Sen to jedna z przyjemniejszych czynności. Relaksuje, odpręża i regeneruje. Jeżeli powierzchnia, na której śpimy jest wygodna to czasem ciężko jest nam wyjść z łóżka. Gorzej, kiedy materac jest źle dobrany i zamiast przyjemności odczuwamy jedynie frustrację i co noc pojawiającą się bezsenność. Materac powinien być dopasowany indywidualnie do osób, które będą z niego korzystać. Warto wziąć pod uwagę różne parametry, przede wszystkim twardość. Materace dzielą się według czterostopniowej skali:

Materac średnio twardy

Materace średnio twarde mają powierzchnię wykończoną różnymi warstwami, z których każda posiada inne cechy i właściwości. Wśród nich znajdziemy:

  • piankę wysokoelastyczną HR – charakteryzuje się dużą gęstością wynoszącą 35kg/m3. Jest bardzo elastyczna i odporna na wgniecenia. Ma porowatą strukturę, która czynią ją przewiewną, lekką i pozwala dopasować się do kształtu sylwetki. Dzięki temu zapewnia wysoki komfort snu. Pianka jest trwała, ocenia się że nawet do 45% odporniejsza na odkształcenia od zwykłej pianki. Szybko odzyskuje swój kształt i reaguje na zmianę pozycji. Posiada dobrą wentylację, właściwa cyrkulacja powietrza zapewnia higieniczność. W materacu nie rozwijają się grzyby, bakterie i pleśń. Jest bezpieczna dla alergików.

Podsumowując, pianka wysokoelastyczna daje duże poczucie komfortu, zapewnia optymalne dopasowanie do ciała dzięki punktowej elastyczności, jest lekka i przewiewna.

  • Lateks – to najbardziej sprężysty materiał, o bardzo dużej trwałości, odporności na wgniecenia i odkształcenia. Zbudowany z licznych mikro-kanalików, które dodatkowo zwiększają elastyczność punktową oraz przewiewność warstwy. Lateks bardzo szybko wraca do pierwotnej formy. Dobra wentylacja zapobiega potliwości, zapewniając fizyczny i psychiczny komfort. Lateks, z którego wykonywane są nasze materace to mieszanka 80% lateksu syntetycznego i 20% lateksu naturalnego. To kompromis idealny, pozwalający zachować wszystkie najlepsze cechy jednego i drugiego. Lateks nie uczula i jest bezpieczny dla alergików.
  • piankę termoelastyczną Visco Memory – miękka i przyjemna pianka, regująca na temperaturę i nacisk. Pod wpływem ciepła staje się plastyczna, mięknie i idealnie dopasowuje się do ciała. Jest nieoceniona w przypadku osób zmagających się z bólem kręgosłupa czy reumatyzmem. Odciąża kości, mięśnie i stawy, ciężar ciała jest równomiernie rozłożony. Znika napięcie,więc organizm się relaksuje i odpręża. Istotną cechą materaca z pianką termoelastyczną visco memory jest to, że dzięki idealnemu dopasowaniu do wszystkich krzywizn ciało nie ulega żadnym naciskom. Krew krąży swobodnie, nic nie blokuje jej przepływu. Ciało jest dotlenione i lepiej ukrwione. Materace termoelastyczne często stosowane są w łóżkach, na których śpią i przebywają osoby przewlekle chore lub w trakcie rekonwalescencji. Zapobiegają bowiem powstawaniu bolesnych odleżyn.

Materac twardy czy średnio twardy

Materace posiadają rdzeń wykonany ze sprężyn kieszeniowych, mających cylindryczny kształt. Sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszonkach. Pracują niezależnie, tylko w miejscu gdzie oddziałuje na nie ciężar. Posiadają wiele elastycznych punktów podparcia. Materace pocketowe dzielimy na:

  • standardowe - materace kieszeniowe (liczba sprężyn 262 szt/m2, wysokość sprężyn 12 cm)
  • lux (wysokość sprężyn zwiększona o 5 cm w stosunku do standardowych, liczba sprężyn bez zmian)
  • mini (wysokość sprężyn zmniejszona o połowę i wynosi 6 cm,)
  • materace multipocket ( liczba sprężyn zwiększona i wynosi 510 szt/m2)

Materace średnio twarde

Materace średnio twarde w naszym sklepiem są zawsze dwustronne. Występują w różnych kombinacjach: obustronnie średnio twarde, średnio twarde/twarde, średnio twarde/bardzo twarde, miękkie/średnio twarde.

Wkłady twarde wykonane są z warstwy kokosowej lub trawy morskiej, bardzo twarde z podwójnej warstwy kokosowej lub podwójnej warstwy kokosowej i końskiego włosia, natomiast miękkie z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac dwustronny
- Dla kogo jest twardy materac?
- Jak prać pokrowiec na materac?