Sen pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu i powinniśmy dbać o stwarzanie najdogodniejszych warunków, aby móc spać zdrowo i spokojnie. Stając przed wyborem, jaki materac sprężynowy czy piankowy wybrać, wiele osób zmaga się z dylematami. Każdy z modeli ma nieco inne właściwości i w inny sposób zachowuje się przy kontakcie z ciałem osoby śpiącej. Jak dokonać właściwego wyboru i czym należy się kierować?

Co wybrać dla dzieci – materac piankowy czy sprężynowy?

Rodzicom bardzo zależy na prawidłowym rozwoju dzieci, a materac ma tu ogromne znaczenie. Powinien bardzo dobrze i równomiernie podpierać kręgosłup, aby ten mógł zachować ergonomiczną i zdrową pozycję. Poza tym materac nie może wywoływać żadnych ucisków, które mogą negatywnie wpływać na poszczególne organy wewnętrzne i układy. Dzieciom zaleca się raczej wybór materaców piankowych, ponieważ są z zasady znacznie bardziej miękkie. Tego typu materace zaleca się osobom o niewielkiej masie ciała, a więc dla najmłodszych powinny być idealne. Sprawdzają się także w pokojach nastolatków ważących do kilkudziesięciu kilogramów i szczupłych osób dorosłych. Niekiedy wybierają je też osoby o większej wadze, które po prostu cenią niezwykłą miękkość i komfort.

W sklepach dostępne są na przykład materace termoelastyczne i profilowane. Te pierwsze uginają się pod wpływem ciężaru ciała, a dzięki ciepłu przez nie wydzielanemu miękną i zapewniają wygodę. Materace profilowane znane są z tego, że posiadają właściwości mikromasażu, który poprawia ukrwienie.

Najlepsze materace dla dorosłych

Producenci zalecają, aby materac zawsze dopasowywać do budowy ciała i jego wagi, ponieważ siła nacisku ma największe znaczenie dla zachowania i funkcjonalności materaca. Większość z nich w swojej ofercie proponuje kilka stopni twardości:

Wybór parametru powinien być oparty na zaleceniach wagowych konkretnego producenta, ponieważ wtedy produkt będzie zoptymalizowany dla danej osoby.

Wybierając jaki materac lepszy piankowy czy sprężynowy, trzeba wziąć pod uwagę głównie budowę ciała, jak i swoje wieloletnie przyzwyczajenia. Większość osób dorosłych lepiej czuje się na materacach sprężynowych. W sklepach dostępne są bardzo nowoczesne materace kieszeniowe, które różnią się od tych klasycznych bonellowych. Producenci stosują w nich znacznie większe ilości sprężyn, bo aż kilkaset na metr kwadratowy powierzchni. Każda z nich znajduje się w oddzielnej, własnej kieszeni, co zapewnia im niezależne działanie. W materacach bonellowych sprężyny łączono za pomocą metalowego druta, zaś tutaj łączą się jedynie kieszenie. Dodatkowo w różnych miejscach materaca stosuje się sprężyny o różnej miękkości.

Dobrym wyborem będzie też wielowarstwowy materac profilowany, w szczególności dla osób cierpiących na kłopoty z układem krążenia, ponieważ produkt ten wspaniale wpływa na ukrwienie.

Jakie są zalety materaców kieszeniowych?

Nowoczesne materace kieszeniowe i Multipocket to prawdziwa rewolucja. Materac ugina się jedynie punktowo, pod wpływem nacisku wywieranego przez ciało. Dzięki temu jest bardzo wygodnym wyborem dla par śpiących razem. Nie pojawia się nieprzyjemny efekt falowania, kiedy jeden z partnerów zmienia pozycję ułożenia ciała, czy wstaje w nocy.

Rozważając materac sprężynowy czy piankowy dla pary, na pewno warto zdecydować się na ten pierwszy i wybrać opcję Multipocket, która charakteryzuje się jeszcze większą liczbą zastosowanych sprężyn. Dodatkowo te nowoczesne materace są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Można z nich korzystać przez wiele lat.

Kwestia higieny materaca

Niezależnie od wieku użytkownika, bardzo ważną kwestią jest higieniczność materaca. Pot, martwy naskórek i kurz mogą prowadzić do namnażania się mikroorganizmów i w rezultacie powodować alergie. Rodzice powinni wziąć również pod uwagę powstawanie plam z moczu, czy krwi, których po prostu nie da się uniknąć. Jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy, kiedy zależy nam na zachowaniu maksymalnej higieny? Okazuje się, że oba modele zaprojektowano tak, aby umożliwić wentylację i obieg powietrza.

Pianka wspaniale oddycha, jest materiałem syntetycznym i przewiewnym. Taki materac można też łatwiej wyprać, ponieważ pianka schnie dość szybko. Oczywiście, nie zaleca się prania materacy na mokro, a kiedy zachodzi taka konieczność, materac trzeba później dobrze wysuszyć przed dalszym użytkowaniem.

W materacach sprężynowych również stosuje się przerwy między poszczególnymi materiałami strefami, aby cyrkulacja powietrza była w pełni możliwa. Jeżeli materac jest często i dokładnie odkurzany, można się pozbyć roztoczy i innych mikroorganizmów, jak również martwego naskórka, czy włosów. W przypadku pojawienia się plam, wszystkie materace wyposażone są w materiał, który jest łatwy w czyszczeniu.

Producenci zalecają, aby wybierać dopasowane do materacy pokrowce, które znacznie ułatwiają zachowanie czystości. Pokrowiec można bowiem bez trudu zdjąć i wyprać go w większej temperaturze, a następnie ubrać na materac.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?
- Hurtownia materacy - kupuj hurtem w Kaszmirowysen.pl