Wybór materaca o odpowiednim stopniu twardości jest kluczowym elementem komfortowego snu. To od jego właściwego wyboru będzie zależało czy materac będzie wygodny i czy zapewni nam zdrowy i regenerujący sen. Powierzchnia materaca musi gwarantować odpowiednie podparcie ciała, by nie wyginało się nienaturalnie, co mogłoby powodować ból w dolnej i górnej części pleców. Najczęściej ma to miejsce przy wyborze zbyt twardego materaca. Z kolei zbyt miękki spowoduje, że ciało zapadnie się i poczujemy ucisk w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Ciężko będzie nam znaleźć wygodną pozycję do snu. Niewysypianie powoduje duży dyskomfort w codziennym życiu. Mogą nam dokuczać bóle głowy, rozdrażnienie i ogólnie złe samopoczucie. Nasza koncentracja będzie obniżona i ciężko będzie się skupić na zaplanowanych zadaniach. Jaka twardość materaca będzie najlepsza dla osób lekkich a jaka dla ciężkich? Warto zaznaczyć że w obiegu istnieją dwie skale twardości. Pierwsza z nich obejmuje cztery stopnie czyli H1 do H4, natomiast od nie dawna funkcjonuje również skala pięciostopniowa czyli H1 do H5. Dlatego istotne jest by nie sugerować się symbolem, a czytać dokładnie opisy poszczególnych stopni. Wtedy mamy jasność jakiego wyboru dokonujemy. My stosujemy skalę cztero-stopniową.

Miękkie materace H1

Dla osób o drobnej budowie ciała, lekkich oraz dzieci, których waga nie przekracza 60 kg doskonałym wyborem będzie miękki materac H1. Charakteryzują się one dużą elastycznością i sporą strefą ugięcia. Zbudowane z podwójnej warstwy pianki Visco Memory, której specyficzna forma powoduje uczucie zapadania się pod wpływem ciepła i nacisku. Pianka zapewnia doskonałe podparcie kręgosłupa, zmniejsza napięcie mięśni i usprawnia krążenie krwi. Materac o twardości H1 sprawdzi się więc idealnie dla osób starszych i lekkich, których ciało jest szczególnie wrażliwe.

Materace średnio twarde H2

Najbardziej uniwersalna jest twardość materaca H2. Jest przewidziana dla osób o wadze pomiędzy 60-100 kg. Przy zakupie musisz zdecydować jaki materiał będzie stanowił wierzchnią warstwę. Do wyboru masz bowiem plastyczną, dopasowującą się do ciała pod wpływem ciepła piankę Visco Memory, dobrze wentylującą i najbardziej komfortową piankę lateksową oraz 7 strefową moletowaną piankę profilowaną.

Materace twarde H3

Osoby ciężkie, których waga przekracza 100 kg potrzebują stabilnego podparcia, które zapewni im materac o twardej powierzchni czyli materac o twardości H3. Jak sprawdzić czy wybieraliśmy odpowiedni stopień twardości? Możemy wykonać tzw. test ręki. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na położeniu się na materacu na plecach i włożeniu dłoni między odcinek lędźwiowy a materac. Jeżeli napotkamy duży opór materac jest zbyt miękki, jeżeli prześwit będzie zbyt luźny, materac jest za twardy.

Bardzo twarde materace H4

Twardość materaca, a waga ciała powyżej 120 kg może budzić pewien niepokój. Czy zastosowane wkłady będą wystarczająco stabilne i wytrzymałe by utrzymywać taki ciężar przez długi czas. Nie musisz się martwić. W naszych materacach dedykowanym ciężkim osobom zastosowaliśmy podwójną warstwę kokosu lub podwójną warstwę kokosu i końskie włosie. To bardzo trwałe, odporne struktury. Przewiewne, higroskopijne, odporne na zniekształcenia. Bezpieczne dla alergików. Już wiesz, że szukając bardzo twardego materaca wybierz twardość H4 materaca.

Dzięki szerokiej, rozbudowanej ofercie każdy znajdzie dla siebie materac idealnie dopasowany do wagi i potrzeb.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Profilowana pianka Visco Memory
- Jaki materac dla alergika wybrać?
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy