Sen jest nam wszystkim niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że odpowiednia dawka snu sprawia, że nie tylko jesteśmy wypoczęci, ale również skoncentrowani w pracy, łatwiej się uczymy, czy jesteśmy odporni. Wiele osób nie wie, jak dobrze spać i pomimo spędzania wielu godzin w sypialni budzą się niewyspane i poirytowane. Przestrzeganie odpowiednich zasad to klucz do tego, aby każdego dnia czuć się dobrze i funkcjonować prawidłowo. Przedstawiamy najważniejsze z nich i wskazujemy, jak przygotować swoje miejsce snu i jaki materac wybrać, aby cieszyć się maksymalnym komfortem.

Jak stworzyć warunki dobrego snu?

Każdy z nas ma nieco inne preferencje i przyzwyczajenia dotyczące zasypiania. Jedni lubią spać w ciszy i spokoju, a inni włączają po cichu muzykę, czy telewizor, aby ukołysał ich do snu. Część osób preferuje chłód i świeże powietrze, a inni ogrzewają swoją sypialnię i nawet latem nie otwierają okien. Na forum internetowym można znaleźć szereg porad dotyczących tego, jak stworzyć sobie optymalne warunki w sypialni i zapewnić zdrowy sen. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady higieny snu, których powinien przestrzegać każdy z nas:

  • Najlepiej jest sypiać w odrębnym pomieszczeniu, które przeznaczone jest właśnie do tego celu – spanie w pokoju, w którym pracujemy czy spędzamy cały dzień nie jest tak efektywne,

  • sypialnia powinna być wywietrzona, a najlepiej jeśli przez całą noc okno jest uchylone,

  • powinna w niej panować temperatura 21 stopni i właściwa wilgotność powietrza,

  • sypialnia musi być bardzo dokładnie odkurzana i sprzątana,

  • materac, na którym śpimy musi być wygodny i higienicznie czysty.

Równie istotną kwestią jest oczywiście higiena snu dziecka. Mały człowiek potrzebuje dużo większych dawek snu niż osoba dorosła. Poza tym, dzieci narażone są na alergeny, które mogą unosić się w powietrzu i znajdować w materacu. Wybierając materac do snu dla maluszka, najlepiej zdecydować się na jeden z modeli miękkich, ponieważ przeznaczone są właśnie dla użytkowników ważących maksymalnie do 60 kg. Najczęściej w tej kategorii użytkownicy forum polecają materace piankowe i lateksowe. Są to materiały bardzo higieniczne, które szybko schną i umożliwiają stałą wentylację powietrza. Ta jest niezbędna, ponieważ w wilgotnym środowisku szybko namnażają się i rozwijają grzyby, pleśnie oraz bakterie. Jeśli zależy nam na zdrowym i bezpiecznym śnie maluszka, myślmy nie tylko o dobrym wsparciu małego kręgosłupa, ale również o alergiach wziewnych.

Zasady dobrego snu – które pozycje są bezpieczne, a których należy unikać?

Zdrowy sen to również kwestia przyjętej przez ciało właściwej pozycji. Bardzo ważne jest, żeby kręgosłup był wyprostowany i dobrze wspierany przez odpowiednio dopasowany materac. Przestrzeń pomiędzy dyskami musi napełnić się płynem, a mięśnie znajdujące przy kręgosłupie – rozluźnić. Zaleca się, aby spać na wznak z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Które pozycje według użytkowników forum i innych osób są dla nas szkodliwe?

  • embrionalna – wywołuje szereg nacisków na naczynia krwionośne oraz organy wewnętrzne,

  • na boku – uciskamy swoje organy,

  • na brzuchu – również wywołujemy uciski.

Warto dbać o to, aby zajmować zawsze bezpieczną pozycję, ponieważ często zasypiamy i nie zmieniamy jej nawet przez kilka kolejnych godzin. Rano budzimy się niewyspani, z obolałymi wnętrznościami, czy bolącym kręgosłupem.

Dobrze dopasowany materac – co to znaczy?

Każdy z nas różni się budową swojego ciała i jego wagą. Zaleca się, żeby wybierając dla siebie materac do spania kierować się właśnie tymi kwestiami. Zdaniem użytkowników forum oraz producentów nowoczesnych materaców stopień twardości to najważniejsza kwestia. Dzięki właściwej twardości materaca kręgosłup ma optymalne wsparcie na całej swojej długości i może się zrelaksować oraz zająć bezpieczną pozycję ergonomiczną. W sklepach można znaleźć materace:

Osoby lżejsze i dzieci mogą wybierać spośród doskonałych materaców piankowych oraz lateksowych, które są bardzo higieniczne i antyalergiczne. Szybko schną i umożliwiają wentylację. Jeśli konieczny jest nieco twardszy materac – w jego składzie powinno znaleźć się włókno kokosowe lub trawa morska. Doskonałym rozwiązaniem są bardzo nowoczesne materace sprężynowe kieszeniowe. Użytkownicy forum i inne osoby bardzo cenią tego typu rozwiązanie, ponieważ zapewnia im maksimum komfortu. Takie materace wyposażone są w tysiące sprężyn o różnych rozmiarach i różnych stopniach twardości. Każda sprężyna umieszczana jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu pracuje niezależnie od pozostałych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyrkulacja powietrza w materacu kieszeniowym jest bardzo dobra i nie ma ryzyka, że rozwiną się w nim szkodliwe dla naszego zdrowia mikroorganizmu.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Problemy z zasypianiem - jak sobie z nimi radzić?
- Twardość materaca H1, H2, H3. H4, H5
- Profilowana pianka Visco Memory