Dla każdego z nas sen jest bardzo ważny i pozwala na zachowanie podstawowych funkcji życiowych. Zdrowy wypoczynek jest niezbędny dla regeneracji organizmu, a można go zagwarantować dzięki właściwym warunkom. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać materac piankowy czy kieszeniowy do swojej sypialni. Producenci oferują dziś ogromny wybór różnych materaców, które powstają w oparciu o nowoczesne technologie i najlepsze surowce. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jak podjąć właściwą decyzję.

Materace kieszeniowe sprężynowe

Kiedyś wszyscy spali na takich samych materacach, ponieważ tylko takie dostępne były w sklepach. Tradycyjne, oparte na sprężynach bonellowych materace służyły nam przez lata i cechowały się dużą trwałością, jednak nie były zbyt wygodne. Wszystkie sprężyny materaca były ze sobą połączone metalowymi drutami, co sprawiało, że falował on podczas każdego ruchu. W szczególności odczuwały to osoby śpiące w parach.

Wprowadzone niedawno na rynek materace oparte na sprężynach ukrytych w kieszeniach dosłownie zrewolucjonizowały rynek. W jaki sposób są skonstruowane i jak działają?

  • Przede wszystkim, w tego typu materacach stosuje się znacznie większe ilości sprężyn. Może być ich nawet 510 na metr kwadratowy powierzchni produktu.

  • Każda sprężyna ukryta jest w oddzielnej kieszeni i działa niezależnie od pozostałych, co sprawia, że materac jest cichy i w ogóle nie słychać jego pracy.

  • Nie powstaje również nieprzyjemny efekt „falowania”. Dwie osoby mogą więc spać spokojnie i nie przeszkadzają sobie zmieniając pozycję lub wstając w nocy z łóżka.

  • Materac działa punktowo – reaguje na ucisk w konkretnym miejscu, dzięki czemu osoba lżejsza nie zsuwa się w kierunku cięższego partnera.

  • Stosuje się różne rodzaje sprężyn – twardsze, na przykład w miejscach dużego nacisku bioder i ramion oraz bardziej miękkie dla zachowania maksymalnej wygody użytkownika.

Zastanawiając się nad wyborem – materac kieszeniowy czy piankowy, warto wziąć pod uwagę dużą trwałość produktów opartych na sprężynach kieszeniowych. Odpowiednio eksploatowany materac może służyć nawet przez lata.

Bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób materace sprężynowe są transportowane. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rolowanie nie służy ich konstrukcji i może szkodzić formatkom sprężyn. Znajdując się w wymuszonej pozycji przy dużym nacisku, takie sprężyny mogą później źle funkcjonować i zmniejszyć swoją żywotność. Najlepiej materace kieszeniowe przewozić zawsze w pozycji na płasko, ale powinny znajdować się na boku. Na materacu nie powinno się niczego układać, aby nie obciążać go w żaden sposób. Najlepiej, jeśli jest bezpiecznie przypięty.

Nowoczesne materace piankowe termoelastyczne

Od wielu lat furorę na rynku robią nowoczesne materace wykonane z pianki termoelastycznej. Wynaleziono ją przypadkowo w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy naukowcy NASA poszukiwali surowca odpowiedniego do stworzenia poduszek powietrznych. Odkrycie bardzo szybko posłużyło producentom materacy, ponieważ pianka ta jest niedroga i łatwa w produkcji.

Zastanawiając się – materac piankowy czy kieszeniowy, warto zastanowić się nad tym, co oznacza dla nas komfort i wygoda. Materace piankowe przeznaczone są bowiem dla osób, które cenią sobie najbardziej podłoże miękkie lub ważą niewiele i dla dzieci. Pianka to materiał miękki i bardzo sprężysty. Użytkownik o dużych gabarytach może nie być zadowolony z tego, w jaki sposób ugina się pod nim i otula całą sobą po bokach.

Jak działa pianka termoelastyczna?

  • Bardzo szybko i z łatwością ugina się w miejscach, w których ciało wywołuje ucisk.

  • Temperatura wydzielana przez ciało sprawia, że pianka mięknie w miejscach nacisku.

  • Użytkownik ma wrażenie, że materac go otula, a po wstaniu z łóżka pianka wraca powoli do swojej pierwotnej pozycji, ponieważ zmienia się temperatura.

Materace piankowe uznawane są za jedne z najwygodniejszych rozwiązań. Jeżeli są w odpowiedni sposób użytkowane i co jakiś czas zmienia się ich pozycję, z pewnością na długo zachowują swoją żywotność.

Jaki materac kieszeniowy czy piankowy wybrać dla siebie?

Podejmując decyzję, trzeba kierować się kilkoma kwestiami. Pierwsza to budowa i waga ciała. Osoby lekkie znacznie lepiej wypoczywają na materacach z miękkiej pianki, która nie wywołuje u nich żadnych nacisków, a te o większej masie ciala peferują raczej materace twarde, na przykład oparte na sprężynach.

Osoby śpiące we dwoje muszą zastanowić się nad tym, który produkt zapewni optymalny komfort obojgu. Zarówno materace kieszeniowe, materace kieszeniowe multipocket jak i piankowe pozwalają na spokojny sen, ponieważ nie odczuwa się ruchów drugiej osoby, a materac nie faluje. Trwalszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie materac kieszeniowy. Istotna jest tutaj odpowiednio dopasowana twardość produktu.
Rozwiązaniem może być również zakup dwóch materacy o różnych twardościach, które będą umieszczone w jednej ramie łóżka. Do łóżka podwójnego o rozmiarze 180x200 cm można zakupić dwa materace o różnych stopniach twardości dopasowanych do wagi użytkownika, na przykład materac kieszeniowy 90x200 cm średnio twardy i materac kieszeniowy 90x200 cm twardy lub jeden materac kieszeniowy 180x200 cm, jeżeli możliwe jest dobranie jednego materaca dla dwojga.

Dzieciom z reguły polecane są materace z pianek, ponieważ inne są dla nich zbyt twarde. Wiele zależy oczywiście od wieku i wagi malucha. Na pewno oba produkty cechują się dużą trwałością i mogą być z powodzeniem wybierane do hoteli i pensjonatów. W takiej sytuacji warto materace zabezpieczyć idealnie dopasowanymi do nich pokrowcami, które zapewnią i higienę i czystość.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?