Coraz więcej osób w różnym wieku skarży się dzisiaj na bezsenność. Jest to poważny problem, ponieważ kłopoty ze snem bezpośrednio odbijają się na stanie naszego zdrowia. Nie tylko nie jesteśmy wypoczęci i nie potrafimy się skupić na obowiązkach dnia codziennego, ale również cierpi nasza psychika, czy odporność całego organizmu. W każdym wieku powinniśmy się wysypiać i spać w jak najlepszych warunkach. Co zrobić, kiedy pojawiają się problemy z zasypianiem i w jaki sposób sobie z nimi radzić? Czy można przetrwać takie trudności bez leków?

Najczęstsze przyczyny problemów z zasypianiem

Najczęściej nie możemy spać, ponieważ na co dzień za bardzo się stresujemy i zbyt wiele myślimy. Każdy z nas ma przecież problemy w pracy, w życiu osobistym i różne trudności. Jeśli kumulują się one w jednym czasie, a ktoś nie potrafi się odciąć i zrelaksować – na pewno nie może wieczorem usnąć. Niekiedy bezsenność wynika też z zaburzeń psychicznych, które wymagają już wizyty u specjalisty i konsultacji. Być może potrzebne są leki, które wyregulują organizm i jego gospodarkę hormonalną.

Zwykle problem z zaśnięciem to jednak wynik braku higieny snu i niedbalstwa. Nasz organizm ma swoje potrzeby, a my bagatelizując je – sami skazujemy się na bezsenność. Jakie przyczyny najczęściej wymieniane są na forum internetowym?

 • Zbyt późne spożywanie kolacji – powinno się ją jadać minimum na dwie godziny przed położeniem się spać,

 • picie alkoholu – podnosi on ciśnienie krwi i może powodować pobudzenie,

 • spożywanie zbyt dużych ilości kawy i herbaty, które są bogate w substancje pobudzające, jak kofeina i teina,

 • spanie w tym samym pomieszczeniu, w którym spędza się cały dzień i wykonuje rozmaite obowiązki,

 • złe warunki – za wysoka temperatura powietrza i jego zbytnia suchość,

 • korzystanie z monitora ekranowego, który wydziela niebieskie światło – bardzo utrudnia ono zaśnięcie w każdym wieku.

Na forum każdy ma możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, które są jednak indywidualne. Każdy organizm jest nieco inny i ma inne wymagania.

Jak zadbać o odpowiednie warunki snu?

O właściwą higienę snu trzeba dbać nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się trudności z zasypianiem. Warto to robić na co dzień, ponieważ będzie to skutkowało jedynie efektywnym wypoczynkiem. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Najlepiej, jeśli sypialnia jest oddzielnym, wydzielonym pomieszczeniem,

 • pokój powinien być zawsze wywietrzony, a temperatura nie może przekraczać 21 stopni – warto otworzyć okno również na noc,

 • pokój musi być na bieżąco sprzątany, a przede wszystkim odkurzany,

 • materac powinien być optymalnie dostosowany do potrzeb ciała osoby śpiącej i jej wagi – powinien być również higienicznie czysty, a pościel musi być zmieniana na bieżąco,

 • posiłki należy spożywać przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać i powinny być lekkie,

 • na sen warto napić się ziołowej herbaty lub wody i posłuchać ulubionej muzyki lub przeczytać książkę.

Jeśli pojawiają się problemy z zasypianiem u dziecka, warto postępować w podobny sposób. Warunki, w jakich odpoczywamy mają naprawdę bezpośrednie przełożenie na jakość snu. Kolejna kwestia to ograniczenie ilości niebieskiego światła, wydzielanego na przykład przez telewizor lub smartfona. Użytkownicy forum często podkreślają, że problemy z wieczornym usypianiem niemowlaka znikają, jeśli telewizor w salonie wyłączany jest na godzinę przed jego pójściem spać. Nawet, jeśli dziecko nie patrzy bezpośrednio w ekran, światło nadal na nie oddziałuje. Tutaj ogromne znaczenie będzie miała również lekka dieta.

Materac – podstawa wygodnego snu

Ogromną rolę w kwestii dobrego snu odgrywa zawsze materac, na którym się śpi. Nie każdy wie o tym, że powinien być on dopasowany do budowy ciała użytkownika. Preferencje i wieloletnie przyzwyczajenia mają również znaczenie, jednak najważniejsze jest odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Materac ma podpierać plecy na całej ich długości i pozwolić, aby przestrzenie pomiędzy dyskami napełniały się płynem, a mięśnie przykręgosłupowe mogły się rozluźnić. Na forum wiele osób pisze, w jaki sposób dopasować właściwy model materaca dla siebie. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy producent ma swoje własne zalecenia odnośnie materaców. Zwykle są to tabele z przedziałem wagowym użytkownika oraz właściwą dla niego twardością.

W sklepach najczęściej można znaleźć:

Zastosowany surowiec będzie miał ogromny wpływ na to, czy będzie nam wygodnie. Nawet w tym samym stopniu twardości materac wykonany z innych materiałów będzie zachowywał się w odmienny sposób. Użytkownicy forum doradzają, aby przed zakupem wypróbować dany materac przynajmniej przez chwilę. Zdaniem ekspertów na materacu trzeba spać przez około pięć dni, aby mieć pewność, że jest właściwie dopasowany. Kręgosłup musi przyzwyczaić się do nowego podłoża i móc się rozluźnić. Na szczęście coraz częściej producenci umożliwiają zamawianie materaców online i ich zwrot w ciągu trzydziestu dni, jeśli nie odpowiadają klientom.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Twardość materaca H1, H2, H3. H4, H5
- Profilowana pianka Visco Memory
- Jaki materac dla alergika wybrać?