Wiek nastoletni to okres intensywnego rozwoju dziecka. Wyraźnie zmienia się jego wygląd, szybko rośnie, ale również rozwija się emocjonalnie. Nie powinniśmy także zapominać o tym, że ma znacznie więcej nauki i potrzebuje intensywnej regeneracji. Nie tylko fizycznej lecz również umysłowej. Jak zapewnić to wszystko? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni materac dla nastolatka. Komfortowy i intensywny sen to jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie dziecka w dobrej kondycji, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Warto przed zakupem zaczerpnąć nieco więcej informacji na temat danego modelu i w pełni świadomie podjąć decyzję. My ze swojej strony również służymy pomocą i zachęcamy do zapoznania się z pozostałą treścią artykułu oraz kontaktu z naszymi konsultantami drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem czatu.

Odpowiedni materac dla nastolatka – na co zwrócić uwagę

Jakie cechy powinien posiadać materac dla nastolatka? Jakie parametry są istotne? Na co zwrócić szczególną uwagę? Większość z nas rozpoczyna kupno materaca od określenia potrzebnego rozmiaru. Standardowym i najbardziej popularnym, wybieranym dla osoby śpiącej samodzielnie jest materac 80x200 cmmaterac 90x200 cm oraz materac 100x200 cm. Te dwa rozmiary zapewnią niezbędny komfort, swobodę ruchów i łatwą zmianę pozycji. W kolejnym kroku powinniśmy określić twardość materaca. To jeden z najważniejszych parametrów mających istotny wpływ na wygodę materaca, który powinien odpowiednio wspierać kręgosłup. Nastolatek ciągle się rozwija i należy unikać sytuacji, w których zbyt miękki lub zbyt twardy materac mogłyby powodować deformacje kręgosłupa. Jak dobrać odpowiednią twardość? Zadanie ułatwia czterostopniowy podział produktów na:

  • materace miękkie – przeznaczone dla osób o lekkiej wadze, nie przekraczającej 60 kg. Wykonane są z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory. Są komfortowe, równomiernie podtrzymują sylwetkę, jednak pod wpływem dużego ciężaru mogą się szybko wypracować.
  • materace średnio twarde – dedykowane najliczniejszej grupie odbiorców, czyli osobom ważącym pomiędzy 60 a 100 kg. Mogą być wykonane z różnych surowców. Wśród nich między innymi materace 100% lateks, materace profilowane, materace profilowane visco memory, materace termoelastyczne i materace piankowe.
  • materace twarde – dla ważących ponad 100 kg, do wyboru materace z trawą morską lub materace z końskim włosiem.
  • materace bardzo twarde – ze względu na dużą twardość i sztywność najczęstszymi odbiorcami są osoby o wadze przekraczającej 120 kg.

Większość nastolatków znajduje się w grupie, której dedykowane są materace średnio twarde. Nawet jeżeli waga dziecka nie przekracza 60 kg i z powodzeniem utrzyma je materac miękki, to te średnio twarde są równie wygodne, ale dłużej mu posłużą i odpowiednio podeprą jego kręgosłup. Są najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane. Na plus przemawia również duża różnorodność wykorzystanych w budowie materiałów i ich wyjątkowe właściwości. Młody i rozwijający się organizm, a zwłaszcza jego układ kostny wymagają szczególnej troski. By uniknąć deformacji ciała i skrzywienia kręgosłupa materac powinien dobrze dopasowywać się do kształtu sylwetki. Cechę tą uzyskamy dzięki właściwie dobranym surowcom i twardości. Zewnętrzne warstwy materaca średnio twardego to najczęściej pianki. Wśród nich takie jak: lateks, pianka Visco Memory, pianka wysokoelastyczna HR, pianka profilowana molet, pianka profilowana pianka visco memory. Najdroższy i najtrwalszy oraz według subiektywnych opinii naszych klientów również najwygodniejszy jest lateks. Materace piankowe lateksowe charakteryzują się dużą sprężystością, trwałością i odpornością na duże obciążenia. Lateks szybko wraca do pierwotnej formy. Do istotnych cech należy również duża przewiewność, którą lateks zawdzięcza licznym mikro otworom.

