Jednymi z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI stulecia są choroby kręgosłupa. Niestety dotyczą prawie 70% osób zamieszkujących kraje wysokorozwinięte. Na nieszczęście obejmuje coraz młodsze grupy pacjentów. Głównym winowajcą jest siedzący tryb życia, praca i nauka przy komputerze, brak ruchu lub jego znikome ilości. Najczęściej skarżymy się na dolegliwości ze strony lędźwiowego i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Niewiele mniej osób cierpi z powodu bólu w odcinku szyjnym. Ból pleców bywa tak silny, że zdarza się być przyczyną rezygnacji z pracy. Powinniśmy wdrożyć środki zapobiegawcze, wyrobić pewne nawyki by uniknąć lub zminimalizować jego występowanie. Dotyczy to zarówno funkcjonowania za dnia jak i w nocy. Przeczytaj poniżej  5 rad jak dbać o kręgosłup w czasie snu i nocnej regeneracji.

Jak dbać o kręgosłup w nocy

Podstawą dobrego wypoczynku jest wygodny materac. Zadbajmy jednak nie tylko o komfortową powierzchnię lecz także, a może przede wszystkim o taką, która zapewni odpowiednie wsparcie dla naszego kręgosłupa. Obciążenia, na które codziennie narażamy nasz kręgosłup poprzez siedzący tryb życia, powodują liczne bóle, napięcia, osłabiają struktury stawowe, mięśnie przykręgosłupowe, więzadła. By odciążyć plecy powinniśmy wybrać materac o odpowiedniej twardości, który nie będzie powodował dodatkowych ucisków (zbyt twardy) czy zapadania w materac i napięcia mięśni (zbyt miękki). Do wyboru są cztery twardości, którym przypisano przedziały wagowe:

Istotne są również surowce, z których wykonane są warstwy zewnętrze. Według nich wyróżniamy takie typy materacy jak: materace termoelastyczne, materace profilowane visco memory, materace kokosowe, materace z trawą morską i inne. Dobierz je do swoich preferencji zapoznając się z ich właściwościami. Na wsparcie kręgosłupa istotnie wpływa również elastyczność materaca. W naszym asortymencie oferujemy jedynie materace posiadające elastyczność punktową czyli materace kieszeniowe, materace multipocketowe, materace piankowe oraz materace 100% lateks. Doskonale dopasowują się do kształtu sylwetki.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję naszego kręgosłupa jest przybierana pozycja do snu. Wyróżniamy trzy podstawowe czyli pozycję na wznak (na plecach), na boku oraz na brzuchu. Najkorzystniejszy jest sen na plecach. To wtedy nasz kręgosłup najlepiej odpoczywa, jest najbardziej odciążony, mięśnie rozluźnione, krew swobodnie krąży a organizm jest dotleniony. Należy jednak zadbać o odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego. Pozycja boczna to najczęściej wybierany układ ciała w czasie snu. Ona również jest dla niego korzystna. By kręgosłup zachował swoją naturalną krzywiznę warto pomiędzy kolana włożyć coś cienkiego. Nie śpijmy również na wysokiej poduszce. Szczególnie gdy naszą ulubioną pozycją jest ta na brzuchu. To najgorsza z możliwych. Powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym, narażając kręgosłup na kontuzje i dolegliwości bólowe. Jeżeli akceptujesz tylko tą pozycję postaraj się zminimalizować jej szkodliwy wpływ poprzez rezygnację z poduszki lub zastosowanie najcieńszej z możliwych. Poduszka niezależnie od pozy nie powinna być wysoka, nie może wymuszać półsiedzącej pozycji. Warto przetestować poduszkę ortopedyczną, zbudowaną z pianki visco memory. Pianka termoelastyczna pod wpływem temperatury mięknie i dopasowuje się do ciała. Optymalnie podpiera kark i głowę.

Również pewne poranne nawyki mogą wpływać pozytywnie na stan i kondycję naszego kręgosłupa. Przede wszystkim nie zrywajmy się z łóżka od razu po przebudzeniu. Dajmy organizmowi chwilę na rozgrzanie mięśni, kości i stawów. Poprzeciągajmy się leniwie. Dopiero potem usiądźmy na łóżku i pomału wstańmy. Jeżeli mamy wystarczająco dużo czasu możemy kontynuować rozciąganie wykonując kilka dodatkowych skłonów i skrętów tułowia. Rozgrzejmy także ramiona, biodra i rozruszajmy kark.