• Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?

2021-04-08 08:20:00 KaszmirowySen.pl
Jak uniknąć problemów z zasypianiem w czasie upalnych nocy?

Długo oczekiwane lato, uważane przez wielu z nas za zbyt krótkie, może nam przysporzyć nieoczekiwanych problemów. Mamy tu na myśli gorące, parne noce uniemożliwiające nam szybkie i spokojne zaśnięcie. Zaduch, potliwość, ciężkie powietrze... to wszystko mocno utrudnia regenerujący odpoczynek. Ponieważ sen jest istotnym element 24 godzinnego cyklu według którego funkcjonujemy, postarajmy się poprawić nasze warunki snu na tyle, by umożliwić organizmowi odnowę, odprężenie i relaks.

Odpowiednie warunki w sypialni

Nawet ścisłe przestrzeganie elementów zdrowego trybu życia jak wyciszenie przed snem, lekkostrawna kolacja, ruch w ciągu dnia i wiele innych nie pomogą, gdy pomieszczenie w którym śpimy będzie mocno nagrzane. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim nie dopuśćmy by gorące powietrze wpadało w ciągu dnia do wewnątrz, postarajmy się zasłonić okna roletami, zasłonami a jeśli posiadasz – okiennicami, by słońce nie operowało przez okna i nie dogrzewało naszej sypialni. Możemy ją przewietrzyć dopiero wieczorem, gdy temperatura powietrza spadnie lub wcześnie rano, a najlepiej zrobić przeciąg. Uważajmy jednak by nie stać w jego obrębie, gdyż możemy łatwo się przeziębić. Dobrym rozwiązaniem jest również cicho pracujący wentylator lub jeżeli lubisz – klimatyzacja. Niestety nie zawsze uda nam się obniżyć temperaturę w sypialni. Jest to trudne zwłaszcza w mieście, gdy mury oddają ciepło nagromadzone w ciągu dnia i nie poczujemy żadnej ulgi niezależnie od pory dnia lub nocy. Co wówczas? Próbujmy schładzać nasz organizm.

Zacznijmy od tego, by pozbyć się wszystkiego co dodatkowo nas grzeje, na przykład piżamy. Jeżeli masz możliwość śpij nago lub w jak najcieńszej i przewiewnej piżamie, na cienkich ramiączkach. Przed pójściem spać weźmy kąpiel zakończoną chłodnym, ale nie zimnym prysznicem. Schłodzimy ciało, ale go nie przeziębimy. Pamiętajmy o całodziennym nawadnianiu organizmu. Pijmy dużo wody, soków. Zrezygnujmy całkowicie z alkoholu, który dodatkowo odwadnia ( również zimne, schłodzone piwo). Zastosujmy mało znany i nietypowy trik, jakim jest wypicie gorącej herbaty, Choć wydaje się to zupełnie pozbawione sensu gdy jest nam gorąco, tak naprawdę „oszukujemy” organizm, który ma zdolność termoregulacji. Dostarczając mu ciepło od wewnątrz będzie chciał się schłodzić. Wypijając zimny napój prosto z lodówki odniesiemy skutek odwrotny.

Chłodna pościel i odpowiedni materac

Pościel uszyta z przewiewnych i chłodnych materiałów takich jak bawełna, jedwab czy len, założona na cienką kołdrę lub koc to coś oczywistego. Mało kto zakłada grubą, flanelową poszewkę w środku lata. Tak samo z prześcieradłem frotte. Nie zwracamy jednak uwagi na materac, który ma równie duże znaczenie w termicznym komforcie.

Przyjemny chłód zapewni nam materac lateksowy. Pianka ta jest sprężysta, dobrze wentylowana dzięki mikrokanalikom w budowie. Zwiększona cyrkulacja sprawia, że ciało się nie poci. Lateks dobrze podpiera ciało, wpływa na odpowiednie krążenie krwi. Jest trwały i nie ulega wypracowaniu. Ma więc mnóstwo zalet a najważniejszą w upalne noce jest to, że gwarantuje zrównoważony bilans cieplny.

Jego przeciwieństwem jest materac termoelastyczny, czyli posiadający warstwę zewnętrzną wykonaną z pianki termoelastycznej visco memory. Jak sama nazwa wskazuje reaguje na temperaturę i nacisk. Pod ich wpływem mięknie i dopasowuje się do sylwetki. Jest bardzo plastyczna i otula ciało, które się w niej delikatnie zapada. Występuje w podwójnej warstwie w materacu miękkim oraz w pojedynczej, gdy stanowi jedną stronę materaca średnio twardego. Pianka jest bardzo wygodna, ale z uwagi na właściwości lepiej sprawdza się w chłodniejszych, jesienno – zimowych miesiącach.

Jeżeli należysz do osób, które posiadają materac dwustronny z którąś z tych warstw, odwróć go tak by spać na warstwie lateksowej lub by nie spać na warstwie pianki termoelastycznej visco memory. Należy wykorzystać każdy sposób, który pozwoli nam się wyspać, zminimalizuje ryzyko bezsenności, częstego wybudzania czy problemów z zaśnięciem.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.05.2024