• Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?

2020-10-14 11:07:00 KaszmirowySen.pl
Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?

Każdy z nas dba o swój dom i chce by był czysty i wolny od szkodliwych patogenów. Regularnie go sprzątamy i wietrzymy, Używamy różnych środków w celu dezynfekcji lub by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Regularnie przebieramy pościel, bo lubimy gdy jest świeża i pachnąca. Często zapominamy jednak o materacu. A w nim również gromadzą się zanieczyszczenia. Złuszczający się naskórek, kurz i pot stanowią idealne środowisko do namnażania się roztoczy. Ich uczulające odnóża i odchody wywołują reakcję alergiczną w postaci wysypki, uciążliwego kataru, kaszlu czy pieczenia oczu. Należy więc zadbać o regularną dezynfekcję materaca, by pozbyć się chorobotwórczych patogenów i uczulających alergenów.

Jak zdezynfekować materac

Od czego zacząć walkę o czysty materac? Dzięki regularnemu dostępowi świeżego powietrza materac pozbywa się wilgoci i mikroorganizmy tracą zdolność łatwego rozmnażania się. By się namnażały potrzebują ciepłego i wilgotnego środowiska. Warto więc codziennie wieczorem i rano przewietrzyć pokój, odsłaniając pościel na materacu, by świeże powietrze swobodnie do niego docierało. Szkodliwe roztocza giną zarówno pod wpływem wysokiej jak i niskiej temperatury. Jeżeli tylko mamy możliwość wystawienia materaca na działanie wysokiej temperatury i słońca lub silnego mrozu, warto to robić.

Już tak prozaiczne czynności pozwolą ci zachować świeżość i czystość twojego materaca a tym samym czerpać przyjemność z wypoczynku.

Jeżeli jednak takie zabiegi nie wystarczają polecamy ci inne, naturalne metody czyszczenia materaca.

Dezynfekcja materacy

Istnieją naturalne preparaty i płyny mające właściwości bakteriobójcze i odkażające. Pozwolą ci skutecznie i bezpiecznie zdezynfekować materac, chroniąc środowisko. Dodatkowym plusem jest to, że są tanie i możemy je łatwo przygotować samemu w domu. W tym celu powinniśmy się wyposażyć w butelkę z rozpylaczem, wodę, ocet i kilka najpopularniejszych olejków eterycznych, mających antyseptyczne właściwości. Mogą to być olejki:

  • eukaliptusowy – ma działanie odkażające i oczyszczające, często spotykany w naturalnych środkach czyszczących dzięki zawartości związku zwanego eukaliptol.
  • lawendowy – jego zapach łagodzi stany napięcia nerwowego, wycisza, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.
  • z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie. Korzystnie wpływa na skórę, oczyszcza pory, walczy z grzybicą skóry.
  • miętowy – posiada właściwości przeciwzapalne, chłodzące, kojące. W dawnych czasach dezynfekowano o odświeżano nim takie pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka.

Przygotowanie płynu jest bardzo proste. Wystarczy zmieszać po 125 ml wody i octu oraz dodać po 3 krople trzech olejków. Jeżeli chcemy by jakiś zapach dominował, możemy dodać jeszcze jedną kroplę. Przed użyciem preparatu musimy nim energicznie wstrząsnąć by składniki dokładnie się wymieszały. Następnie materac spryskujemy i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Jak odkazić materac

Działanie oczyszczające i dezynfekujące wykazuje również soda oczyszczona. Najprostszym sposobem jej zastosowania jest posypanie powierzchni materaca cienką, równą warstwą (w miejscach intensywnie zabrudzonych przetrzyjmy plamę miękką szczoteczką, by soda łatwiej wniknęła w każdy zakamarek) i pozostawienie jej na kilka godzin, by zaczęła działać. Po kilku godzinach całą powierzchnię dokładnie odkurzamy.

Odkażanie materaca

Materace pocketowe, które państwu oferujemy posiadają wewnątrz przestrzeń, w której dość łatwo osadza się kurz. Czasem wyczyszczenie go może sprawić małe trudności. Metoda, która będzie odpowiednio skuteczna to czyszczenie materaca za pomocą myjki parowej. Pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 100 °C) roztocza, bakterie i inne mikroby giną, a materac nie zostaje nadmiernie przemoczony. Materac szybko odparowuje wilgoć i w niedługim czasie jest gotowy do dalszego użytkowania. Jeszcze skuteczniej działa odkurzacz parowy, który wyciąga powstałe po czyszczeniu parowym zanieczyszczenia. Mówimy wówczas o praniu ekstrakcyjnym.

Warstwy zewnętrzne wykonane z pianek – lateksowej, moletowanej, wysokoelastycznej HR oraz termoelastycznej visco memory są bezpieczne dla alergików. Posiadają cechy antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Są przewiewne i dobrze wentylują wnętrze materaca. Nie namnażają się w nich chorobotwórcze mikroorganizmy. Materac lateksowy i pozostałe cechują się wysoką elastycznością i dobrym dopasowaniem do sylwetki.

 

Nasze dwustronne materace możemy użytkować z obu stron naprzemiennie. Dopływ świeżego powietrza pozwala mu na odparowanie nagromadzonej wilgoci i jest kolejnym czynnikiem zwiększającym jego higieniczność.

Nie zapominajmy również o możliwości prania pokrowca. Regularne pranie pozwoli na utrzymanie go w świeżości. Należy tylko przestrzegać wytycznych producenta odnośnie instrukcji prania, by nie utracił swoich właściwości. Nasze pokrowce wykonane są z wełny kóz kaszmirskich, ręcznie wyczesywanych. Są grube i mięsiste, o gramaturze 450 g/m2, bardzo miłe i delikatne dla skóry.

Czysty i zdezynfekowany materac umili nam sen i warto regularnie o niego dbać. Częste wietrzenie, stosowanie naturalnych środków dezynfekujących, dbanie o pokrowiec i wreszcie regularna zmiana pościeli to czynniki, które pozwolą zachować materac w doskonałej kondycji na długie lata. Niezależnie od tego czy jesteśmy alergikami czy nie, pozbycie się szkodliwych patogenów wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że winę za męczący kaszel czy katar lub duszności ponoszą mikroskopijnej wielkości stworzonka i pozbycie się ich jest równoznaczne z końcem kłopotów zdrowotnych. Roztocza odpowiadają bowiem za kłopoty z oddychaniem u alergików i astmatyków oraz za pojawienie się wyprysków i swędzących alergii skórnych. Szczególnie narażone są na to dzieci, osoby starsze czy posiadające osłabiony układ immunologiczny. Najlepszy sposobem na uniknięcie tych kłopotów jest regularna dezynfekcja materaca.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024