Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest jego elastyczność. To parametr, który decyduje o komforcie użytkowania. Im jest ona wyższa, tym wygodniejszy jest materac. Czym jednak różni się elastyczność powierzchniowa materaca od tej punktowej i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Elastyczność punktowa materaca

Wszystkie oferowane w naszym sklepie materace posiadają elastyczność punktową. Czym się charakteryzuje i jak ją uzyskać? Elastyczność punktową posiadają wszystkie materace piankowe oraz materace z wkładem pocketowym. W dalszej części artykuły wyjaśnimy konkretnie budowę oraz właściwości poszczególnych typów materacy.

Materace piankowe

Pianka, z której wykonane są nasze materace ma zwiększoną gęstość wynoszącą 35 kg/m3 i dużą elastyczność. Stąd też jej nazwa – pianka wysokoelastyczna HR. Stanowi ona bazę dla wszystkich modeli materacy piankowych. Ma porowatą strukturę, jest przewiewna i dobrze odprowadza wilgoć. Nie rozwijają się w niej chorobotwórcze patogeny, jest antygrzybiczna i antyalergiczna. Pianka wysokoelastyczna HR stanowi rdzeń materaca. Podpiera sylwetkę na całej długości, zapewniając jednocześnie swobodę ruchów. Kolejnym surowcem, który używamy w naszych materacach jest pianka termoelastyczna visco memory. To niezwykły materiał, charakteryzujący się dużą gęstością. Perfekcyjnie dopasowuje się do sylwetki pod wpływem temperatury i nacisku. Ciepło ciała sprawia, że pianka mięknie, staje się plastyczna i dopasowuje się do jego kształtów. Tworzy jego odlew minimalizując uciski, dzięki czemu krew swobodnie krąży. Organizm jest dobrze dotleniony, szybciej i efektywniej się regeneruje. Pianka visco memory to surowiec lubiany przez osoby starsze ze względu na delikatność dla ciała, otulanie i ogrzewanie sylwetki. Może jednak sprawiać kłopoty przy obracaniu, wstawaniu i zmianie pozycji, poprzez zapadnięcie sylwetki w materac. Piankę visco memory w podwójnej warstwie stosuje się, by uzyskać materac o miękkiej powierzchni. Pianka nie uczula, nie gromadzi się w niej wilgoć i nie rozwija szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Ostatnim rodzajem surowca jest pianka lateksowa. Występuje zarówno jako warstwa dodatkowa na każdym typie materaca, jak również jako rdzeń w w jednym z najbardziej komfortowym rodzaju materaca – materacu 100% lateksowym. W tym przypadku pianka lateksowa stanowi 16 cm rdzeń. Lateks to bardzo odporny na duże obciążenia surowiec, niezwykle elastyczny i wygodny. Bardzo dobrze podpiera sylwetkę, nie wypracowuje się. Może być z powodzeniem użytkowany również przez osoby ciężkie. Elastyczność punktowa i oferowany komfort sprawiają, że jest to jeden z produktów gwarantujących zdrowy i relaksujący sen. Lateks ma w budowie liczne mikro otwory, które doskonale wentylują materac oraz sprawiają, że jest przewiewny. Nie gromadzą się w nim szkodliwe patogeny jak roztocza, bakterie, grzyby i pleśnie. Lateks jest jednym z droższych surowców, ale z pewnością wartym swej ceny.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe sprzedawane w naszym sklepie to produkty najwyższej jakości. Oferujemy jedynie materace, których rdzeń stanowią wkłady kieszeniowe. Czym się charakteryzują? Materace pocketowe oraz materace multipocketowe wykonane są ze sprężyn w kształcie walca, które umieszczone są w materiałowych kieszonkach. Kieszonki są ze sobą z jednej strony zszyte a z drugiej sklejone, ale sprężyny nie są bezpośrednio ze sobą połączone. Pracują niezależnie i uginają się tylko w miejscu nacisku. W materacach pocketowych ilość sprężyn to 262 szt/m2 a w modelach multipocketowych – 510 szt/m2. Materace z tym typem rdzenia są odporne na duże ciężary. Polecamy je parom, gdyż elastyczność punktowa (w przeciwieństwie do powierzchniowej występującej w materacach bonellowych) nie wywołuje efektu falowania. Osoba cięższa nie zapada się głębiej w materac a przy zmianie pozycji śpiący nie wybudzają się wzajemnie.

Materace kieszeniowe, piankowe i lateksowe występują we wszystkich stopniach twardości. Materace miękkie dedykowane są osobom, których waga nie przekracza 60 kg, materace średnio twarde – tym ważącym pomiędzy 60 a 100 kg, materace twarde dla ważących ponad 100 kg a na materace bardzo twarde powinniśmy się decydować, gdy waga przekracza 120 kg.