• Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy

2020-08-26 10:25:00 KaszmirowySen.pl
Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy

Mata kokosowa czyli sprasowane włókna łupiny orzecha kokosowego mogą stanowić element materaca twardego i bardzo twardego lub być osobnym produktem w postaci materaca nawierzchniowego.

Mata kokosowa do łóżka

Łupina orzecha kokosowego zawiera wiele soli mineralnych, które wraz z włóknem trafiają do materaca. Dzięki temu materac posiada właściwości antyalergiczne. Sole mineralne zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów. Nie gromadzą się w nich roztocza. Na antyalergiczność wpływa również doskonała cyrkulacja powietrza, jaką gwarantuje mata.

Mata kokosowa sprawnie odprowadza wilgoć, szybko pochłania jej nadmiar i oddaje do otoczenia. Jest więc komfortowa dla osób, które mają problem z nadmierną potliwością. Na ich wygodę wpływa dodatkowo odpowiednia przewiewność maty.

Mata kokosowa do materaca

Ze względu na właściwości utwardzające, mata kokosowa to idealne rozwiązanie dla osób, których waga przekracza 100 kg. To właśnie dla nich przeznaczone są materace twarde i bardzo twarde. Materace twarde wykonane są z pojedynczej warstwy kokosowej, natomiast materace bardzo twarde to podwójna warstwa kokosowa lub podwójna warstwa kokosowa i końskie włosie.

Końskie włosie jest dodatkową warstwą, która jeszcze bardziej utwardza i stabilizuje materac. Pozyskiwane jest z grzywy lub końskiego ogona. Oczyszczone z uczulających biokomponentów, następnie sprasowane. Również ta warstwa posiada doskonałe właściwości higroskopijne, pochłania nadmiar wilgoci i odprowadza ją do otoczenia. Materace bardzo twarde polecamy osobom, których waga przekracza 120 kg i potrzebują solidnego podparcia. Materace twarde i bardzo twarde gwarantują im wsparcie kręgosłupa. Należy jednak starannie dobierać twardość materaca do wagi, gdyż zbyt twardy może powodować duży dyskomfort, uciskać ciało w takich miejscach jak biodra czy ramiona i utrudniać swobodny przepływ krwi, powodując drętwienie rąk czy nóg.

Mata kokosowa a mata z trawy morskiej

Jeżeli z jakiś względów nie odpowiada ci mata kokosowa do materacy, możesz kupić materac zawierający warstwę trawy morskiej. To bardzo dobry zamiennik maty kokosowej, posiadający podobne cechy. Czym jednak się różni?

Trawa morska to naturalny i ekologiczny surowiec, kilka gatunków alg, rosnących u wybrzeży oceanów. Charakteryzuje się dużą zawartością jodu, cennego pierwiastka, którego niedobór wpływa negatywnie na ludzki organizm. To dzięki niemu prawidłowo funkcjonuje tarczyca, komórki prawidłowo się rozwijają. Wraz z trawą morską ten pierwiastek trafia do materaca, i jest stopniowo uwalniany do otoczenia. Delikatnie więc wspomaga swobodne oddychanie astmatyków i alergików. Trawa morska jest bardziej odporna na wygniatanie od maty kokosowej.

Nakładka na materac

Podstawową rolą materaca nawierzchniowego jest utwardzenie lub zmiękczenie powierzchni. W przypadku gdy jednym z głównych elementów topera jest mata kokosowa jego rolą jest utwardzenie powierzchni. Mata kokosowa na łóżko usztywni powierzchnię, wyrówna nierówności na niej. Możemy ją ze sobą zabrać w podróż, na kemping a nawet do hotelu, jeżeli miękka powierzchnia łóżek hotelowych zdecydowanie nam nie służy.

