• Materac ortopedyczny na kręgosłup – jaki wybrać do spania?

2021-02-11 12:41:00 KaszmirowySen.pl
Materac ortopedyczny na kręgosłup – jaki wybrać do spania?

Jakie warunki musi spełniać materac, by móc określić go mianem ortopedycznego? Przede wszystkim musi przejść szereg testów, być przebadanym w odpowiednich instytucjach oraz posiadać stosowne certyfikaty. Część z tych atestów ma tylko 1 rok ważności i musi być regularnie odnawiana. Producenci muszą więc na bieżąco kontrolować jakość produkcji oraz bezpieczeństwo wykorzystywanych surowców. Takim atestem jest na przykład Oeko-Tex, wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Racz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych czy PZH – Polskiego Zakładu Higieny (potwierdzającego, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska). Materace ortopedyczne muszą ponadto posiadać certyfikat wyrobu medycznego I stopnia.

Nasze materace, mimo iż nie posiadają certyfikatu medycznego, to spełniają pozostałe wymogi materacy ortopedycznych. Są wykonane z atestowanych, bezpiecznych surowców, posiadają właściwości gwarantujące optymalne podparcie kręgosłupa i całej sylwetki.

Materace ortopedyczne

Materace ortopedyczne lub posiadające takie cechy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Siedzący tryb życia, brak ruchu, zwyrodnienia kręgosłupa wynikające z pracy przy biurku lub ciężka praca, wymagająca częstego dźwigania dużych ciężarów, nie sprzyjają zdrowiu naszego kręgosłupa. Coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam odciążyć bolące plecy, napięte mięśnie i zdrętwiały kark. Ratunku szukamy w wygodnej, nocnej regeneracji. I dlatego właśnie zwracamy dużą uwagę na rodzaj materaca. Najczęściej stosowanymi surowcami w materacach ortopedycznych są: pianka termoelastyczna Visco Memory oraz lateks. Zastosowane jako wierzchnie warstwy zapewniają wygodę i doskonale podpierają kręgosłup.

Pianka termoelastyczna Visco Memory to surowiec, który pod wpływem ciepła mięknie i dopasowuje się do sylwetki. Wyższa temperatura sprawia, że staje się plastyczna, ciało się w niej delikatnie zatapia i otula śpiącego. Pianka oddaje ciepło, zapewnia więc komfort termiczny tym, którzy w nocy marzną, odciąża mięśnie, stawy, niweluje wszelkie uciski. Krew swobodnie krąży dostarczając tlen do każdej komórki, dlatego ten surowiec jest często spotykany w szpitalnych materacach. Obniża ryzyko występowania bolesnych odleżyn, na które często uskarżają się osoby obłożnie chore, nie mogące wstawać, będące w trakcie rekonwalescencji.

Jeżeli metoda działania pianki viscoelastic nie odpowiada klientowi, może alternatywnie zakupić materac z warstwą pianki lateksowej. Cechuje się ona sprężystością, elastycznością, trwałością i odpornością na wgniecenia. W swojej budowie posiada liczne mikro kanaliki, które zwiększają jej zdolność dopasowania do sylwetki oraz gwarantują doskonałą wentylację materaca. Pianka zaliczana jest do materiałów zimnych, czyli nie nagrzewa się. To doskonała wiadomość dla osób, które w nocy szybko się przegrzewają i ciężko im utrzymać higienę ze względu na wzmożoną potliwość. Najważniejsze jest jednak to, że obie te warstwy doskonale podpierają kręgosłup zwiększając komfort wypoczynku i minimalizując ryzyko powstawania wad postawy.

Materac ortopedyczny do spania

Sen na wygodnym materacu to gwarancja odprężenia i energii. Materac musi być jednak dopasowany do jego użytkownika. Powinien mieć odpowiednią twardość, dobraną według skali twardości producenta. Nasze materace dzielimy na cztery kategorie:

  • materace miękkie (dla wagi poniżej 60 kg)
  • materace średnio twarde (waga 60-100 kg)
  • materace twarde (waga powyżej 100 kg)
  • materace bardzo twarde (waga powyżej 120 kg)

Materace twarde są często wybierane przez osoby, które narzekają na ból kręgosłupa. Jeżeli i Tobie najwygodniej śpi się właśnie na takiej powierzchni, nic nie stoi na przeszkodzie by zakupić materac o tym stopniu twardości. Materac twardy nie jest jednak wymogiem przy schorzeniach kręgosłupa, choć długo panowało takie przekonanie. Wśród materacy twardych wyróżniamy materace kokosowe oraz materace z trawy morskiej. Te pierwsze posiadają 0,5-0,6 cm grubości matę kokosową wykonaną z włosia łupiny orzecha kokosowego. Zarówno jedne jak i drugie są hydroskopijne, wchłaniają nadmiar wilgoci, która następnie szybko oddawana jest do otoczenia. W materacach nie namnażają się bakterie, grzyby i pleśnie, są więc odpowiednie i zdrowe dla alergików.

