• Sypialnia według zasad Feng Shui

2021-01-28 14:36:00 KaszmirowySen.pl
Sypialnia według zasad Feng Shui

Feng shui to starochińska sztuka planowania przestrzeni. Za jej pomocą możemy wpływać na poszczególne sfery naszego życia takie jak miłość, rodzina, zdrowie, finanse, harmonia. Opiera się na trzech głównych filarach, dzięki którym otaczająca nas energia (chi) może swobodnie krążyć w przestrzeni. Te trzy filary to:

 • siatka bagua czyli 9 elementowy diagram, podzielony na 9 kwadratów, pozwalający wyznaczyć miejsce dla poszczególnych pomieszczeń
 • zasada yin i yang czyli pierwiastek żeński sprzyjający wyciszeniu i relaksowi (sypialnia, salon, łazienka) albo męski - pobudzeniu i kreatywności (kuchnia, gabinet)
 • zasada pięciu elementów (drzewa, ognia, metalu, wody oraz ziemi). Poszczególne elementy są od siebie zależne, mogą się wzajemnie niszczyć lub wzmacniać, dlatego powinny być utrzymane w harmonii

Feng shui to bardzo rozbudowana sztuka. Musi w niej współgrać jednocześnie wiele elementów, by była skuteczna i faktycznie wpływała na jakość naszego życia, by kształtowała naszą rzeczywistość.

Istotne są materiały, które nas otaczają (najlepsze są naturalne drewno i tkaniny) oraz kolory (najlepiej sprawdzą się naturalne kolory ziemi oraz biel emanujące spokojem, przytulnością i dające duże poczucie komfortu).

Kolory do sypialni feng shui

Sypialnia jest szczególnym miejscem w naszym domu. To pomieszczenie, w którym w zasadzie spędzamy największą ilość czasu. Musi więc gwarantować nam spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwiać odpoczynek i relaks. Najbardziej sprzyjające odpoczynkowi, czyli idealnie pasujące do sypialni kolory to piaskowe odcienie żółtego, szarości, lekkie brązy oraz biel. Nie powinno się malować ścian na ciemne i ponure kolory.

Feng shui łóżko

Udając się na wieczorny sen powinniśmy czuć się w pełni odprężeni oraz bezpieczni. Tylko wtedy w pełni oddamy się wypoczynkowi. Sypialnia musi być urządzona zgodnie z pewnymi regułami, Poprawią one jakość naszego snu, wpływając pośrednio na wiele pozostałych sfer naszego życia. Podczas aranżacji sypialni powinniśmy kierować się trzema zasadami:

 • zadbać o odpowiednie ustawienie łóżka
 • zwrócić uwagę na wygląd oraz funkcjonalność mebli
 • nie przesadzać z ozdobami a z niektórych całkowicie zrezygnować

Umiejscowienie łóżka ma duże znaczenie dla prawidłowego snu. Przede wszystkim nie powinniśmy ustawiać go na linii okno- drzwi, gdyż będzie to wywoływało pobudzenie i rozdrażnienie nieuniemożliwiające spokojny sen. Nie powinniśmy ustawiać łóżka również w ten sposób, że będziemy zwróceni nogami wprost na drzwi wejściowe. Łóżko powinno mieć zagłówek, i być dosunięte do ściany. Powinniśmy mieć do niego swobodny dostęp z trzech stron. Pod łóżkiem nie powinniśmy gromadzić żadnych rzeczy, energia musi pod nim swobodnie krążyć. Zrezygnujmy również z wszelkiej elektroniki w pobliżu łóżka.

