Odpowiednio dopasowany materac może zagwarantować dobry i spokojny sen, który bez wątpienia służy regeneracji organizmu. Warto regularnie dbać o czystość materaca, ponieważ wtedy nie rozwijają się na nim roztocza i inne mikroorganizmy. Na szczęście nowoczesne materace można bez trudu czyścić i prać. Jak wyczyścić materac z różnego rodzaju plam? Podpowiadamy i wskazujemy, jak regularnie dbać o to, aby materac był higieniczny i bezpieczny dla zdrowia.

Jak czyścić materac na bieżąco?

Warto pamiętać o tym, że zostawiamy na materacu fragmenty złuszczonego naskórka, których trzeba regularnie się pozbywać. Bytują tam też roztocza, które pozostawiają swoje odchody, jak również inne mikroorganizmy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne odkurzanie materaca. Jeśli robimy to na bieżąco, takie działanie powinno być wystarczające i skuteczne. Niektóre odkurzacze domowe wyposażone są w praktyczne turboszczotki, które bardzo dokładnie oczyszczają materac, czy kanapę z kurzu i innych niepożądanych elementów.

Dobrym rozwiązaniem jest także odkurzacz piorący, ponieważ nie moczy nadmiernie materaca, a jednocześnie czyści go na mokro. W ten sposób skutecznie można pozbyć się plam, które pojawiają się na materacach. Wiele osób korzysta też z urządzeń parowych, które zapewniają higienę, ponieważ czyszczą przy pomocy gorącej pary i jednocześnie eliminują wszelkie mikroorganizmy.

O czym należy pamiętać?

 • materaca nie powinno się zbytnio moczyć, dlatego trzeba pilnować, aby podczas czyszczenia nie został zalany,

 • po praniu materac należy bardzo dobrze osuszyć – można nawet wystawić go na świeże powietrze, jeśli istnieje taka możliwość,

 • prześcieradło zakładamy dopiero na suchy materac, ponieważ wilgoć wpływa na rozwój mikroorganizmów i grzybów.

Warto rozważyć zakup praktycznego pokrowca na materac, który można zdjąć i wyprać w pralce, a następnie wysuszyć i założyć na czysty materac.

Jak usunąć plamy z materaca?

W domach, w których mieszkają małe dzieci i zwierzęta plamy na materacu to chleb powszedni. Warto znać domowe sposoby, dzięki którym można usunąć najpowszechniejsze plamy szybko i bez zbędnego wysiłku.

Jak usunąć plamę krwi z materaca? Ważne jest, aby w takiej sytuacji reagować w miarę szybko, ponieważ wtedy można pozbyć się śladów krwi z łatwością. Ze świeżą krwią wspaniale radzi sobie zwykła zimna woda. Im chłodniejsza, tym lepszy efekt. Nie stosuje się w takiej sytuacji wody ciepłej, ponieważ tylko utrwala ona plamy. Jak wyczyścić materac z krwi, kiedy plama jest stara? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie użycie środka chemicznego, na przykład odplamiacza. Bardzo skutecznie radzi sobie on z takimi starymi plamami, jednak należy uważać w przypadku materaców w kolorze ecru, ponieważ odplamiacz może wybielić miejsce po plamie. W sklepach dostępny jest bardzo dobry asortyment różnego rodzaju środków w postaci płynów, żeli, sprayów, czy proszków. Producenci nowoczesnej chemii doskonale wiedzą jak usunąć plamy krwi z materaca i prezentują środki skuteczne. Każdy użytkownik ma swoje indywidualne preferencje i wybiera środek, z którego najwygodniej jest korzystać. Ich skuteczność jest zwykle bardzo podobna.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Plamy z moczu to dość powszechny problem. W przypadku małych dzieci zaleca się, aby używać specjalnych nakładek, które chronią materac przed zalaniem. Poniżej przedstawiamy też prosty domowy sposób na pozbycie się tych uporczywych plam:

 • 4 łyżki sody oczyszczonej należy rozpuścić w 1 szklance wody utlenionej i dokładnie wymieszać,

 • miksturę przelewamy do zwykłej butelki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskujemy całą plamę,

 • pozostawiamy ją do całkowitego wyschnięcia, a jeżeli materac jest nadal wilgotny, można plamę posypać samą sodą oczyszczoną i odczekać aż wchłonie wilgoć, nawet przez całą noc,

 • kiedy materac jest już suchy, należy go bardzo dokładnie odkurzyć.

Jak usunąć zapach moczu z materaca kieszeniowego? Powyżej przedstawiony sposób powinien poradzić sobie również z przykrym zapachem, jaki na materacu może pozostawić mocz. Skuteczne środki, które można zastosować to także proszek do pieczenia w zastępstwie sody oraz odrobina płynu do mycia naczyń. Aby pozostawić przyjemny zapach, do rozpylacza można też wlać kilka kropel olejku eterycznego. Wiele z nich ma działanie antybakteryjne.

Ważne jest, aby starać się reagować szybko i czyścić powstałe plamy na bieżąco. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Wówczas zastanawiamy się, jak usunąć stare plamy z moczu na materacu i pozbyć się przykrego zapachu. Najczęściej jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków chemicznych. Można też pokusić się o zastosowanie odkurzacza piorącego, jednak jak wspominaliśmy wcześniej – materac nie lubi wilgoci, dlatego ilość wody trzeba ograniczyć do minimum.

Jak wyczyścić materac z potu?

Wszyscy się pocimy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Plamy z potu są zwykle żółtawe i mają swój specyficzny zapach. W takich sytuacjach również sprawdzają się domowe środki, takie jak:

 • soda oczyszczona,

 • płyn do mycia naczyń,

 • proszek do pieczenia,

 • woda utleniona.

Zwykle w zupełności wystarczają, aby pozbyć się plam i brzydkiego zapachu. Ważne jest, aby po zastosowaniu takiej mieszanki bardzo dokładnie odkurzyć materac i pozbyć się resztek sody, czy proszku do pieczenia.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?