Pokój dla nastolatka i jego urządzenie to wyzwanie dla rodziców. Okres nastoletni to kolejny etap w życiu każdego dziecka. Mimo iż nie jest ono jeszcze dorosłe, to przestało być także dzieckiem. Urządzenie pokoju spełniającego marzenia dziecka i zaspokajającego wymagania rodziców nie jest zadaniem łatwym , jednak nie niewykonalnym. Żadne pomieszczenie w domu czy w mieszkaniu nie pełni tak licznych funkcji jak pokój nastolatka. Musi on być jednocześnie sypialnią, miejscem do nauki oraz rozrywki. Musi dawać schronienie i pozwolić na odpoczynek we własnym towarzystwie a jednocześnie umożliwić spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.

Pokój nastolatka – pozwól mu wziąć czynny udział w urządzaniu

Dla nastolatka własny pokój to jedno z najważniejszych miejsc w całym domu, prywatny azyl, gwarancja spokoju. To dlatego tak ważne jest urządzenie go w taki sposób, by młody człowiek czuł się w nim komfortowo, by wyrażał jego styl i podkreślał rzeczy, które lubi. Zabranie nastolatka na wspólne zakupy, rozmowa o oczekiwaniach i potrzebach ułatwi zadanie. Da również dziecku poczucie sprawczości, wpływu na otaczającą go rzeczywistość, pozwoli na wyrażenie stylu i indywidualności. Choć czasem może to wzbudzać sprzeciw w rodzicach, to nie powinni zbyt surowo podchodzić do tematu. Lepiej delikatnie podawać nastolatkowi sugestie, a w dodatkach i wyrażających nastolatka gadżetach pozwolić mu na dowolność, nawet tą najbardziej ekstrawagancką. Gust nastolatków często się zmienia, więc zadbajmy przede wszystkim o podstawową bazę młodzieżowego pokoju. Dzięki internetowym inspiracjom nie zapomnimy o najważniejszych elementach wystroju pokoju nastolatka i wyposażymy go we wszystkie niezbędne meble i akcesoria.

Wyposażenie pokoju nastolatka

Ponieważ pokój nastolatka pełni kilka funkcji, do podstawowych elementów wyposażenia należą:

  • wygodne łóżko – sen jest ważnym elementem codzienności. Pozwala się zregenerować i nabrać sił. By był owocny potrzebne jest komfortowe łóżko. Minimalne rozmiary materaca dla nastolatka to 80x200 cm90x200 cm, 100x200 cm lub 120x200 cm czyli takie jak dla osoby dorosłej. Materac powinien być dobrany pod kątem twardości (u nastolatków jest to najczęściej materac miękki lub materac średnio twardy, rzadziej materac twardy). Równie ważną cechą jest trwałość i zdolność dopasowania materaca do kształtu sylwetki. Elastycznością punktową charakteryzują się materace kieszeniowe, materace piankowe i materace lateksowe. Materace dzielimy również ze względu na zastosowane surowce w warstwach zewnętrznych. Wyróżniamy między innymi materace termoelastyczne, materace kokosowe, materace profilowane oraz materace z trawą morską. Warto dobrze przemyśleć wybór materaca, gdyż ma duży wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa u nastolatka. Dla niego samego liczy się jednak przede wszystkim wygląd łóżka. Do wyboru mamy ramy drewniane, metalowe, część dorastających chłopców cieszą zwykłe, ułożone na podłodze palety. W małym pokoju dobrym rozwiązaniem może być rozkładany tapczan, który za dnia będzie pełnił rolę siedziska dla odwiedzających dziecko znajomych. W dużym pomieszczeniu modnie i stylowo będzie się prezentowało łóżko z zagłówkiem, szczególnie modne są obecnie tapicerowane panele, które montujemy do ściany. Jeżeli u naszego dziecka często nocują przyjaciele, dodatkowy materac wysuwany z szuflady pod łóżkiem to doskonałe rozwiązanie. Alternatywą może być także materac nawierzchniowy, który doskonale zastąpi łóżko. Warto namówić nastolatka na model uniwersalny, by w razie zmiany wystroju łatwo dopasować go do innej aranżacji. Jeżeli jednak gust naszego dziecka jest dość stały, stylizowane łóżko może dodatkowo podkreślić wnętrze.
  • biurko – powinno być odpowiednio duże, tak by pomieścić wszystkie niezbędne do nauki rzeczy, mieć wiele szuflad, w których można pochować akcesoria i przybory, dzięki czemu utrzymamy porządek i półki na książki i zeszyty. Niezbędnym uzupełnieniem biurka jest również wygodny fotel lub krzesło, o ergonomicznym kształcie utrzymującym prawidłową postawę sylwetki
  • meble i oświetlenie – najczęściej wybierane i najmodniejsze są obecnie meble modułowe, które można dowolnie łączyć i dopasowywać do pomieszczenia. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na uniwersalny kolor, na przykład biel, szarość czy czerń to otrzymamy doskonałą bazę do różnych stylów

