Kiedyś nikt z nas nie miał wyboru i wszyscy spaliśmy na takich samych materacach sprężynowych. Sprężyny bonell, bo o nich mowa, cechowały się dużą trwałością i wytrzymałością, ale każdy pamięta z pewnością ich mankamenty. Kiedy jedna z nich wystrzeliła, materac tracił sporo na swojej funkcjonalności i wygodzie. Dzisiaj w sklepach dostępne są różne rodzaje materaców opartych na działaniu sprężyn. Nadal znaleźć można sprężyny typu bonell, jednak powoli zastępowane są przez bardzo nowoczesne materace kieszeniowe lub Multipocket. Większość użytkowników potwierdza, że jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, a produkty są chętnie wybierane również do hoteli, czy pensjonatów. Na który materac warto się więc zdecydować?

Tradycyjne sprężyny bonellowe

Materace bonellowe cały czas są udoskonalane i modyfikowane, aby zapewnić jak największy komfort osobom śpiącym. Ich konstrukcja polega na zastosowaniu dużej ilości sprężyn, które są ze sobą wzajemnie połączone. Oznacza to, że każdy ruch na materacu wywołuje jego falowanie. Śpiąc z inną osobą można więc odczuwać dyskomfort ponieważ odczuwalne jest zmienianie pozycji snu, czy też wstawanie z łóżka. Producenci zapewniają jednak, że materace bonellowe są bardzo trwałe i wytrzymałe. Można je z powodzeniem stosować nie tylko w warunkach domowych, ale również w hotelach i pensjonatach. Ważne jest jednak, aby prawidłowo je transportować i przechowywać, jeśli nie są używane.

Nowoczesne materace na sprężynie kieszeniowej

Materace kieszeniowe zwane również pocketowymi robią ogromną furorę i są bardzo chętnie wybierane na całym świecie. Na czym polega ich fenomen?

  • w tego typu materacach stosuje się znacznie większe ilości sprężyn (są ich setki),

  • sprężyny są różnej wielkości,

  • najważniejsze jest to, że każda z nich umieszczona jest w odrębnej kieszeni i może działać niezależnie od pozostałych.

W praktyce oznacza to, że materac sprężynowy kieszeniowy zapewnia idealne i bardzo równomierne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Taki produkt sprawdzi się również w przypadku osób o większej masie ciała, które potrzebują solidnego podparcia.

Dodatkowo materace kieszeniowe stanowią rozwiązanie dla par, które sypiają w jednym łóżku. Większość osób narzeka, że w nocy odczuwa ruchy partnera, który zmienia pozycję z boku na bok i przez to cały materac wręcz faluje. Dzięki kieszeniom i temu, że sprężyny nie są ze sobą połączone, a jedynie kieszenie, w których są umieszczone, ruchy partnera w ogóle nie są odczuwalne i można spać spokojnie przez wiele godzin. Jeśli twardość materaca zostanie dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika, na pewno sprężyny nie wywołają żadnych ucisków i nie zaburzą funkcjonowania układów. Produkt powinien też zagwarantować wygodę i zdrowie dla kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach.

Jak transportuje się materace sprężynowe?

Dzisiaj powszechnie można zauważyć, że producenci rolują swoje materace i w ten sposób przewożą je do klientów, aby zaoszczędzić przestrzeni i zrealizować szybko dowóz. Tak przygotowany materac można też z łatwością przenosić. Nie jest to na pewno dobre rozwiązanie i zamawiając materac dla siebie, niezależnie od tego, jakiego rodzaju sprężyny w nim zastosowano, warto się przestrzegać takich metod.

Dotyczy to zresztą również innych produktów, jak:

Rolowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na elementy takie, jak na przykład sprężyna bonell, co w rezultacie poskutkuje znacznie mniejszą funkcjonalnością i wytrzymałością materaca. Wada produktu będzie niezauważalna na początku, ale z czasem może się uwidocznić, kiedy nie będzie on już objęty gwarancją. Każdy materac powinien być zawsze transportowany w pozycji na płasko, na jednym z boków. Dlaczego nie wolno go kłaść? Jeśli położymy na nim jakiekolwiek inne przedmioty lub inny materac, na pewno wywoła on niepotrzebny nacisk w określonych miejscach i może sprawić, że sprężyny się odkształcą. Opinie ekspertów jasno wskazują, że trzeba zwracać uwagę na to, aby materac nigdy nie był rolowany i uciskany. Podczas przeprowadzki najlepiej zabezpieczyć go folią i zapiąć pasami w specjalnym samochodzie.

Który produkt sprawdzi się lepiej?

Użytkownicy, którzy stają przed wyborem – materac bonellowy czy kieszeniowy powinni wziąć przede wszystkim pod uwagę to, w jaki sposób materac będzie użytkowany i kto będzie na nim spał. Szukając rozwiązania maksymalnie komfortowego i na wiele lat do własnego domu, na pewno warto zainwestować w nowoczesny materac sprężynowy kieszeniowy. Chcąc wybrać produkt dobry i solidny, ale też trwały i nieco tańszy – można też zdecydować się na sprężyny bonell. Nie można jednak oczekiwać, że nie pojawi się falowanie materaca, kiedy użytkowników będzie dwoje.

Zarówno jedne, jak i drugie są chętnie wybierane do hoteli i pensjonatów. Na pewno cechuje je duża trwałość. Jeżeli po materacu nikt nie będzie skakał ani układał na nim ciężkich przedmiotów, a przewożony będzie tylko w pozycji na płasko, z pewnością powinien służyć przez lata.
Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
-Materac lateksowy czy piankowy?
- Jak działa pianka termo elastyczna w materacach?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu