Dobry i spokojny sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia nam zdrowie i odpowiednią ilość energii do działania na cały dzień. Chcąc spać bezpiecznie, powinniśmy przykładać szczególną uwagę do tego, na jakim podłożu układamy się do snu. Materac powinien być sprawny, ale również dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę kupując materac jest jego twardość. Producenci oferują kilka różnych rodzajów materacy, aby ich klienci mieli możliwość wyboru zawsze optymalnego rozwiązania.

Dlaczego twardość materaca jest tak istotna?

Rolą materaca do spania jest przede wszystkim umożliwienie ciału zajęcia ergonomicznej pozycji, jak również równomiernego wsparcia dla kręgosłupa na całej jego długości. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w newralgicznych punktach jak biodra, czy ramiona pojawiają się uciski i ból. Wiele osób wybiera materac pod wpływem swoich wieloletnich przyzwyczajeń, uważając na przykład że spały całe życie na miękkich podłożach i tego typu rozwiązanie się dla nich sprawdza. Nic bardziej mylnego – twardość materaca dopasowuje się zawsze do wagi ciała osoby śpiącej.

Każdy producent ma swoje własne zalecenia co do tego, jak dopasować twardość. Zwykle są to określone przedziały wagowe, do których należy się stosować, na przykład:

  • H1 – materace dla dzieci i osób ważących do 60 kg - są to materace miękkie,

  • H2 – dla osób ważących pomiędzy 60 a 100 kg - są to materace średnio twarde,

  • H3 – dla użytkowników ważących około 100-120 kg - są to materace twarde,

  • H4 – dla osób ważących powyżej 120 kg - są to materace bardzo twarde.

Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco nagiąć takie zalecenia, jeśli ktoś ewidentnie preferuje spanie na twardych powierzchniach, jednak bardzo ważne jest, żeby zawsze materac wypróbować i położyć się na nim. Wielu producentów umożliwia również zabranie materaca do domu nawet na trzydzieści dni i jego ewentualny zwrot, jeśli nie spełnia oczekiwań osoby śpiącej. Zaleca się, aby wypróbować produkt przynajmniej przez okres pięciu kolejnych dni, ponieważ tyle potrzeba, żeby kręgosłup przyzwyczaił się do nowych warunków.

Czy można zmienić twardość swojego materaca?

Najlepszym sposobem na walkę ze zbyt miękkim materacem jest po prostu zakup nowego o innych parametrach. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Jak postąpić w tej sytuacji? Optymalnym rozwiązaniem wydają się być praktyczne materace nawierzchniowe, które można dopasować idealnie do rozmiaru już posiadanego materaca. Najlepiej zamawiać je u producenta, który zajmował się szyciem głównego materaca.

Materace nawierzchniowe również wykonywane są z różnego rodzaju surowców, które odpowiadają za ich twardość. Można więc wybrać nakładkę średnio twardą lub twardą i całkowicie odmienić komfort snu na swoim materacu. Wiele osób stosuje takie materace śpiąc na kanapie w salonie, aby zyskać wygodę i właściwe podparcie dla kręgosłupa. To rozwiązanie również ekonomiczne, ponieważ nakładki nie są drogie. Można je prać w domowej pralce, a kiedy nie są używane – można je bez obaw rolować, ponieważ nie tracą swoich funkcji.

Jak radzić sobie, kiedy partner woli bardziej miękki materac?

Najtrudniej jest zwykle dopasować twardość materaca, kiedy śpi się we dwoje. W szczególności dotyczy to par, które różnią się od siebie znacznie wagą i budową swojego ciała. Jeżeli nie można znaleźć porozumienia, nie ma sensu się męczyć, a przede wszystkim szkodzić swojemu kręgosłupowi. Optymalnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zakup dwóch węższych materacy jednoosobowych, na przykład o szerokości 90 cm. Każda osoba śpiąca ma możliwość wyboru materaca wykonanego z innych surowców, które determinują jego twardość.

Warto zdecydować się wówczas na materac, który samodzielnie zaprojektujemy, wybierając jego poszczególne parametry. Ważne, aby równomiernie podparł całe ciało i zapewnił wygodę oraz komfort snu. Mniejszy materac łatwiej przebiera się z pokrowca i wymienia na nim prześcieradło, ponieważ jest dużo lżejszy. Wygodniej też wymieniać jego stronę w łóżku, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?
- Materac kieszeniowy czy piankowy - który wybrać?
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?