Jakie kolory ścian w pokoju nastolatka?

Kolorystyka ścian to kolejny temat do przemyślenia. Tutaj również opcje są dwie. Jedną z nich jest wybór stonowanych, klasycznych kolorów jak biel, szarość czy beż, ewentualnie delikatnych pasteli, które będą doskonałą bazą dla całej reszty aranżacji. Drugą opcją jest podkreślenie gustu dziecka przez wybór intensywnych, czasem kilku kolorów na ścianie. Musimy się jednak liczyć z tym, że w tym drugim przypadku wystrój pokoju może się szybko znudzić i niezbędne będzie przemalowanie całego pomieszczenia. Intensywne barwy są często stosowane w nowoczesnych pomieszczeniach, te bazowe – w spokojnych, uniwersalnych wnętrzach, w których wystarczy zmienić dodatki, by całkowicie odmienić ich styl. Najmodniejsze intensywne kolory to obecnie mocna zieleń oraz fiolet. W pismach wnętrzarskich można zobaczyć, że są często miksowane. Tak naprawdę o tym, jakie będą kolory ścian w pokoju nastolatka powinen zdecydowac on sam. Jeżeli lubi ostrą czerwień, zaproponujmy pomalowanie tylko jednej ściany na tak intensywny kolor.

Pokój nastolatka podkreślający jego indywidualność

Nastolatek wyraża swoją indywidualność poprzez słuchanie konkretnej muzyki, ubiór (czasem ekstrawagancki), znajomych i pasje. Również pokój powinien podkreślać indywidualność nastolatka, wtedy stanie się jego azylem i miejscem, w którym będzie uwielbiał przebywać. Zagwarantujmy w nim miejsce na ekspozycję ulubionych przedmiotów. Sportowiec musi mieć półki, na których wyeksponuje swoje trofea, fan piłki nożnej ucieszy się z okrągłej pufy imitującej piłkę, kolekcjoner chętnie pochwali się swoimi zbiorami. Miłośnik kwiatów pokocha doniczki podkreślające piękno jego roślin, a jeżeli największą miłością nastolatka jest muzyka ściany zapełnią z pewnością plakaty idoli i bilety z koncertów. Obowiązkowym gadżetem będzie też sprzęt do słuchania muzyki i półki na kolekcję płyt.

Czasem te pozornie nieistotne rzeczy jak pościel na łóżku, rolety w oknach czy dywan potrafią podkreślić wygląd pokoju. Dywan może być tradycyjny, jednobarwny, ale prawdziwy pasjonat znajdzie swoją perełkę: nastolatka kochająca styl boho – ręcznie pleciony, okrągły dywanik; młody rockman – dywan z grafiką ulubionego zespołu. Okna można przystroić zaciemniającą roletą lub stworzyć romantyczny pokój dzięki koronkowym firankom lub lekkim woalowym zasłonom. Pościel na łóżku daje mnóstwo możliwości. Od stonowanych, jednobarwnych poszewek, przez kolorowe printy, po romantyczne kwiaty.

Urządzając pokój nastolatka uszanujmy jego upodobania i preferencje. Wysłuchajmy jego sugestii i zaufajmy. W końcu to on będzie spędzał w nim najwięcej czasu. Przy okazji zdobędzie kolejne doświadczenie i nauczy się, że podejmowane decyzje przynoszą konkretne efekty.