Mata kokosowa do materacy

Mata kokosowa na materac będzie nam służyć długo, jeśli będziemy o nią prawidłowo dbać. Niezwykle istotne jest przechowywanie jej w odpowiednich warunkach. Mimo odporności na wilgoć, długotrwałe narażenie na takie środowisko, może skutkować pleśnieniem i tęchnięciem. Materac i mata kokosowa na łóżko powinny być użytkowane i przechowywane w suchym miejscu. W miarę możliwości materac powinniśmy regularnie wietrzyć. Wpłynie to bardzo korzystnie na jego kondycje, poprawi również nasz komfort wypoczynku. Regularne pranie pokrowca również przyczyni się do zachowania materaca w dobrej formie. Możemy to robić systematycznie, najlepiej co pół roku, ściśle według zaleceń producenta. Nasze materace posiadają wyjątkowy, kaszmirowy pokrowiec. Wykonany z wełny z kóz kaszmirskich, ręcznie wyczesywanych. Pokrowiec jest gruby, mięsisty, o gramaturze 450 g/m2. Bardzo delikatny i przyjemny dla skóry. Posiada wszyty suwak w kształcie litery „L” ułatwiający jego zdejmowanie i zakładanie.

Mata kokosowa na materac

W celu ułatwienia wyboru odpowiedniej twardości materaca, producenci wprowadzili czterostopniową skalę podzieloną według wagi użytkowników.

Podział materacy ze względu na twardość:

Właściwie dobrana twardość materaca gwarantuje wygodny i regenerujący sen. Zarówno zbyt miękki jak i zbyt twardy wpłyną niekorzystnie na wypoczynek, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości i mogących w konsekwencji spowodować bezsenność.

Zbyt twardy materac czyli taki, którego jedną z warstw jest właśnie mata kokosowa spowoduje ból w górnej i dolnej części kręgosłupa. Niewielka elastyczność sprawi, że materac może uciskać naczynia krwionośne i utrudniać swobodne krążenie krwi, wywołując tym samym bolesne skurcze i drętwienie kończyn. Wspomniana wyżej bezsenność będzie miała negatywny wpływ na nasze codzienne życie. Obniżona koncentracja, spadek energii, senność i nerwowość, to tylko niektóre z jej objawów.

Twardy i bardzo twardy materac zdecydowanie nie powinny posiadać dzieci i osoby szczupłe, ważące mniej jak 60 kg. Wszelkie niedogodności związane ze złym doborem twardości mogą być u nich zwielokrotnione. Również osoby cięższe, ale których waga nie przekracza 100 kg, mogą na niej odczuwać dyskomfort, o ile nie gustują w tego typu powierzchniach.

Dostawa materaca z matą kokosową

Ze względu na sztywność materaca twardego, jego odpowiedni transport ma wpływ na jakość i przydatność maty kokosowej. Zginanie, rolowanie może uszkodzić warstwę. Również ze względu na wysokiej jakości wkład wewnętrzny pocketowy, nasze materace transportujemy na płasko, prywatną firmą transportową. Materace ułożone są w pozycji bocznej, nie gniotą się więc również pod własnym ciężarem.

Kupując materac musimy być przygotowani na wiele dylematów. Część z nich będziemy w stanie rozwiązać sami, część niestety nastręczy nam trudności. W takich sytuacjach warto skontaktować się z naszymi doradcami. Doświadczeni konsultanci chętnie odpowiedzą na wasze pytania, wyjaśnią wszelkie wątpliwości a przede wszystkim pomogą wybrać materac o odpowiednich parametrach.

Posumowanie informacji o macie kokosowej

Mata kokosowa na łóżko, którą kupujemy jako oddzielny materac, warto mieć w swoim domu. Może pełnić rolę dodatkowego materaca w awaryjnych sytuacjach, wygładzić nierówności starej wersalki, poprawić wygodę użytkowania zbyt miękkiej powierzchni. Mata kokosowa na materac to szybki i tani sposób na zmianę. Przydatna w domu, na wakacjach, w akademiku lub internacie.

Mata kokosowa do materaca to główny surowiec utwardzający. Zamiennik w postaci trawy morskiej stosowany jest tylko w przypadku materaca twardego. W materacach bardzo twardych stosujemy jedynie podwójną warstwę koksową (alternatywnie z dodatkową warstwą końskiego włosia.)

Odpowiednia wiedza pozwoli nam wybrać najlepszy produkt, który sprosta naszym oczekiwaniom. Jesteśmy w stanie pozyskać mnóstwo cennych informacji, zarówno poszukując wiedzy samodzielnie jak i korzystając z infolinii.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024