Alergie to dla wielu osób prawdziwe utrapienie. Często pojawiają się znienacka, utrudniają normalne funkcjonowanie i pracę. Najwięcej osób cierpi z powodu alergii wziewnych, które mogą ujawniać się w każdym wieku. Dla takich osób roztocza bytujące w domu są prawdziwym problemem, ponieważ często nasilają ich objawy. Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena i dbałość o czystość i porządek w domu. Jaki materac dla alergika będzie odpowiedni i na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie? W jaki sposób dbać o czystość domowego materaca, aby nie stał się siedliskiem kurzu i drobnoustrojów wywołujących takie reakcje alergiczne? Podpowiadamy.

Materace dla alergików – z jakich surowców są wykonywane?

Na rynku można znaleźć bardzo szeroki asortyment materaców do spania. Każdy producent oferuje wybrane przez siebie surowce i zapewnia, że jego produkty powinny być odpowiednie również dla osób uczulonych. Które modele są szczególnie polecane osobom cierpiącym z powodu alergii?

Poszukujący rozwiązania dla siebie często konsultują się na forum, aby poznać doświadczenia innych alergików i wiedzieć, jakie surowce sprawdzają się najlepiej. Trzeba jednak pamiętać, że użytkownicy forum to zwykli ludzie, którzy swoje opinie wyrażają na podstawie doświadczenia i własnych preferencji. Nie są to obiektywne informacje, które można by brać bezkrytycznie pod uwagę. Niemniej jednak, najwięcej osób wypowiadających się na takim forum wskazuje, że wybiera materace piankowe. Te są całkowicie syntetyczne, a dodatkowo również ich porowata struktura umożliwia stałą cyrkulację powietrza. Ta jest niezbędna, aby odprowadzać wilgoć. Należy pamiętać o tym, że materac dla alergika musi być przewiewny, ponieważ w wilgotnym środowisku najlepiej rozwijają się właśnie grzyby i pleśnie, jak również inne mikroorganizmy wywołujące właśnie reakcje alergiczne.

Jak poznać, że materac wywołuje alergie?

W szczególności rodzice małych dzieci powinni wiedzieć, jakie materace dla alergików są najlepsze. Maluchy nie potrafią się poskarżyć, że coś się dzieje, dlatego trzeba obserwować ich reakcje. O alergii mogą świadczyć następujące objawy:

  • przewlekły wodnisty katar,

  • nadmierne kichanie,

  • świąd podniebienia,

  • zaczerwienione i łzawiące oczy,

  • spuchnięte spojówki, czy podniebienie.

Nie można takich objawów lekceważyć, ponieważ zazwyczaj wynikają właśnie z uczulenia na roztocza. Niekiedy mogą być też spowodowane przeziębieniem, czy inną infekcją, jednak zwykle odpowiedzialny jest właśnie kurz.

Materac dla alergika – w jaki sposób o niego dbać?

Każdy z nas na materacu pozostawia martwy naskórek i włosy. Jest to doskonałe pożywienie dla roztoczy, które często i chętnie bytują w domowych materacach. Bardzo ważne jest więc zachowanie odpowiedniej higieny i czystości. Użytkownicy forum zwykle wskazują, że domowy materac powinien być regularnie odkurzany. W ten sposób pozbywamy się nie tylko samych roztoczy, ale też ich pożywienia. Dodatkowo, jak najczęściej należy wymieniać pościel. Najlepiej odkurzać swój materac przy pomocy turboszczotki za każdym razem, kiedy decydujemy się na zmianę pościeli. Odkurzenie samego materaca jednak nie jest wystarczającym środkiem. Trzeba też zadbać o to, aby w całym pomieszczeniu nie zbierał się kurz i brud.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pokrowca na materac. Firmy produkujące materace dla alergików bardzo często w swoim asortymencie posiadają właśnie takie ochraniacze. Można je zdejmować i prać w domowej pralce. Sam materac nie powinien być położony bezpośrednio na podłodze, ponieważ bardzo utrudnia to cyrkulację powietrza i może powodować nagromadzenie się wilgoci. Kiedy tylko to możliwe, swój materac należy wietrzyć.

Materac piankowy, czy inny model?

Wśród użytkowników forum najczęściej można spotkać osoby polecające materace wykonane z nowoczesnych pianek, które są bardzo higieniczne. Warto jednak zapoznać się również z zaleceniami samego producenta danego modelu. Dzisiaj do produkcji domowych materacy do spania wykorzystuje się bardzo nowoczesne surowce. Dodatkowo, umieszczane są one w materacu w taki sposób, żeby możliwa była cyrkulacja powietrza pomiędzy wszystkimi warstwami. Pianka dodatkowo posiada porowatą strukturę, która ułatwia jej oddychanie.

Nowoczesne materace kieszeniowe, czy lateksowe to również doskonała opcja dla alergika, jeśli tylko zadba on o czystość swojego materaca i jego higienę. Stosuje się odpowiednie warstwa antygrzybiczne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie materaca. Także naturalne surowce, jak kokos i trawa morska mogą być wykorzystywane przez osoby uczulone, jeśli zadbają o czystość i nie dopuszczą nigdy do zawilgocenia materaca. Jeśli ten jest nawet lekko mokry – bardzo ważne jest, żeby go dokładnie wysuszyć, na przykład na słońcu i dopiero wtedy ubrać w pościel. Jeśli stary materac jest stale źródłem problemów z alergią – najlepiej jest go wymienić. Być może rozwinęły się w nim grzyby, które wywołują katar i kichanie. Możliwe również, że zastosowane w nim materiały odpowiadają za taką reakcję organizmu.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Materac do spania na podłodze - czy to prawidłowe podejście?
- Kokos i trawa morska w materacach