Zakup nowego materaca do spania może przysporzyć wiele problemów i trudności. Wynika to z szerokiego wyboru, jakiego dostarczają nam poszczególni producenci. Eksperci zalecają jednoznacznie, aby dostosować materac do budowy swojego ciała oraz jego wagi. Tylko wtedy będzie spełniał wszystkie oczekiwania, a przede wszystkim zapewni właściwe podparcie kręgosłupa. Zbyt twardy albo za miękki materac może wyrządzić wiele szkody. Przede wszystkim, pojawiają się niebezpieczne uciski na naczynia krwionośne i utrudniony jest przepływ krwi oraz limfy. Poza tym, wiele osób śpiących na niedopasowanych materacach skarży się na bóle kręgosłupa i głowy. Producenci materaców zapewniają dziś możliwość optymalizacji wybranego produktu i dostosowania go do swoich potrzeb, na co warto się zdecydować.

Jakie materace dostępne są na rynku?

Kluczowi producenci dzielą swoje produkty przede wszystkim na stopień ich twardości oraz materiał, z jakiego wykonany jest materac. W sklepach można więc spotkać:

  • materace miękkie – idealne dla dzieci oraz osób ważących do 60 kg,

  • materace średnio twarde – dla użytkowników o masie ciała wynoszącej od 60 do 100 kg,

  • materace twarde – dla osób przekraczających 100 kg wagi,

  • materace bardzo twarde – dla użytkowników ważących ponad 120 kg i osób ceniących sobie takie powierzchnie.

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać ich zaleceń i wybierać modele o odpowiedniej twardości, ponieważ zapewniają zdrowie dla kręgosłupa i optymalne wsparcie.

Materace można też rozróżniać pod względem stosowanych w nich materiałów na:

Każdy z surowców ma inne funkcjonalności. Niektóre z nich odpowiadają za twardość i wytrzymałość, a rolą innych jest dopasowywanie się do kształtu ciała i przyjmowanej przez nie pozycji.

Materace wykonane z pianek

Materace piankowe cieszą się sporym powodzeniem. Wynika to z komfortu, jaki są w stanie zapewnić osobie śpiącej. Dostępne są na przykład materace moletowane profilowane, które składają się z siedmiowarstwowej pianki zapewniającej odpowiednią wentylację. Pianka ta ma wspaniałe właściwości, ponieważ poprawia ukrwienie poprzez mikromasaż. Jest odporna na odkształcenia i można ją stosować w łóżkach szpitalnych.

Równie innowacyjnym rozwiązaniem są materace termoelastyczne. Ta pianka powstała przypadkiem, kiedy naukowcy NASA pracowali nad idealnym materiałem na poduszki powietrzne. Okazała się tania i łatwa w produkcji, dlatego chętnie wykorzystują ją producenci materacy. Pianka termoelastyczna, jak sama nazwa wskazuje, reaguje na temperaturę wydzielaną przez ciało osoby śpiącej. Najpierw ugina się pod wpływem nacisku, a następnie mięknie od ciepła, zapewniając ergonomiczną pozycję. Są to bardzo komfortowe materace, dla osób w każdym wieku.

Materace sprężynowe kieszeniowe i Multipocket

Ten rodzaj materaca to propozycja dla bardzo wymagających użytkowników. Ich budowa różni się bowiem od tradycyjnych materacy bonellowych. W jaki sposób?

  • Przede wszystkim – w materacach kieszeniowych stosuje się dużo więcej sprężyn (nawet 500 na metr kwadratowy powierzchni materaca),

  • są to sprężyny różnej wielkości i o różnych stopniach twardości,

  • każda sprężyna umieszczana jest w swojej własnej kieszeni, aby móc działać indywidualnie i niezależnie od pozostałych,

  • kieszenie połączone są ze sobą.

Materace kieszeniowe i Multipocket są ciche, bardzo komfortowe i funkcjonalne. Ich sprężyny sprawiają, że materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby śpiącej. Nie pojawia się również na ich efekt falowania, który może irytować, jeżeli śpi się we dwoje.

Materace dla amatorów twardych powierzchni

Osoby z nadwagą lub po prostu lubiące sen na twardym podłożu powinny szukać materacy, które w swoim składzie posiadają warstwę kokosowych włókien, trawy morskiej lub lateksu. Surowce te utwardzają materac i stosowane są zawsze po jego twardszej stronie. Są w pełni ekologiczne i mają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, dzięki czemu materac zapewnia zdrowe warunki snu.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki?
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?
- Materac kieszeniowy czy piankowy - który wybrać?