Sen pełni niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Dzięki niemu, organizm jest w stanie się regenerować i magazynować siły na kolejny dzień funkcjonowania. Bardzo ważne jest miejsce, w którym śpimy. Powinno zapewniać nam wygodę i komfort, a jednocześnie zapewnić właściwe wsparcie dla kręgosłupa. Kluczowym czynnikiem jest oczywiście rodzaj materiału, z którego wykonano materac. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to twardość materaca jest parametrem, który dopasowuje się ściśle do konkretnego użytkownika. Każdy producent oferuje materace o kilku różnych stopniach twardości i zaleca, aby dopasować tę kwestię przede wszystkim do masy ciała, ale również do wzrostu przyszłego użytkownika. Jak dobrać twardość materaca, aby zapewnić sobie zawsze komfortowy i zdrowy sen? Podpowiadamy i wskazujemy, na co zwrócić uwagę, aby dopasować odpowiedni materac również dla par śpiących razem.

Jak poznać, że materac jest źle dobrany?

Coraz więcej osób, również w młodym wieku skarży się dziś na problemy z bólami kręgosłupa. przyczynia się do tego wiele różnych kwestii, ale między innymi negatywny wpływ może mieć zły materac.

Kiedy ten jest zbyt miękki:

  • kręgosłup wygina się jak na hamaku,

  • przestrzenie między jego dyskami, które wymagają regeneracji są ściskane, przez co nie mogą przyjmować płynów.

Taka sytuacja wpływa bezpośrednio na powstawanie problemów bólowych oraz zwyrodnień kręgosłupa.

Z kolei, kiedy korzystamy ze zbyt twardego materaca:

  • stanowi on podparcie tylko dla określonych partii kręgosłupa, w których powstają mocne uciski – w konsekwencji może to doprowadzić do drętwienia kończyn,

  • przy wieloletnim użytkowaniu może to prowadzić do skrzywienia kręgosłupa,

  • jest to niebezpieczne dla osób starszych i mających problemy z układem krwionośnym.

Skąd wiadomo jaka twardość materaca jest dla nas odpowiednia?

Dobrze dopasowany materac przede wszystkim doskonale odciąża kręgosłup. Oznacza to, że znajduje się on w odpowiedniej pozycji w kształcie litery S leżąc na wznak i jest praktycznie prosty, kiedy układamy się na boku. Dzięki temu, mięśnie rozluźniają się, jak również przestrzenie pomiędzy dyskami, dzięki czemu mogą napływać tam płyny i regenerują się. Po dobrze przespanej nocy możemy obudzić się nawet kilka centymetrów wyżsi. Wybierając materac dla siebie, trzeba kierować się oczywiście dostępną skalą stopni twardości, jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położenie się w sklepie na materacu i sprawdzenie, czy jest wygodny. Większość producentów umożliwia klientom korzystającym z zakupów online zwrot produktu w ciągu określonego czasu, jeżeli materac nie jest dla nich odpowiednio wygodny.

Jakie są najczęściej występujące twardości materaca?

Większość światowych producentów stosuje tę samą skalę twardości, aby ułatwić użytkownikom podjęcie decyzji. Oczywiście, jest to zawsze subiektywne odczucie i osoba ważąca 50 kg nadal może czuć się lepiej na twardszym materacu, a ta o sporej masie ciała szukać materaca miękkiego.

Zazwyczaj twardość materacy określana jest oznaczeniami:

  • H1 – materace te polecane są przede wszystkim dzieciom oraz osobom o niewielkich gabarytach, są to materace miękkie,

  • H2 – jest to materac średnio twardy, przeznaczony dla osób ważących w przedziale od 60 kg do 100 kg, najczęściej wybierany,

  • H3 - materac twardy, najbardziej doceniany przez użytkowników ważących od 100 kg do 120 kg, nie za bardzo nadaje się dla osób o małych gabarytach,

  • H4 – jest to materac bardzo twardy, przeznaczony dla osób ważących powyżej 120 kg.

Wskazana skala twardości materaca jest oczywiście umowna i nie można ściśle kierować się opisanymi kryteriami wagowymi. Niekiedy osoby wysokie, ale o niewielkiej masie ciała wolą materace miękkie, choć ich waga wskazywałaby na ten o średnim stopniu twardości.

Jak wybrać materac dla partnerów śpiących razem?

Osoby śpiące w parach nie powinny mieć większych kłopotów z dopasowaniem twardości materaca. Problem pojawia się wówczas, kiedy partnerzy znacznie różnią się od siebie budową ciała. Wówczas rozwiązaniem może okazać się tak zwany materac partnerski. Z jednej ze stron stosuje się na przykład twardość materaca H3, a z drugiej H2. Co jakiś czas materac można zmieniać, aby każdy miał możliwość skorzystania z wygodnego i komfortowego snu. Innym rozwiązaniem, również często polecanym jest po prostu wybór dwóch węższych materaców jednoosobowych. Osoba lżejsza wybiera wówczas twardość materaca H2, a cięższa H3 lub inną. Oczywiście na stopień twardości ma także wpływ rodzaj zastosowanych materiałów. Wiele osób przyznaje, że całkiem inaczej czuje się na materacu o twardości H2 wypełnionym lateksem, a inaczej na podobnym, ale wykonanym z nowoczesnej pianki termoelastycznej.

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie optymalna?

Wybierając materac dla małego członka rodziny, najlepiej kierować się tymi samymi przesłankami. Należy zwrócić uwagę na masę ciała i wielkość dziecka. Dzisiaj wielu producentów oferuje materace różnego rodzaju w rozmiarach dziecięcych, aby zapewnić młodym klientom jak najwięcej komfortu. Zwykle dla najmłodszych polecana jest twardość materaca H1, a więc materac miękki. Jest on najwygodniejszy, a mały człowiek nie generuje praktycznie żadnych nacisków. Oczywiście, z czasem idealna twardość materaca dla dziecka będzie się nieco zmieniała. Kiedy dziecko zaczyna rosnąć i przybierać na wadze, z czasem trzeba zmienić go na nieco twardszy. Dla nastolatków zaleca się głównie materace o twardości H2. Tak więc dla przedszkolaka dobrym wyborem będzie na przykład materac kieszeniowy 80x200 cm miękki a dla nastolatka materac kieszeniowy 120x200 cm średnio twardy. Oczywiście rozmiar materaca zależy od rozmiaru łóżka, do którego będzie dopasowany. Duże znaczenie będzie tu miał również wzrost dziecka, jak również materiał stanowiący wypełnienie materaca.

W przypadku większych dzieci dobrym rozwiązaniem jest zabranie dziecka do sklepu i umożliwienie mu dopasowania twardości materaca do swoich potrzeb. Może okazać się bowiem, że młody człowiek najlepiej czuje się na materacu nieco twardszym i na nim jego ciało wypoczywa. Jest to zawsze kwestia indywidualna, niezależnie od wieku. Wybierając produkt dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, czyn łatwo można go czyścić i czy posiada zdejmowany pokrowiec z otworem wentylacyjnym, który pozwoli na zachowanie właściwej higieny.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?
- Jak wyczyścić materac