Sypialnia to miejsce, które powinno kojarzyć się tylko z relaksem i wypoczynkiem. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest zwykle łóżko, a w niektórych domach sam materac do spania na podłodze. Ostatnio modne staje się umieszczanie materaca bezpośrednio na podłożu, bez żadnego stelaża łóżka. Dla wielu osób jest to również kwestia oszczędności, ponieważ już sam materac jest dużym wydatkiem. Czy powinno się postępować w taki sposób i jaki model materaca sprawdzi się do spania na podłodze? Podpowiadamy.

Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe i bezpieczne?

Warto pamiętać o kilku kwestiach, zanim zdecydujemy się na umieszczenie materaca bezpośrednio na podłożu. Przede wszystkim, właśnie w wykładzinach i dywanach bytuje najwięcej grzybów i roztoczy, które mają tam doskonałe warunki rozwoju. Na podłodze znajduje się też najwięcej kurzu w całym domu. Kładąc swój materac bezpośrednio na niej i śpiąc w taki sposób, narażamy się więc na największy kontakt z tymi mikroorganizmami. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które cierpią na alergie wziewne i skórne. W ich przypadku, kluczowe jest zachowanie idealnej czystości. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że materac, przylegając bezpośrednio do podłogi nie ma możliwości odpowiedniej wentylacji i przepływu powietrza. W ciepłym pokoju rodzi to optymalne warunki do rozwoju wspomnianych wcześniej mikroorganizmów szkodliwych dla naszego zdrowia.

Często zdarza się też, że lekarze przestrzegają przed takim spaniem osoby, które mają na co dzień problemy z bólami kręgosłupa i głowy. Dlaczego? Materac nie jest właściwie amortyzowany przez stelaż łóżka, co może niekorzystnie wpłynąć na jego funkcjonalność. Oznacza to w praktyce brak właściwego podparcia na całej długości kręgosłupa i kłopoty.

Istnieją przeciwwskazania do spania bezpośrednio na podłodze, jednak nie oznacza to, że spanie na materacu na podłodze nie może być bezpieczne i zdrowe. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt.

Jaki powinien być materac do spania na podłodze?

Wybierając tego typu produkt, trzeba pamiętać o kilku najważniejszych aspektach:

  • Materac powinien być bardzo higieniczny i antyalergiczny, aby zapobiegał osadzaniu się kurzu. Idealnym rozwiązaniem są na przykład materace piankowe, lateksowe, sprężynowe kieszeniowe oraz kokosowe. Można je bez trudu odkurzać i prać ich pokrowce.

  • Powinien idealnie dopasowywać się do potrzeb kręgosłupa. Trzeba więc dobrze zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie wagi osoby, jaka może spać na konkretnym modelu. Wygodny materac nie może być ani za miękki, ani zbyt twardy.

  • Musi być wysoki. Kilkucentymetrowe materace z samej pianki z pewnością nie zapewnią zdrowych i komfortowych warunków. Warto zdecydować się na nieco droższy materac o sporej wysokości, ponieważ będzie służył przez lata i nie powinien tracić swojej funkcjonalności, jeśli tylko będzie eksploatowany we właściwy dla niego sposób.

Decydując się na taki zakup, można zapytać sprzedawcę o najlepszy dostępny materac do spania na podłodze. Fachowiec bez trudu będzie w stanie wskazać, na które produkty warto zwrócić uwagę, a których nie należy w ogóle rozważać. Niestety, chcąc spać wygodnie przez lata, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, ponieważ najwygodniejsze materace składają się z różnych warstw materiałów.

Jak dopasować twardość materaca do swoich potrzeb?

Firmy produkujące materace dają dziś swoim klientom możliwość wyboru poszczególnych parametrów materaca, aby spanie na podłodze i każdym innym podłożu było maksymalnie komfortowe i bezpieczne dla zdrowia kręgosłupa. Jednym z najważniejszych parametrów jest twardość, którą należy dopasować do wagi ciała użytkownika.

W sklepach można dziś znaleźć:

Znając zalecenia wagowe, można bez trudu wybrać model, który będzie odpowiedni dla danej sylwetki. Materace miękkie to te wykonane z nowoczesnych pianek – wysokoelastycznej i termoelastycznej. Taka pianka pięknie dopasowuje się do kształtu anatomicznego ciała, dzięki czemu zapewnia mu dobre podparcie. Miękkie materace polecane są głównie dzieciom, nastolatkom i szczupłym osobom dorosłym.

Dorośli o większej masie ciała, która przekracza 60 kg, powinni poszukiwać raczej materaców średnio twardych i twardych. Dla nich produkuje się materace lateksowe, kokosowe, czy sprężynowe kieszeniowe.

Eksperci nie zalecają raczej, aby spać bezpośrednio na podłodze z różnych względów. Przeważają głównie te higieniczne i zdrowotne. Decydując się na ustawienie materaca na podłodze, trzeba często go podnosić, aby mógł oddychać i wentylować się, jak również odkurzać znacznie częściej, ponieważ roztocza są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli spać na podłodze ma dziecko, rodzice powinni zachować szczególną ostrożność i przyłożyć się do zachowania czystości nie tylko w pomieszczeniu, ale w całym domu. Może okazać się więc, że lepszym rozwiązaniem jest wybór niedrogiego stelaża łóżka, który będzie dość solidny i zapewni dobry komfort snu.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Kokos i trawa morska w materacach
- Czym jest ochraniacz na materac?
- Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na spokojny sen