Wiosenna sypialnia – czym różni się od tej zimowej i jak zapewnić sobie w niej przyjemny wypoczynek? Wiosna to czas, w którym dni stają się coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Chcemy dłużej przebywać na świeżym powietrzu i otaczać się pięknymi kolorami i zapachami, co zachęca do zmian i odświeżenia pomieszczenia. Długie, zimne wieczory zimowe sprawiają, że mamy ochotę zanurzyć się w ciepłej pościeli i otulić dodatkowym kocem. Nastrój budują świece o słodkim zapachu i półmrok nocnej lampki. Natomiast wiosna to czas lekkich materiałów, pastelowych barw i jasnych promieni słońca. Już sam klimat tej pory roku sprawia, że mamy ochotę wstać rano, możemy jednak dodatkowo poprawić komfort wypoczynku poprzez kilka prostych czynności. Generalne, wiosenne porządki sprawią, że sypialnia będzie pachnąca, czysta i bezpieczna, bo wolna od kurzu i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Czysty materac gwarantuje przyjemny sen!

Od czego zacząć generalne porządki? Podstawą komfortowego snu jest wygodny i higieniczny materac i to od niego warto rozpocząć wiosenne sprzątanie. Najprostszą metodą na utrzymanie go w czystości jest wietrzenie oraz odkurzanie. Gdy chcemy dodatkowo odkazić powierzchnię oraz zniwelować nieprzyjemne zapachy możemy użyć sody oczyszczonej. Należy posypać nią powierzchnię materaca, pozostawić na kilka godzin a następnie odkurzyć. Na bardziej uciążliwe plamy oraz zabrudzenia najlepiej zastosować gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody. Należy nałożyć ją na zanieczyszczone miejsce, pozostawić do wyschnięcia a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Regularne dbanie o materac minimalizuje namnażanie roztoczy oraz innych mikroorganizmów.

Jeżeli nie posiadasz materaca kokosowego lub materaca z trawą morską lub materaca z końskim włosiem czyli wykonanego z naturalnych surowców, można wyczyścić i odkazić materac przy pomocy myjki ciśnieniowej. Wspomniane wcześniej materace nie powinny być narażone na długotrwałe działanie wilgoci i dlatego w ich przypadku lepiej zrezygnować z tej formy czyszczenia. Materac piankowy lub materac kieszeniowy z warstwą zewnętrzną wykonaną z pianki (na przykład materac termoelastyczny lub wysokoelastyczny) szybką schną, więc w ich przypadku wilgoć powstała z gorącej pary szybko wyparuje. Wysoka temperatura doskonale oczyści a przede wszystkim wyeliminuje bakterie i roztocza.

Czyszczenie materaca to doskonała okazja do obrócenia go (nogi – głowa, spód – wierzch). Jest to zabieg polecany przez producentów, gdyż wydłuża żywotność materaca. Jedna strona nie jest nadmiernie użytkowana. Warto robić to przynajmniej dwa razy w roku.

Odśwież swój pokrowiec

Dużym ułatwieniem w dbałości o higienę materaca jest zdejmowany pokrowiec. Pokrowiec Kaszmirowy pikowany laserowo, który oferujemy ma wszyty suwak wzdłuż dłuższego i krótszego boku. Zdejmowanie i zakładanie jest łatwe. Pokrowiec można wyprać w pralce, w temperaturze 40°C. Pokrowiec ten wykonany jest z ekskluzywnego, grubego materiału (o gramaturze 450g/m2), o dużej zawartości szlachetnej wełny kaszmirowej. Wełna ta pozyskiwana jest z wełny kóz kaszmirskich poprzez ręczne wyczesywanie, a następnie rozdzielanie włosia zewnętrznego od puchowego, dzięki czemu jest wyjątkowo puszysty, mięsisty i przyjemny w dotyku. Pokrowiec Kaszmirowy posiada funkcję lato/zima – po jednej stronie materaca jest owcza wełna która zimą otula i ogrzewa, a po drugiej stronie jest włókno klimatyzujące, które chłodzi i poprawia wentylację).
O tym jak prać pokrowiec na materac pisaliśmy w artykule: Jak prać pokrowiec na materac?

Pranie kołder i poduszek - czyli podstawowa czynność podczas wiosennych porządków

Jeżeli możemy samodzielnie wyprać kołdrę oraz poduszki zróbmy to szybko i tanio w domu. Wystarczy, że postąpimy według wytycznych producenta, ponieważ inny schemat postępowania zastosujemy w przypadku pościeli z pierza a inny podczas prania wkładu syntetycznego. Należy zachować odpowiednią temperaturę, prędkość wirowania oraz sposób suszenia by nasze poduszki oraz kołdra zachowały wszystkie właściwości. Piorąc je pozbędziemy się bakterii, zanieczyszczeń, kurzu i nieprzyjemnego zapachu.

Wiosna oraz lato to czas, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka i może powodować kłopoty z zasypianiem, gdy jest za gorąco. Rozwiązaniem może być zmiana kołdry z zimowej na letnią, która jest znacznie lżejsza i cieńsza i nie powoduje przegrzewania organizmu.

Wiosenna sypialnia – co jeszcze poprawi komfort snu

Już sam proces wysprzątania sypialni sprawi, że będziemy się w niej doskonale czuli. Będzie czysto, świeżo i pachnąco. Poza najważniejszym elementem sypialni jakim jest łóżko, warto zadbać również o pozostałe elementy sypialni: umyć okna, odkurzyć ściany z pajęczyn, wyczyścić dywan i umyć podłogę a także zetrzeć kurz z półek oraz bibelotów. Klimat wiosennej sypialni wzmocnią dodatkowo elementy wystroju takie jak kolorowa pościel z kwiatowym motywem (najlepiej lniana, która doskonale przepuszcza powietrze lub satynowa, która daje uczucie chłodu), świeże kwiaty w wazonie, lekkie i delikatne zasłony. Osoby lubiące spać przy otwartym oknie mogą pomyśleć o siatce na komary i inne owady. Odpowiednio zabezpieczając okno unikną swędzących krostek. Jasne, pastelowe kolory wprowadzą romantyczny nastrój. Dobry humor i zrelaksowane ciało ułatwią wieczorne zasypianie i pozwolą w spokoju przespać całą noc.