To co może zaskakiwać, zwłaszcza miłośników antyków i starych mebli jest to, że nie powinniśmy spać na odziedziczonym po kimś łóżku. Powinno ono być nowe, podobnie jak materac. Każdy przedmiot kumuluje w sobie energię, która później na nas oddziałuje. Jeżeli poprzedni właściciele często się kłócili, może to wpływać negatywnie na nasze relacje. Łóżko to mebel, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę, a jego głównym elementem, choć niewidocznym jest zawsze materac. Jeżeli dobrze dobierzesz parametry materaca to zagwarantujesz sobie komfort niezbędny do regenerującego snu. Materac powinien być dobrany do wagi użytkownika. Dla osoby ważącej nie więcej jak 60 kg – materac miękki, dla ważących pomiędzy 60-100 kg – materac średnio twardy, dla ważących ponad 100 kg – materac twardy a dla ważących ponad 120 kg – materac bardzo twardy. Na trwałość materaca w dużym stopniu wpływa typ wkładu wewnętrznego. Parom oraz osobom cięższym polecamy głównie materace pocketowe lub materace multipocketowe, jeżeli ktoś preferuje wkład piankowy – materace lateksowe. Materace piankowe z pianki wysokoelastycznej HR dedykujemy raczej osobom lekkim oraz dzieciom, ze względu na ich ograniczoną odporność na wypracowanie. Wśród dostępnych w ofercie sklepu materacy znajdą Państwo materace wysokoelastyczne, materace lateksowe, materace termoelastyczne, materace kokosowe, materace z trawą morską, materace z końskim włosiem oraz materace z pianką profilowaną Visco Memory oraz oraz pianką profilowaną molet. Każdy z nich różni się twardością oraz właściwościami. Dlatego w razie potrzeby zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

 

Pozostałe meble w sypialni to przede wszystkim szafa oraz komoda. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy meble wykonane z naturalnego drewna, o obłych kształtach. Wszelkie ostre kanty nie powinny być skierowane wprost na osoby śpiące. Meble powinny być zamykane i zasuwane, by można w nich było pochować odzież oraz drobne przedmioty.

W sypialni powinien panować ład oraz porządek, dlatego unikajmy nadmiernej ilości ozdób i gadżetów. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu więcej przytulności oraz charakteru różnymi ozdobami starajmy się stosować zasadę dualizmu, czyli ustawiajmy rzeczy w parach (dwie lampy, dwa obrazki na ścianie, itp.) Pozwoli to zachować już wspomnianą zasadę równowagi czyli yin oraz yang. Pięknie ożywiają wnętrze żywe rośliny. Wybierzmy jednak takie, które w nocy wytwarzają tlen, byśmy nie musieli rywalizować z nimi o energię. Doskonale sprawdzą się takie gatunki jak paproć, zielistka, sansewieria, skrzydłokwiat. Pamiętajmy jednak o umiarze.

W wielu artykułach znajdziecie informacje, by nie umieszczać w sypialni lustra. Szczególnie nie powinno być ono ustawione w takim miejscu, byśmy po przebudzeniu widzieli w nim swoje odbicie. Lustro odbija i kumuluje energię. Może więc zaburzać niezbędne dla spokojnego snu wyciszenie. Jeżeli nie możemy się bez lustra obejść warto przynajmniej na noc przysłaniać je tkaniną.

Feng shui sypialnia

Choć wspomnieliśmy o powściągliwości w urządzaniu wnętrza sypialni a w szczególności o ostrożnym dobieraniu dodatków, istnieją akcesoria, które nie tylko pięknie wyglądają, lecz również wspierają przepływ chi. Są to między innymi:

 • kadzidełka zapachowe
 • miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny, koce i poduszki
 • świece
 • gongi, symbole szczęścia
 • ciekawe dodatki z drewna lub metalu

Jeżeli urządzimy wnętrze według zasad Feng shui i zrobimy to poprawnie, możemy wpłynąć na poprawę poszczególnych sfer naszego życia. Nie zapominajmy jednak o utrzymywaniu porządku w mieszkaniu, gdyż jest to element równie istotny jak rozmieszczenie mebli, kolory czy dodatki. Rozgardiasz, porozrzucane ubrania czy kurz zaburzają swobodny przepływ energii. Uporządkuj swoje otoczenie a sprawisz, że będzie działało na Twoją korzyść. Możesz urządzić każde pomieszczenie tak, by dobrze wpływało na Ciebie i pozostałych domowników (kuchnię, przedpokój, salon, łazienkę i pokoje dziecięce, gabinet oraz sypialnię). Kształtuj swoje otoczenie świadomie i miej wpływ na swoje życie. Urządź dom tak by równowaga, która jest jednym z podstawowych założeń Feng shui była zachowana, by osiągnąć harmonię z otoczeniem oraz przyrodą i w ten sposób zapewnij sobie i najbliższym zdrowie, powodzenie, szczęście oraz wewnętrzny spokój. Urządzanie wnętrza według zasad Feng shui może być ciekawym i inspirującym zajęciem.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024