Materace ortopedyczne z medycznym przeznaczeniem zostały przebadane pod kątem wspomagania leczenia, przeszły szereg testów, które potwierdzają ich pozytywne działanie. Wiele materacy, które posiadamy w ofercie sprzedaży mają bardzo zbliżone do nich cechy. Nie posiadają jednak atestu medycznego, nie mogą więc być jako takie sprzedawane.

Poza rodzajem warstwy zewnętrznej materace różnią się także typem wkładu wewnętrznego. Rdzeń materaca może być wykonany z pianki wysokoelastycznej HR i wówczas jest to materac piankowy, z lateksu o grubości 16 cm (czyli materac lateksowy) oraz z cylindrycznych sprężyn (materac pocketowy lub materac multipocketowy). Każdy z tych materacy zapewnia doskonałe podparcie dzięki elastyczności punktowej. Odpowiednią sztywność i trwałość materaca zapewnią z pewnością materace kieszeniowe. Materac pocketowy wykonany jest ze sprężyn umieszczonych w materiałowych kieszonkach w liczbie 262 szt/m2 a multipocketowy w liczbie 510 szt/m2. Niezależnie pracujące sprężyny dopasowują się do każdego centymetra ciała i podpierają kręgosłup, dzięki czemu ryzyko zwyrodnień istotnie maleje. Materace kieszeniowe zapewniają najbardziej komfortową pozycję dla kręgosłupa, dzięki której przyjmuje kształt podwójnej litery „S” gdy śpimy na plecach oraz zachowuje linię prostą, gdy śpimy na boku. Materace pocketowe oraz multipocketowe posiadają 30 letnią gwarancję na formatkę sprężynową. Jest to potwierdzeniem wysokiej jakości naszych materacy. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki dostarczamy nasze produkty do klientów. Transportujemy je prywatną firmą przewozową, jako duży gabaryt. Nie są zwijane czy rolowane, ale przewożone w pozycji bocznej, jeden obok drugiego. Taki sposób transportu zabezpiecza nasze materace przed uszkodzeniem sprężyn. Do klienta trafia produkt w 100% sprawny.

Materac ortopedyczny na kręgosłup

Materace ortopedyczne to jeden z rodzajów materacy leczniczych. Wśród nich wyróżniamy dodatkowo materace przeciwodleżynowe oraz materace przeznaczone dla alergików. Specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, dla osób w wysokim stadium zaawansowania tych bolesnych miejsc, to materace z wtłaczanym do wewnątrz powietrzem. To produkty wysokospecjalistyczne i nie jest możliwe zakupienie ich w standardowym sklepie. Materace termoelastyczne, czyli z warstwą pianki termoelastycznej Visco Memory posiadają pewne cechy materacy przeciwodleżynowych. Pianka ta pod wpływem ciepła dopasowuje się do ciała i podpierając każdy jego centymetr sprawia, że ciało jest zupełnie rozluźnione. Naczynia krwionośne nie są uciskane, krew swobodnie krąży. Oczywiście przy osobach stale leżących, takie rozwiązanie nie jest wystarczające, ale w pozostałych zapobiega zaczerwienieniom i bólowi. Materace dla alergików nie mogą uczulać, zawierać szkodliwych dla zdrowia alergenów. Nie mogą rozwijać się w nich bakterie, pleśnie, grzyby. Większość materacy, również te niemedyczne przechodzą badania, które potwierdzą ich nieszkodliwość dla zdrowia i środowiska.

Ortopedyczny materac

Wygodny materac jest jednym z podstawowych warunków wysokiej jakości snu. Nie jest to oczywiście 100% gwarancja, jeżeli pozostałe czynniki pozostawiają wiele do życzenia. Bezsenność spowodowana chorobą, przewlekły stres, hałasy dobiegające z zewnątrz, brak higieny snu... to wszystko wpływa na jakość wypoczynku. Zadbajmy o każdy z tych elementów, a co noc zapewnimy sobie przyjemny relaks pozytywnie wpływający na nasze zdrowie, samopoczucie, wydajność i energię. Wysypianie się ma ogromne znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania, nastroju, relacji z innymi. Pamiętajmy jednak, że liczy się nie tylko długość naszego snu, lecz przede wszystkim jego jakość. Najważniejsze byśmy co rano budzili się wypoczęci psychicznie i fizycznie.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024