UWAGA: Zamówienia złożone* do dnia 8.12.2020 godz. 12:00 będą dostarczone** przed Świętami Bożego Narodzenia. Zamówienia złożone po tym terminie dostawa będzie po Świętach lub po Nowym Roku

* złożone tzn. pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie, będzie opłacone online lub wybrany sposób płatności za pobraniem
** odbędzie się jednokrotna próba dostawy - jeśli dzień i godzina dostawy nie będzie Państwu odpowiadać, lub nie będzie można nawiązać kontaktu telefonicznego celem potwierdzenia daty dostawy zamówienie zostanie dostarczone po Świętach lub po Nowym Roku
Powyższa zasada nie dotyczy zamówień z samymi pokrowcami
  • Jak pozbyć się roztoczy w łóżku? Nasze rady na zdrowy i bezpieczny sen

2020-11-13 07:54:00 KaszmirowySen.pl
Jak pozbyć się roztoczy w łóżku? Nasze rady na zdrowy i bezpieczny sen

Co to jest roztocze kurzu domowego? To mikroskopijnej wielkości pajęczaki, bytujące w kurzu i żywiące się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. To stworzenia, których odchody (rzadziej fragmenty ciał czy całe osobniki) są silnym alergenem, wywołującym szereg licznych, nieprzyjemnych objawów. Roztocze są odpowiedzialne między innymi za występowanie takich dolegliwości jak astma, alergiczny nieżyt nosa i spojówek czy wyprysk atopowy.

Warunki sprzyjające występowaniu i namnażaniu się tych drobnoustrojów to temperatura powietrza w zakresie 20 – 25 °C oraz wilgotność rzędu 60 – 80%. Pora roku posiadająca idealne parametry do rozwoju i zwiększenia populacji tych osobników to lato. Zimą ich liczba wyraźnie spada, jednak ze względy na ograniczone wietrzenie mieszkań, właśnie wtedy obserwujemy duży wzrost reakcji alergicznych. Ich najczęstsze objawy to: zatkany nos, kichanie, kaszel, osłabienie węchu, swędzenie nosa i gardła, pieczenie oczu, duszności. Również bóle głowy, zmęczenie, grudki na skórze i jej zaczerwienienie oraz suchość.

Miejsca, w których szczególnie gromadzi się kurz i roztocze to dywany, zasłony, koce, narzuty na łóżko, pościel, materace i dziecięce, pluszowe maskotki. Objawy mogą nasilać się w trakcie sprzątania, ścielenia łóżka i przy każdej czynności, która powoduje unoszenie się kurzu.

Roztocza w materacu

Większość z nas słyszała o roztoczach i większość kojarzy je często z materacami. Ciepłe łóżko, w którym gromadzi się wilgoć z naszego ciała, ze sporą ilością złuszczającego się naskórka to warunki idealne do bytowania roztoczy. Jak ograniczyć ich szkodliwy wpływ na organizm? Jaki materac sprawdzi się najlepiej i jakie surowce minimalizują ryzyko gromadzenia się roztoczy w materacu?

Wszystkie nasze materace posiadają kieszeniowy, trwały wkład, wykonany z cylindrycznych sprężyn. Materace pocketowe charakteryzują się dużą odpornością na wgniecenia, trwałością i elastycznością. Sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszonkach, każda osobno. Ze względu na przestrzeń występującą pomiędzy sprężynami, istnieje ryzyko, że we wnętrzu materaca zacznie gromadzić się kurz. Dlatego warto zastosować po obu stronach wypełnienie z pianki, która je zabezpieczy. Materace należy regularnie odkurzać. Warto zastosować również gruby, mięsisty pokrowiec chroniący materac.

W naszej ofercie znajdziesz materace lateksowe, materace profilowane, materace termoelastyczne i z profilowaną pianką visco memory. Pianki są wysokiej jakości, nie pochłaniające kurzu. Mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Jeżeli potrzebujesz materaca twardego lub materaca bardzo twardego wybierz taki, który zawiera jedną z naturalnych warstw. Jest to między innymi materac kokosowy, materac z trawy morskiej i materac z końskim włosiem. Surowce, z których są wykonane materace mają właściwości antyalergiczne, szybko wchłaniają wilgoć, ale natychmiast oddają ją do otoczenia. Po wstaniu z łóżka dobrze jest nie okrywać go od razu pościelą, lecz dać mu chwilę na ostygnięcie. Jeżeli mamy możliwość wystawienia materaca na zewnątrz, na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych lub na mróz, róbmy to jak najczęściej. To jedna z najprostszych metod eliminowania drobnoustrojów.

Jak się pozbyć roztoczy?

Szkodliwy wpływ roztoczy na organizm silnie motywuje do podjęcia odpowiednich kroków do ich eliminacji. Metody są różne i by odnieść jak najlepszy skutek warto równocześnie stosować kilka z nich. Oto te najpopularniejsze:

  • pranie pościeli w temperaturze 60 °C i jej zmiana raz na tydzień
  • pranie poduszek i kołdry
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w mieszkaniu
  • częste wietrzenie mieszkania
  • ścieranie kurzu i podłóg wilgotną szmatką
  • częste odkurzanie odkurzaczem z wysokim filtrem HEPA
  • używanie pościeli barierowej, z drobnymi oczkami, która nie przepuszcza roztoczy
  • pranie koców, narzut na łóżko
  • przechowywanie przedmiotów łatwo gromadzących kurz (książki, ubrania) w zamkniętych szafkach

Dyscyplina i regularność w postępowaniu pozwolą nam w dużym stopniu ograniczyć występowanie roztoczy. Dzięki nim podniesiemy komfort życia wszystkich domowników i pozbędziemy się uciążliwych dolegliwości.