Mogłoby się wydawać, że wybór materaca ogranicza się do wyboru określonego surowca, z którego został wykonany. W praktyce okazuje się jednak, że najważniejszym parametrem materaca jest jego stopień twardości. Wiele osób wybiera materace twarde, ponieważ wydaje się im, że są najzdrowsze dla kręgosłupa. Prawda jest taka, że materac powinien być dopasowany idealnie do sylwetki i masy ciała osoby śpiącej. Twardość dopasowuje się właśnie do wagi, ponieważ to ona generuje odpowiedni nacisk i powoduje uginanie się materaca w określony sposób i w określonych punktach. Jak wybrać odpowiedni stopień twardości materaca? Podpowiadamy.

Różne rodzaje twardości materacy

Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom wszystkich klientów, niezależnie od ich wieku, płci, czy budowy ciała. Dlatego udostępniają szeroki wybór różnych produktów, wykonanych z rozmaitych i bardzo nowoczesnych surowców, które mają zapewnić idealny komfort i wygodę. Sen jest bardzo ważną potrzebą każdego z nas i dzięki niemu organizm ma możliwość się odpowiednio zregenerować. Odpowiednio twardy materac zapewnia idealne i równomierne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, co jest bardzo ważne dla jego zdrowia i zachowania ergonomicznej pozycji w trakcie snu.

Zwykle w sklepach z materacami można spotkać się z następującym podziałem:

  • materace oznaczone H1 – materace miękkie dla osób o wadze do 60 kg,

  • materace oznaczone H2 – materace średnio twarde dla osób o wadze pomiędzy 60 kg a 100 kg,

  • materace oznaczone H3 – twarde dla osób ważących ponad 100 kg,

  • materace oznaczone H3 – materace bardzo twarde dla osób ważących powyżej 120 kg.

Każdy producent ma jednak swoje własne zalecenia, z którymi należy się bezwzględnie zapoznać przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu materaca. Oczywiście, pod uwagę trzeba wziąć także swoje preferencje i wieloletnie przyzwyczajenia. Niektórzy preferują spanie na bardzo twardych powierzchniach, pomimo niewielkich gabarytów i nie są w stanie zasnąć na zbyt miękkim podłożu. Rzadko zdarza się jednak, aby osoba o sporej wadze wygodnie spała na miękkim materacu, który dosłownie zapada się pod nią.

Co może spowodować za twardy materac?

Kiedyś pokutowało przekonanie, że twardy materac to idealne rozwiązanie na bolączki związane z kręgosłupem. Osobom, które miały różnego rodzaju zwyrodnienia i inne problemy proponowano, aby wybierały właśnie twarde materace. Dzisiaj wiemy już, że może to jedynie zaszkodzić, jeśli wybrany materac jest zbyt twardy.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

  • Sen jest bardzo niewygodny i niekomfortowy. W nocy pojawiają się bóle, które uniemożliwiają przewracanie się z boku na bok, a nawet wstanie z łóżka.

  • Materac wywiera nieprzyjemny nacisk na wystające fragmenty ciała, takie jak biodra, czy ramiona i barki.

  • Uciski mogą powodować problemy z krążeniem, czy też niewłaściwą pracę lub ból poszczególnych narządów.

Jeżeli materac wydaje się być zbyt twardy, lepiej zdecydować się na produkt o nieco mniejszym stopniu utwardzenia. Zaleca się, aby na nowym materacu spać przynajmniej przez pięć dni, zanim zdecydujemy się go zwrócić do producenta, jeśli nie spełnia naszych oczekiwań. Dopiero po takim okresie czasu przestajemy kierować się swoimi przyzwyczajeniami i zaczynamy oceniać, czy ten jest optymalnie dopasowany.

Materace dla dzieci – jakie należy wybierać?

Dzieci charakteryzują się przede wszystkim małą masą ciała i niewielkim wzrostem. Dla nich idealny będzie więc miękki materac, najlepiej wykonany z pianki. Chętnie wybierane są materace termoelastyczne, ponieważ doskonale dopasowują się do potrzeb ciała. Piankę tą wynaleźli amerykanie, kiedy pracowali nad idealnym materiałem do konstrukcji poduszek powietrznych. Idealnie sprawdziła się właśnie w materacach, ponieważ zapewniła niesamowity komfort i wygodę.

Materace wykonane z tej pianki uginają się bez trudu pod wpływem nawet niewielkiego ciężaru. Następnie, kiedy ciało wydziela ciepło, miękną pod jego wpływem i dosłownie otulają sobą osobę śpiącą. Tego typu materace bardzo cenią sobie również osoby dorosłe o niewielkiej masie ciała, ponieważ pianka zapewnia im idealną pozycję.

Również materace profilowane produkuje się z nowoczesnych pianek i te także polecane są najmłodszym użytkownikom. Dodatkowo, mówi się o właściwościach masujących takiej pianki, która pobudza układ krążenia. tego typu rozwiązania stosuje się powszechnie w szpitalach i hospicjach, gdzie pacjenci narażeni są na długotrwałe leżenie w jednej pozycji.

Materac twardy – dla kogo będzie najlepszy?

Trzeba pamiętać o tym, że wygoda to bardzo subiektywna kwestia i nie zawsze oferta producenta dla danego przedziału wagowego będzie odpowiadała klientowi. Często wieloletnie przyzwyczajenie do twardego podłoża sprawia, że osoby o nieco mniejszej wadze również decydują się na twarde materace. Pary zaś najchętniej wybierają materace średnio twarde, ponieważ zwykle odpowiadają one obojgu partnerom i spełniają ich oczekiwania. Do każdego materaca warto najpierw się przymierzyć w sklepie i sprawdzić, czy jest komfortowy.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu