Dobrze dopasowany materac to właściwie gwarancja wygody i zdrowego snu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wiele rzeczy wpływa właśnie rodzaj zastosowanego w łóżku materaca. Najważniejszą kwestią jest oczywiście twardość – powinna być dostosowana do wagi ciała osoby śpiącej oraz jej wzrostu. Najbardziej problematyczne jest więc dopasowanie materaca odpowiedniego dla dwójki osób o różnych gabarytach ciała. Jak postąpić, kiedy wybrany materac jest za twardy? Czy można coś z tym zrobić, nie wymieniając go?

Co to znaczy, że materac jest odpowiednio twardy?

Mogłoby się wydawać, że twardość materaca to kwestia przyzwyczajenia i preferencji. Producenci materaców rozróżniają jednak kilka różnych stopni ich twardości, a te dopasowują do wagi ciała. Osoby znajdujące się w danym przedziale wagowym powinny więc wybierać modele znajdujące się w tym zakresie. Oczywiście, całkiem inaczej zachowuje się również materac ze względu na rodzaj zastosowanych w nim surowców. Zaleca się, aby zawsze wypróbować dany rodzaj materaca i sprawdzić przynajmniej przez okres pięciu dni, czy faktycznie spełnia wszelkie wymagania.

Większość producentów rozróżnia następujące stopnie twardości:

Jeżeli materac jest dobrze dopasowany, umożliwia ułożenie ciała w ergonomicznej i maksymalnie wygodnej pozycji. Ważne jest, aby ciało mogło się rozluźnić, ponieważ wtedy pomiędzy dyski dostaje się odpowiednia ilość płynu.

Jak rozpoznać, że wybrany materac jest za twardy?

Spanie na za twardym materacu nie ma nic wspólnego z wygodą. Jakie są oznaki, że wybrany model jest zbyt twardy?

  • trudno jest zająć na nim wygodną pozycję do snu,

  • pojawiają się trudności ze zmianą pozycji na inną – bolą biodra lub ramiona,

  • zdarzają się nieprzyjemne uciski wątroby, żołądka lub innych organów,

  • w ciągu dnia pojawiają się bóle kręgosłupa lub głowy, a także sztywność karku i szyi.

Jeżeli spaniu towarzyszą powyższe symptomy, z pewnością warto rozważyć wymianę materaca na nieco bardziej miękki. Warto skorzystać przy tym z pomocy profesjonalisty, który bez trudu powinien dopasować odpowiednie rozwiązanie dla danego użytkownika.

Jak postąpić, jeśli wymiana materaca na nowy model nie jest możliwa?

Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie starego materaca jest po prostu zakup nakładki. Takie materace nawierzchniowe oferowane są dziś przez wielu producentów, którzy stosują w nich rozmaite warstwy, zapewniające właściwy stopień twardości. Jeżeli potrzebny jest materac miękki – najlepiej szukać właśnie materaca nawierzchniowego wykonanego z nowoczesnych pianek – miękkich i dostosowujących się do kształtu ciała. Nakładka jest lekka i można ją zrolować, aby zajmowała jak najmniej powierzchni, kiedy nie jest używana. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie nakładki u producenta, który wykonywał sam materac, ponieważ jest to gwarancją, że zostanie ona optymalnie dopasowana.

Koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami danej firmy, która najczęściej wskazuje, jaka może być waga ciała osoby śpiącej na materacu o konkretnym stopniu twardości. Większość dorosłych osób najlepiej czuje się na materacach średnio twardych, ale te szczupłe powinny wybierać miękkie. Na takich materacach najwygodniej będzie również dzieciom.

Jak dopasować twardość materaca dla pary?

Śpiąc we dwoje, niekiedy nie da się dopasować jednej twardości materaca, która będzie optymalna dla dwojga. Nie ma sensu poświęcać się, ponieważ będzie to w przyszłości skutkowało bolesnością pleców i różnymi uciskami. Aby móc spać spokojnie i zdrowo, jeden szeroki materac dwuosobowy można zastąpić dwoma jednoosobowymi. Jeśli umieścimy je obok siebie, będą stanowiły doskonałe rozwiązanie. Na pewno takie dwa mniejsze materace można też łatwiej i szybciej przebrać w nową pościel, ponieważ są znacznie lżejsze. Pary, które nie mogą się dogadać co do jednej twardości, chętnie wybierają właśnie taką opcję.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac kieszeniowy czy piankowy - który wybrać?
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?