• Spanie razem i osobno – wady i zalety

2021-01-11 08:23:00 KaszmirowySen.pl
Spanie razem i osobno – wady i zalety

Spać razem czy osobno? Część par (nieliczna) zadaje sobie to pytanie na początku związku, część po dłuższym stażu. Motywy są różne. Może to być przyzwyczajenie do posiadania łóżka tylko dla siebie, różne wieczorne nawyki czy takie uciążliwe przypadłości jak wiercenie w nocy, mówienie przez sen czy chrapanie. Pary na początku wspólnej życiowej drogi pragną bliskości partnera, chcą się do niego przytulić po ciężkim dniu, czują się bezpieczniej mając swoją połówkę obok siebie. Uwielbiają długie nocne rozmowy i dopiero uczą się siebie nawzajem. W miarę upływu czasu, gdy związek jest dojrzały a partnerzy sobie ufają i nie kojarzą osobnych nocy ze zbliżającym się lub trwającym kryzysie w związku, część par wybiera osobne łóżka i osobne sypialnie. Są ze sobą na tyle zżyci, że traktują nocny odpoczynek jako ważny element życia, wpływający na jego jakość, na samopoczucie i zdrowie. Posiadanie osobnych sypialni oznacza dla nich pełen komfort.

Spanie z drugą połówka

Wspólne spanie ma swoje zalety. Według przeprowadzonych badań obniża poziom stresu, buduje poczucie bezpieczeństwa oraz większą zażyłość między partnerami. Pozwala na wypracowanie wspólnych nawyków i rytuałów, jak wspólne czytanie przed snem, rozmowa o minionym dniu. Dotyk bliskiej osoby działa kojąco na nerwy, wycisza i uspokaja. Zadbajmy jednak o odpowiednie warunki snu, czyli wygodny materac i wystarczającą przestrzeń, pozwalającą na swobodę i ułożenie w ulubionej pozycji. O ile w kwestii rozmiaru może nas ograniczać tylko dostępna przestrzeń, o tyle materac odpowiadający dwóm osobom to sprawa bardziej skomplikowana. Twardość materaca dobieramy do wagi użytkowników. Wszystko jest o.k jeżeli partnerzy mieszczą się w jednym przedziale wagowym, wówczas wybierają albo materac miękki, materac średnio twardy albo materac twardy lub materac z końskim włosiem, dla bardzo ciężkich osób. Gdy różnią się wagą potrzebny będzie kompromis. I tutaj doskonale sprawdzi się materac dwustronny, o dwóch różnych twardościach, spełniający preferencje i jednej i drugiej osoby. Warto zwrócić uwagę również na typ wkładu. Doskonałą elastyczność punktową posiada materac pocketowy, materac piankowy oraz materac lateksowy z 16 cm rdzeniem. Podeprą ciało i kręgosłup na całej długości i zagwarantują komfort partnerom. Zmiana pozycji nie będzie ich wzajemnie wybudzać. Czy duża różnica wagi wyklucza spanie w jednym łóżku? Absolutnie nie. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest zakup dwóch osobnych materacy o parametrach dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warunkiem wygody jest tu tylko jednakowa wysokość tych materacy. Dwa osobne materace to także łatwiejsze ich obracanie (są lżejsze), prostsze zdejmowanie pokrowca i utrzymanie czystości materaca. Kiedy jednak lepiej spać osobno?

Spanie osobno

Z różnych względów spanie osobno może być lepszym wariantem jak współdzielenie jednego łóżka i jednej sypialni. Różne przyzwyczajenia, choćby dotyczące pory zasypiania zawsze będą powodować czyjś dyskomfort (osoba o typie sowy nie zaśnie o 21.30 mimo zgaszonego światła, a senny skowronek będzie narzekał na rażące światło lub głośne, serialowe dialogi). Kolejnym bardzo irytującym powodem, może być głośne i uciążliwe chrapanie. Jedna osoba smacznie śpi a u drugiej poziom stresu gwałtownie się podnosi, uniemożliwiając zaśnięcie. Rano budzi się poirytowana i zmęczona, a gdy sytuacja powtarza się co noc, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, samopoczucie i relację między partnerami. Wszystkie minusy wynikające z osobnego spania (ograniczony kontakt partnerów, pozornie osłabiona bliskość ) rekompensują liczne plusy, takie jak dowolność w wyborze materaca, swobodne celebrowanie przyzwyczajeń czy cisza.

Warto podkreślić, że wydajny sen przekłada się na wyższą jakość naszego życia, dobre samopoczucie, zdrowie. Nie warto na siłę działać wbrew sobie. Postępujmy tak, by dobrze się czuć. Ważne jest wypracowanie kompromisu z partnerem, byście oboje byli zadowoleni.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024