Równie dużym zainteresowaniem cieszy się także pianka wysokoelastyczna HR. Ma dużą gęstość wynoszącą 35 kg/m3. Jest elastyczna i sprężysta, zapewnia dobre podparcie całej sylwetki. Jest dobrze wentylowana i jak wszystkie pianki ma właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne, nie gromadzi się w nich kurz oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Pianka profilowana jest charakterystycznie nacinana, występują na niej liczne wypustki i wgłębienia, umożliwiające jeszcze lepsze dopasowanie materaca do kształtu sylwetki. Profilowanie zwiększa również przewiewność pianki. Te dodatkowe właściwości otrzymuje również profilowana pianka visco memory.

Jeżeli zależy nam na trwałości materaca i na tym, by nasz nastolatek użytkował go przez długi czas najlepiej rozpatrzyć zakup materaca kieszeniowego, materaca multipocketowego lub materaca piankowego lateksowego, którego rdzeń stanowi 16 cm blok pianki lateksowej. Są trwałe i odporne na duże ciężary, posłużą wiele lat. Przy lżejszych nastolatkach możemy także rozważyć opcję zakupu materaca piankowego, którego rdzeń wykonany jest z pianki wysokoelastycznej HR. Przy niedużej wadze spełni on swoją rolę dobrze wspierając całą sylwetkę. Jenak w przypadku osób cięższych szybko się wypracuje.

Materac dla nastolatka – jaki wybrać gdy waga przekracza 100 kg?

Wspomnieliśmy już o materacach miękkich oraz średnio twardych, co jednak zrobić gdy waga nastolatka przekracza wartość 100 kg? Możemy w takiej sytuacji wybrać materac twardy czyli materac z kokosem lub materac z trawą morską. Jeżeli nie mamy pewności co do twardości możemy wybrać materac dwustronny, z dwiema różnymi twardościami na każdej ze stron. Umożliwi nam to wypróbowanie różnych powierzchni i najbardziej optymalne dopasowanie powierzchni do potrzeb i oczekiwań jej użytkownika. Materace mogą się różnić nie tylko twardościami, lecz również rodzajem zastosowanych na każdej stronie surowców.

Materace z kokosem mają przynajmniej jedną stronę zawierającą ten naturalny surowiec. Mata kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Włókna są lateksowane i sprasowane. Dzięki dużej zawartości soli mineralnych materace kokosowe mają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Nie rozwijają się w nich szkodliwe lub uczulające drobnoustroje. Są też odporne na wilgoć, jej nadmiar szybko odparowują do otoczenia. Podobnymi właściwościami cechują się materace z trawą morską. Są sztywne, odporne na duże ciężary i zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa.

Materac dla młodzieży - inne elementy mające wpływ na komfortowy sen nastolatka.

Wygodne łóżko to nie tylko materac. Warto zwrócić uwagę również na pokrowiec. Ten, który otrzymujecie Państwo jako standard do naszego materaca to pokrowiec Kaszmirowy laserowo pikowany. Jest to naprawdę ekskluzywny, ciepły pokrowiec o dużej zawartości szlachetnej wełny kaszmirowej. Wełna ta pozyskiwana jest z wełny kóz kaszmirskich poprzez ręczne wyczesywanie, a następnie rozdzielanie włosia zewnętrznego od puchowego.
Pokrowiec uszyty jest z grubego materiału o gramaturze 450g/m2, dzięki czemu jest wyjątkowo puszysty, mięsisty i przyjemny w dotyku.
Pokrowiec Kaszmirowy jest pikowany laserowo, tzn. zachowuje wszystkie właściwości pokrowca pikowanego, pomimo że nie jest połączony z owatą (jak ma to miejsce w przypadku normalnego pikowania), dzięki czemu zmieści się do każdej pralki i można go bezproblemowo prać.

Nasze pokrowce są zdejmowane i można je prać. Zdecydowanie ułatwia tą czynność suwak w kształcie litery „L”, wszyty wzdłuż dłuższego i krótszego boku. Regularne pranie pokrowca, a w razie potrzeby jego całkowita wymiana, pozwolą zachować czystość i higieniczność materaca. (O tym jak prać pokrowiec na materac przeczytasz w tu: Jak prać pokrowiec na materac?)