• Skąd się biorą sny?

2021-03-03 08:51:00 KaszmirowySen.pl
Skąd się biorą sny?

Słowo „sen” ma dwojakie znaczenie, to określenie zarówno czynności fizjologicznej jak i seria wrażeń wyrażonych za pomocą obrazów, dźwięków, myśli których doświadczamy w czasie nocnego wypoczynku. Marzenia senne to stan świadomości, który fascynuje ludzi od stuleci. Różnie je interpretowano. W czasach starożytnych sny miały bardzo duże znaczenie, dla wielu były one środkiem łączności ze światem zmarłych. W starożytnym Egipcie uważano, że sny pochodzą od bogów, przepowiadają przyszłości i udzielają wskazówek do rozwiązywania trudów dnia codziennego. To w tych czasach powstały pierwsze senniki, które objaśniały symbole i obrazy widziane w snach. Ich interpretacją zajmowali się kapłani boga Serapisa, zamieszkujący w świątyniach wzniesionych na jego cześć. Jedna z egipskich Ksiąg Snów zachowała się do naszych czasów i dziś można ją podziwiać w British Museum w Londynie.

Grecy dzielili sny na dobre (zsyłane przez bogów nieba) i złe (pochodzące od bogów podziemnych). Podobnie jak Egipcjanie, dokonywali inkubacji snów pragnąc poznać odpowiedzi i prosząc o pomoc w rozwiązaniu problemu. Wierzyli również, że sny pomagają wyleczyć choroby a w tym konkretnym celu zwracali się o pomoc do boga lekarzy Asklepiosa czyli Eskulapa, do dziś będącego patronem medyków.

Mocno stąpający po ziemi Rzymianie, których uważano za doskonałych żołnierzy mieli słabość do boskich znaków i sygnałów, więc również dla nich symbolika snów miała ogromne znaczenie. Interpretowali je również za pomocą senników, mimo że kilka stuleci wcześniej ich rozszyfrowaniem zajmowali się haruspikowie czyli kapłani-wróżbici.

Temat wierzeń starożytnych mieszkańców jest bardzo obszerny i ciekawy. Choć jeszcze wiele długich lat snom przypisywano boską ingerencję, nauka a właściwie jeden z jej najsłynniejszych do dziś naukowców Zygmunt Freud w XVII wieku wygłosił własną teorię. Zrewolucjonizował tym znaczenie snów w naszym życiu, a jego podejście często stanowi punkt wyjściowy do przeprowadzania dalszych badań.

Skąd biorą się sny według teorii Zygmunta Freuda

Zygmunt Freud był znanym i cenionym neurologiem pochodzenia austriackiego, żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Uważał on, że sny są odzwierciedleniem naszych ukrytych w podświadomości pragnień, marzeń, obaw i lęków. Odzwierciedlają przeżycia, życiowe doświadczenia, że sny są drogą do poznania samych siebie, a drogę tą nazywał królewską. Określał ją takim mianem ze względu na łatwość i komfort jaki zapewniała. Mimo, iż Freud nie był filozofem, jego interpretacje często nasuwają takie skojarzenia. Uważał, że sny pozwalają wydobyć na wierzch głęboko zakopane w nieświadomości podejście do życia. Zajmował się psychoanalizą snów, uważał że do każdego przypadku należy podejść bardzo indywidualnie. Nie ma możliwości, by w kilku zdaniach opisać wyjaśnienie Freudowskiej teorii o snach, możemy jednak krótko je podsumować. Freud przypisywał sny nie boskiej ingerencji, lecz niesamowitym zdolnościom ludzkiego mózgu, które pozwalają na przepracowanie naszych życiowych doświadczeń, emocji i niejednokrotnie znalezienie właściwego rozwiązania dla trapiących nas problemów. Zarówno pochodzących ze świata zewnętrznego, jak i tych wewnętrznych, hamujących nasz rozwój i kreujących nasze podejście do życia.

Sny – skąd się biorą czyli współczesne teorie

Postęp nauki i techniki pozwolił współczesnym badaczom na poznanie procesów zachodzących w ludzkim mózgu w czasie snu. Dzięki temu wiemy dziś, że za wiele procesów zachodzących w naszym ciele i mózgu odpowiadają pewne biochemiczne procesy, że mają w nich udział wydzielane hormony. Dlatego dzisiejsza teoria odnośnie znaczenia snów, ich roli i pochodzenia różni się od tych poprzednich. W najnowszych badaniach odkryto, że marzeń sennych doświadczamy w głębokiej fazie snu czyli w fazie REM. Podczas jej trwania zauważono zwiększone wydzielanie hormonu zwanego dopaminą, uznawaną od tego momentu za główny stymulator śnienia. Część z teorii mówi, że sny są skutkiem ubocznym procesu śnienia, pozwalają na uporządkowanie myśli, przetworzenie informacji, które docierały do naszego mózgu w ciągu całego dnia. Natomiast według innej teorii sny są niezbędne by ten sen utrzymać. Zajmują nasz mózg, który potrzebuje ciągłej stymulacji, nawet wtedy gdy nasze ciało się regeneruje i pozostaje w bezruchu, pozwala nam symulować różne sytuacje, których nie doświadczyliśmy w naszym życiu i których niejednokrotnie nigdy nie doświadczymy.

Choć wiemy dziś z czego biorą się sny, jakie procesy za to odpowiadają, wysnucie jednej teorii odnośnie ich znaczenia i roli jaką pełnią w naszym życiu nie jest możliwe. To wciąż nie do końca wyjaśniona zagadka. Choć często sny są odzwierciedleniem naszych aktualnych przeżyć i myśli, niektórzy badacze zwracają uwagę na zróżnicowanie snów ze względu na wiek oraz płeć. Dzieci najczęściej śnią o zwierzętach, kobiety o dzieciach a mężczyźni o broni i agresji.

Niezależnie od znaczenia snów w życiu każdego z nas, bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka jest regenerujący, wysokojakościowy sen. Zapewnimy go sobie dbając o odpowiednie warunki czyli ciszę, relaks oraz wygodną powierzchnię do snu. Wygodna powierzchnia to przede wszystkim odpowiednio dobrany materac.

Piękne sny na wygodnym materacu

Komfortowy sen to podstawa wypoczynku. Twardość dobrana do wagi pozwala na zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i całej sylwetki i sprawia, że nasze ciało jest odprężone, zrelaksowane i zdrowe. Sklep Kaszmirowysen.pl dzieli materace według czterostopniowej skali twardości na:

Twardość materaca uzyskujemy poprzez dobór odpowiednich warstw zewnętrznych. Materace termoelastyczne z podwójną warstwą pianki Visco Memory to materace miękkie, materac z jedną warstwą tej pianki to podłoże średnio twarde (H2). Do tego stopnia twardości (H2) zaliczamy jeszcze materace wysokoelastyczne, materace lateksowe, materace z pianką profilowaną Visco Memory oraz materace z pianką moletowaną. Materac kokosowy oraz materac z trawy morskiej zapewnia twardą powierzchnię do snu a materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową – podłoże bardzo twarde.

Ze względu na rdzeń, materace dzielimy na materace pocketowe, materace multipocketowe, materace piankowe oraz materace lateksowe.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024