• Jaki materac dla osób z nadwagą? Wskazówki doboru materacy dla osób puszystych

2021-03-17 11:58:00 KaszmirowySen.pl
Jaki materac dla osób z nadwagą? Wskazówki doboru materacy dla osób puszystych

Sen na wygodnym materacu jest efektywniejszy i przyjemniejszy. Zrelaksowane i odprężone ciało, oraz wypoczęty umysł zapewniają świetne funkcjonowanie przez cały dzień, dobre samopoczucie a w dłuższej perspektywie zdrowie. Zapewniając energię i chęci do działania umożliwia nam korzystanie z wszystkich uroków życia. Czy wybór materaca może sprawiać trudności? Dla niektórych może to być dość problematyczne, szczególnie jeśli odbiega od standardowych kanonów i jego waga przekracza wartości 100 kg.

Materac dla puszystych

Na początek określmy kim jest osoba puszysta i czy zawsze oznacza to dużą wagę? Otóż nie jest to takie oczywiste. Wszystko zależy bowiem od proporcji. I choć wagę 80 kg, będziemy uważać za prawidłową dla mężczyzny o wzroście 175 cm, to w przypadku kobiety o wzroście 160 cm i tej samej wadze pomyślimy, że jest puszysta. Oboje według przyjętych kategorii powinni spać na materacu średnio twardym. To dlatego właśnie doprecyzujmy, że artykuł ten ma pomóc w wyborze odpowiedniego modelu materaca osobom z dużą nadwagą, których waga przekracza 100 kg a nawet 120 kg. Wiele z nich martwi się, że nie znajdą produktu, który jednocześnie zapewni im wygodny sen i będzie trwały, posłuży im dłużej niż jeden sezon. Na szczęście branża dostosowuje swój asortyment do zapotrzebowania. Osoby otyłe są traktowane na równi ze szczupłymi i mogą cieszyć się komfortowymi warunkami wypoczynku. Przejdźmy jednak do konkretów.

Materace dla otyłych

Najważniejszym parametrem podczas wyboru materaca jest waga. Dzięki niej wiemy jaką twardość powinien on posiadać i z jakich surowców powinien być wykonany. Producenci materacy wprowadzili 4 kategorie twardości materacy:

Nas interesują materace twarde oraz bardzo twarde. W tej pierwszej grupie znajdziemy materace kokosowe oraz materace z trawy morskiej, w drugiej - materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową.

Materace kokosowe utwardzane są za pomocy maty kokosowej o grubości 0,5-0,6 cm. Mata ta wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego o twardej i sztywnej budowie. Posiada właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne (dzięki zawartości licznych mikroelementów w łupinie kokosa). Materac kokosowy jest odporny na wilgoć dzięki właściwościom higroskopijnym. Dobrze wchłania pot i oddaje go do otoczenia. To duży walor, szczególnie dla osób z otyłością, które niejednokrotnie borykają się z nadmierną potliwością. Mata kokosowa jest lateksowana. Usztywnia i stabilizuje konstrukcję materaca. Podobne właściwości posiada materac z trawy morskiej. Trawa to nic innego jak kilka gatunków alg rosnących u nadmorskich wybrzeży. Algi bogate są w cenny pierwiastek jod, który wraz z trawą, w śladowych ilościach trafia do materaca. W tych materacach również nie gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje.

Materace bardzo twarde wytrzymują obciążenie przekraczające 120 kg. W budowie posiadają podwójną warstwę kokosową, wzmocnioną dodatkowo końskim włosiem. Końskie włosie poddawane jest procesowi oczyszczania z wszystkich biokomponentów. Może więc być stosowane również w materacach dla alergików, wrażliwych na produkty pochodzące od zwierząt.

Jaki materac dla osób otyłych

Warstwa zewnętrzna to nie jedyny czynnik wpływający na trwałość materaca. Osoby z nadwagą powinny zdecydować się na materac kieszeniowy. Szczególnie na wersję multipocketową. Materac multipocketowy ma zwiększoną liczbę cylindrycznych sprężyn. Ich ilość to 510 szt/m2. Gwarantują jeszcze lepsze wsparcie sylwetki i wykazują się większą trwałością jak materace pocketowe, w których liczba sprężyn wynosi 262 szt/m2. Konstrukcja kieszeniowa charakteryzuje się elastycznością punktową. Sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszonkach. Pracują niezależnie od siebie. Mimo, iż występują w trzech wersjach: standardowej (wysokość sprężyny to 12 cm), mini (sprężyny obniżone o 6 cm) oraz lux (sprężyny podwyższone o 5 cm), polecamy tą klasyczną. Materace mini mogą być za niskie, a wersja lux traci na twardości, zyskując większą elastyczność. Może być jednak mniej trwała i sztywna od standardowej.

 

Jeżeli samodzielny wybór materaca jest zbyt trudny, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców. Nasi konsultanci chętnie pomogą i dobiorą właściwe parametry oraz wskażą najlepszy model materaca. Pamiętajmy jednak, by nie trzymać się sztywno reguł lecz dobierać produkt według własnych doświadczeń i brać pod uwagę również osobiste preferencje. Zbyt miękka powierzchnia snu może powodować bóle kręgosłupa a zbyt twarda będzie uciskać naczynia krwionośne powodując drętwienie kończyn. Znajdźmy więc złoty środek. Dobrze wybrany materac to spokojny i regenerujący sen.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024