• Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?

2020-09-15 09:14:00 KaszmirowySen.pl
Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?

Co noc ten sam koszmar...Kładziesz się do łóżka i pierwsze co słyszysz to okropne skrzypienie. Masz już dość tego irytującego dźwięku, który wybudza cię co noc, powoduje dyskomfort psychiczny i naraża na złe samopoczucie w ciągu dnia. Zastanawiasz się co może być przyczyną i ponieważ obiecałeś sobie, że w końcu się za to zabierzesz, chętnie pomożemy ci rozwiązać ten doskwierający problem. Od czego zacząć? Istnieją trzy główne elementy, które mogą przyczyniać się do tego stanu, to:

  • rama łóżka
  • stelaż
  • materac

Każdy z tych elementów powinniśmy dokładnie obejrzeć, dzięki temu odkryjemy przyczynę ich skrzypienia i będziemy mogli przystąpić do usunięcia wad i usterek. Na szczęście większość czynności, które będziemy musieli wykonać jest prosta i możemy posłużyć się rzeczami, które mamy w domu (śrubokręt, gumowe podkładki, filc, stary t-shirt lub skarpety, świeca, olej roślinny). Koszt usunięcia źródła problemu nie powinien więc być zbyt duży.

Trzeszczące łóżko

Każdy obrót, każda zmiana pozycji powoduje, że w sypialni rozbrzmiewa przeszywający skórę pisk lub głośne skrzypienie. Winowajcą może być rama łóżka. Nie ważne czy posiadasz łóżko metalowe czy wykonane z drewna. Zarówno jedno jak i drugie może po pewnym czasie zacząć wydawać wspomniane dźwięki. Osoby, które śpią wspólnie z partnerem mogą się mocno irytować, kiedy każdej nocy dokucza im skrzypiący jazgot. Jak powinniśmy postąpić by problem zniknął?

 

Łóżko wykonane z drewna, czyli naturalnego i cały czas pracującego materiału, ma elementy połączone za pomocą śrub. Pod wpływem zmiany temperatury drewno kurczy się i rozpręża i po pewnym czasie śruby się luzują. Powinniśmy raz na jakiś czas sprawdzić w jakim są stanie i ewentualnie je dokręć. Dla wzmocnienia efektu możemy użyć plastikowych, metalowych lub gumowych podkładek, dzięki którym dociśniemy mocno każdy element i nie będzie się tak szybko luzował. Skrzypienie jest dość naturalnym zjawiskiem przy drewnianej ramie, jednak możemy temu zapobiec pokrywając poszczególne elementy woskiem pszczelim, parafiną lub zwykłą świecą. Zabieg może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, by nanieść odpowiednią ilość preparatu.

Skrzypiące łóżko

Piękne, metalowe ramy łóżka potrafią wydawać równie uciążliwe i głośne dźwięki. Skrzypienie jest dla nich dość charakterystycznym objawem w czasie dłuższego użytkowania. Naturalnie wszystkie śruby i śrubki mają prawo się poluzować podczas eksploatowania łóżka. Również i tu najprostszym sposobem pozbycia się problemu jest właśnie dokładne dokręcenie poluzowanych elementów, również przy użyciu podkładek. Pamiętajmy także o naoliwieniu poszczególnych części specjalnie do tego przeznaczonym preparatem lub choćby zwykłym olejem roślinnym. Rewelacyjnie zadziała również popularny preparat WD-40.

Skrzypiące sprężyny w łóżku

Omówiliśmy już problem skrzypiącej ramy łóżka. A co jeśli winowajcą jest stelaż? Na skrzypiące elementy łóżka stanowiące stelaż zastosujmy gumowe tulejki, stworzone właśnie w tym celu. Na rynku możemy znaleźć plastikowe, prostokątne podkładki, które zakładamy bezpośrednio na listwy sprężynujące. Po ich nałożeniu skrzypienie powinno ucichnąć. Stelaż przeważnie wykonany jest z sosnowych desek ułożonych bezpośrednio na ramie łóżka. Ocierające się o siebie elementy mogą trzeszczeć. Ryzyko wystąpienia tego zjawiska jest mocno ograniczone w przypadku stelaży elastycznych, wyższej jakości, które doskonale współpracują z materacem. Dobrym sposobem jest także rozdzielenie wymienionych elementów poprzez zastosowanie filcowych lub piankowych podkładek. Możemy użyć nawet zwykłych, starych skarpet, byle tylko rozdzielić deski od ramy.

Skrzypiący materac

Zdarzają się sytuacje, że winę za hałaśliwe dźwięki ponosi nasz sypialniany materac. Być może swoje już odsłużył, a być może zdecydowaliście się na kupno tańszego, bonellowego modelu. I w jednym i w drugim przypadku polecamy wymianę na materac kieszeniowy.

Nasz sklep oferuje bardzo bogaty asortyment przeróżnych modeli materacy pocketowych. Poznajmy je bliżej. Wykonane są ze sprężyn w kształcie walca, w ilości 262 szt/m2. Umieszczone są w materiałowych kieszonkach, które są ze sobą z jednej strony zszyte a z drugiej sklejone. Sprężyny nie są ze sobą połączone i dlatego pracują samodzielnie, niezależnie, gwarantując wysoką elastyczność punktową. I przede wszystkim, co jest istotne w kontekście tego artykułu, pracują cicho. Materace występują także w wersji multipocketowej z ilością sprężyn 510 szt/m2, w wersji mini ze sprężynami skróconymi o 6 cm oraz w wersji lux ze sprężynami wydłużonymi o 5 cm.

Wszystkie są w wersji dwustronnej. Posiadamy każdą twardość: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde. Produkujemy z wysokiej jakości surowców materace lateksowe, materace profilowane, materace termoelastyczne, materace z trawą morską i materace kokosowe.

 

Dobrze dobrany rozmiar materaca i jego (dopasowane do klienta) właściwości to gwarancja komfortowego wypoczynku. Zdrowy i wydajny sen wpływają pozytywnie na nasz organizm, naszą funkcjonalność w ciągu dnia, pamięć i koncentrację.

Skoro wybraliśmy idealny model materaca i jest bardzo wygodny, zastąpiliśmy ten skrzypiący, to nie pozwólmy na to by inne czynniki, między innymi hałas dobiegający z naszego łóżka uniemożliwiały nam sen w komfortowych warunkach. Zadbajmy o regularną konserwację łóżka (wiemy już jak to zrobić) i stelaża. Pamiętajmy o regularnym praniu pokrowca i wymianie pościeli. Nasz organizm odpłaci nam się zdrowiem i dobrym humorem.

 

Jeżeli pomimo wszystkich poniesionych wysiłków i prób zażegnania problemu nie odnieśliśmy zamierzonego efektu, pozostaje nam jedynie przywyknąć do hałasu lub wymienić łóżko na nowe. Co niekoniecznie musi być przykrą koniecznością, zwłaszcza jeśli mamy ochotę na małą zmianę...

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024