanego wybrać?

W sklepach można znaleźć szereg produktów z wypełnieniem innym niż gryka Materac wykonany z pianki, lateksu, czy nawet materac sprężynowy będzie lepszym rozwiązaniem, kiedy chcemy zainwestować w swoje zdrowie. Najlepiej produkt dopasować do swoich preferencji, jak również do wagi ciała.

Producenci zwykle oferują swoje materace w kilku różnych stopniach twardości:

Osoby niewielkich gabarytów powinny decydować się na te bardziej miękkie, podczas gdy te o sporej sylwetce lepiej wyśpią się na materacach twardszych. Materac z łuską gryki opinie ma różne. Niektórzy powołują się na aspekty ekologiczne, które jednak nie są prawdą, jak wspomnieliśmy wcześniej. Szukając ekologicznego rozwiązania lepiej skusić się na nieco droższy i na pewno lepszy jakościowo nowoczesny materac kokosowy. Chociaż łuski gryki wykorzystywane były w materacach przez wieki i mówiło się sporo o ich dobroczynnej działalności dla układu krwionośnego, dziś wiemy już, że tego typu produkty wcale nie służą naszemu zdrowiu.

Zobacz nasze inne artykuły: