• Telewizor w sypialni – czy to dobry pomysł?

2021-11-22 09:03:00 KaszmirowySen.pl
Telewizor w sypialni – czy to dobry pomysł?

Szukasz motywacji do usunięcia telewizora z sypialni? A może zastanawiasz się czy go tam umieścić? Niezależnie co jest powodem Twoich rozterek, poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Rozważ wady i zalety posiadania lub nie posiadania tego przedmiotu w tak prywatnym i zacisznym pomieszczeniu jakim jest sypialnia.

Telewizor jest powszechnym sprzętem, obecnym w każdym domu. Coraz częściej nie kończy się na jednej czy dwóch sztukach. Poza salonem lub pokojem dziennym umieszczamy go jeszcze w takich pomieszczeniach jak kuchnia, sypialnia a nawet w pokojach dzieci. Nie potrafimy się odciąć od telewizora i tego co nam oferuje, czyli licznych programów informacyjnych, rozrywkowych, bajek, filmów i seriali. Niejednokrotnie pochłania nasz cały wolny czas, który moglibyśmy wykorzystać w inny, znacznie przyjemniejszy i pożyteczniejszy sposób jak spacer, odwiedziny u znajomych, zabawę z dziećmi czy relaks w ogrodzie. Jak wszystkie nowoczesne sprzęty również telewizor uzależnia. Rozleniwia nasz organizm, zaprząta myśli. Zastanów się więc dobrze czy faktycznie jest on niezbędny w Twojej sypialni?

Zalety posiadania telewizora w sypialni

Choć dla wielu może to być niezrozumiałe, niektóre osoby dostrzegają zalety telewizora w sypialni. Do najczęściej przytaczanych argumentów należy możliwość oglądania filmów czy ulubionych seriali w wygodnej, półleżącej pozycji. Kolejny argument za? Na część z nas telewizor działa usypiająco. I zdaje to egzamin pod warunkiem, że ustawimy wyłącznik czasowy i po pewnym czasie samodzielnie się on wyłączy, a mrugające światło czy dobiegające dźwięki nie będą spłycać naszego snu. Kolejny plus? Dostrzegą go fani nocnych maratonów filmowych. Możliwość oglądania kilku filmów w wygodnym łóżku to z pewnością ogromna zaleta. Nie wszystko jest jednak takie kolorowe. Telewizor w sypialni ma również swoje wady. I to liczne...

Dlaczego warto zrezygnować z telewizora w sypialni?

Jakie argumenty wysuwają przeciwnicy telewizora w sypialni? Choć naukowcy nie potrafią jednoznacznie ocenić wpływu promieniowania elektromagnetycznego na ludzki organizm, zauważono szereg niepożądanych zaburzeń u osób przebywających w otoczeniu sprzętów, które je emitują. Do zaburzeń tych należą bóle głowy, problemy z ciśnieniem, zmęczenie, zawroty głowy, nudności czy zaburzenia wzrokowo – ruchowe. W dłuższej perspektywie mogą występować zaburzenia sercowo – naczyniowe. Dlatego odizolowanie się przynajmniej na kilka godzin od telewizora wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Światło emitowane przez ekran telewizora hamuje wydzielanie melatoniny, która wpływa na uczucie senności, głębokość snu, jego jakość i trwanie. Wszelkie niedobory mogą powodować problemy z zasypianiem, częste wybudzanie, płytki sen. Znacznie lepszym sposobem na relaks jest lektura ulubionej książki, delikatna muzyka lecąca w tle czy rozmowa z bliską nam osobą. Brak telewizora w sypialni sprzyja zacieśnianiu więzi. Nawet tak prozaiczne sprawy jak przyciąganie kurzu przez telewizor przemawiają na jego niekorzyści szczególnie w przypadku alergików i osób wrażliwych na roztocza i kurz.

Jak uzyskać kompromis, gdy partnerzy mają odmienne zdanie co do telewizora w sypialni?

W sytuacji gdy śpimy sami jedynie od nas zależy czy telewizor będzie nam towarzyszył wieczorem w sypialni, czy chcemy z niego zrezygnować. Sprawa wygląda inaczej, gdy dzielimy z kimś sypialnie i mamy na ten temat zupełnie odmienne poglądy. Należy wówczas wypracować odpowiedni kompromis. Od czego zacząć? Ustalmy, gdzie będzie znajdował się telewizor. Nie powinien on zajmować centralnego miejsca w sypialni a najlepiej, gdyby był chowany w szafce. Ustalmy godzinę, o której telewizor powinien być wyłączony i trzymajmy się tych ustaleń. Zadbajmy również o tak praktyczną rzecz jak odpowiednio dobrany materac. Przybierając pozycję półleżącą ugniatamy materac dużym ciężarem w jednym miejscu, skutkiem czego może się wypracować, a my utracimy oczekiwany komfort wypoczynku. Z tego właśnie powodu zrezygnujmy z materaca piankowego na rzec modeli sprężynowych czyli materaca pocketowego lub materaca multipocketowego. Jeżeli preferujemy tylko piankowe materace, wybierzmy ten o wyjątkowej odporności na wygniatanie, sprężysty i elastyczny, gwarantujący jeden z najwyższych poziomów komfortu czyli materac lateksowy. Oferujemy bardzo duży wybór materacy. W ofercie między innymi materace miękkie, materace średnio twarde czyli materace termoelastyczne, materace moletowe profilowane, materace profilowane visco memory. Do materacy twardych i materacy bardzo twardych zaliczamy materace kokosowe, materace z trawą morską oraz materace z końskim włosiem.

Telewizor jest powszechnym sprzętem dostępnym każdemu. Często w jednym gospodarstwie jest więcej niż jeden egzemplarz. Może warto z niego zrezygnować choćby w sypialni. Elektro-sprzęty otaczają nas z każdej strony. Cały dzień nosimy przy sobie telefon, pracujemy na komputerze, w wolnej chwili przeglądamy internet. Postarajmy się by przynajmniej relaks nie był powiązany z technologią. Wybierzmy spacer zamiast zakupów internetowych, książkę zamiast seriali. Pooddychajmy świeżym powietrzem, spędźmy czas z najbliższymi a z pewnością wpłynie to pozytywnie na jakość naszego życia i relacje z innymi ludźmi. Poprawi się również jakość naszego snu, który będzie przyjemniejszy i efektywniejszy.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 28.05.2024