Ponieważ sypialnia kojarzy się nam głównie z łóżkiem i snem, jej świąteczną aranżację powinniśmy zacząć od miękkiej pościeli. Łóżko to centralne miejsce każdej sypialni i to ono rzuca się w oczy jako pierwsze. W następnej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie, klimatyczne światło, zapach i dodatki w tematyce typowo świątecznej.

Dekorowanie sypialni, czyli świąteczna pościel

Kolory, z którymi najczęściej kojarzymy święta to biel, czerwień i zieleń, dlatego powinniśmy wybrać pościel, w której występuję te barwy. Najczęściej pojawiające się motywy to płatki śniegu, gwiazdki, choinki, renifery oraz bardzo popularna kratka. Każdy z tych wzorów przykuje wzrok i wywoła skojarzenia z wyjątkową atmosferą świąt, umilając tym samym sen i wypoczynek. Na łóżko warto narzucić miły w dotyku koc lub puchatą narzutę i uzupełnić je dodatkowymi, ozdobnymi poduszkami. Dobierzmy te elementy do stylu całego wnętrza, by z nim harmonizowały. Pozwoli to zachować tematyczną spójność i porządek.

Jakie dodatki do świątecznej sypialni

Dekorowanie reszty pomieszczenia to kolejny krok. Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę? Nocny stolik przy łóżku, komoda, wolny kąt w pomieszczeniu oraz okno to przykłady miejsc, o które warto zadbać chcąc stworzyć klimatyczny, podniosły i wyjątkowy nastrój.

Jak ozdobić okno w święta. Możliwości są ogromne. Warto jednak zacząć od pięknego oświetlenia za pomocą girlandy choinkowych światełek lub kilku ładnie ozdobionych świec. Umieszczając w oknie piękny, zielony wieniec świąteczny oddasz niezwykły klimat świąt. Przystrój go pasującymi do wnętrza ozdobami. Dość nietuzinkowym pomysłem jest przyozdobienie sypialnianego żyrandola. Efekt może Cię zaskoczyć i olśnić wyjątkowym urokiem. Możesz do tego użyć niewykorzystanych na choince bombek, kokardek, świątecznych figurek.

Na komodzie lub nocnym stoliku możesz stworzyć piękną kompozycję wykorzystując szklane wazony, latarenki, świąteczne figurki czyli choinki, renifery, gwiazdki, mikołaje i inne symbole kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia.

By poczuć klimat świąt wszystkimi zmysłami, rozpal w sypialni aromatyczne świece zapachowe. Zmysł węchu odgrywa bardzo ważną rolę w przywoływaniu wspomnień i miłych skojarzeń. By powrócić do beztroskich lat dzieciństwa, gdy świąteczny klimat odczuwało się całym sercem, rozpal świece o zapachu pierników, cynamonu lub wanilii. Wyjątkowe wspomnienia przywoła zapach pomarańczy oraz choinkowego drzewka. Zapach nie powinien być jednak zbyt intensywny, by nie drażnił. Błogi stan w jaki Cię wprowadzi ułatwi Ci zasypianie. Jeśli dodasz do tego dopasowany materac, a nasz sklep oferuje mega wygodne materace pocketowe lub materace lateksowe, to wypoczynek będzie komfortowy i przyjemny. Należy go dobrać do wagi. Dla osób o wadze nie przekraczającej 60 kg – materace miękkie, dla ważących 60-100 kg – materace średnio twarde, dla ważących ponad 100 kg – materace twarde, dla ważących ponad 120 kg – materace bardzo twarde. Do wyboru różne surowce, stąd w ofercie materace termoelastyczne, materace profilowane molet, materace kokosowe lub materace z trawą morską i inne. Jeżeli przy okazji świątecznych porządków w sypialni planujesz wymienić materac na nowy zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Jak stworzyć świąteczny klimat w sypialni

Jak już wspominaliśmy światło ma ogromną moc tworzenia nastroju. Liczne świece, niewielkie lampy stołowe lub podłogowe, kinkiety.... przy ich pomocy zmiana natężenia światła i budowanie nastroju nie stanowi problemu. Typowo świąteczne ozdoby jak łańcuchy świetlne w kształcie płatków śniegu, ledowe lampki przypominające migocące na niebie gwiazdy kojarzą się nieodłącznie z Bożym Narodzeniem. Wybór jest tak różnorodny, że każdy znajdzie swój ulubiony kształt. Od zwykłych kuleczek, przez sople, bałwanki aż po gwiazdki, dzwonki i mikołaje.

Ustawione w dużych, szklanych wazonach świece, ozdobione szyszkami lub choinkowymi bombkami udekorują komodę lub pusty kącik w sypialni, pięknie go rozświetlając.

Ponieważ sypialnia jest miejscem wyciszenia i relaksu nie powinniśmy przesycać jej nadmiarem ozdób, które mogłyby rozpraszać i obciążać nadmiarem bodźców.

Świąteczny czas powinien dawać chwilę odpoczynku i wytchnienia od codziennych trosk. Nie zapominajmy, że najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka, rozmowa, wspólne celebrowanie chwil, nawet jeżeli dom nie będzie perfekcyjnie czysty, pięknie przystrojony w każdym pomieszczeniu, a na stole będzie o jedno ciasto mniej.