• Mówienie, chrapanie, zgrzytanie zębami – co robimy podczas snu?

2021-03-19 09:30:00 KaszmirowySen.pl
Mówienie, chrapanie, zgrzytanie zębami – co robimy podczas snu?

Są na świecie szczęściarze, którzy ledwo przyłożą głowę do poduszki a natychmiast oddają się w ręce Morfeusza, przesypiając spokojnie całą noc. Takich ludzi nie ma jednak zbyt wiele. Większa część z nas boryka się w mniejszym lub większym stopniu z problemem bezsenności lub z obniżoną jakością snu, która nie pozwala na prawidłową regenerację. Skutkiem czego jesteśmy przemęczeni, rozdrażnieni, mamy mało energii i chęci do wszelkiej aktywności, spada nasz poziom koncentracji i skupienia. Cierpi na tym również nasze zdrowie. Z czego wynikają te problemy? Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia snu dotyczą jego długości oraz jakości, a dzielimy je na dyssomnie oraz parasomnie. Dyssomnie charakteryzują się nieprawidłową długością snu (zbyt krótki lub zbyt długi) lub zaburzeniami snu i czuwania: narkolepsja, katapleksja, omamy senne, paraliż przysenny. Natomiast parasomnie to zaburzenia snu, w których występują niepożądane zachowania jak na przykład lunatykowanie, lęki nocne, koszmary senne. Są jednak jeszcze inne zjawiska, które negatywnie wpływają na jakość naszego snu. To chrapanie, zgrzytanie zębami i mówienie przez sen.

Chrapanie – przyczyny i sposoby na pozbycie się problemu

W wyniku zwiotczenia mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe, ich rozluźnienia i opadania podniebienia miękkiego dochodzi do zwężenia górnych dróg oddechowych co wywołuje chrapanie. Inna przyczyną tego zjawiska może być również przerost migdałków, krzywa przegroda nosowa , niedrożność nosa czy otyłość. Gdy drogi oddechowe zostają całkowicie zablokowane mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się wiele razy w ciągu nocy. O ile samo chrapanie nie jest szkodliwe dla chrapiącego, o tyle bezdech senny może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Powoduje niedotlenienie całego organizmu i jego organów. Skutkiem tego mogą być nie tylko senność w ciągu dnia, lecz przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, obturacyjne zapalenie płuc, cukrzyca typu 2. Zmęczenie wynikające z tej przypadłości jest czasem powodem mniejszej aktywności fizycznej, unikania kontaktów towarzyskich i tym samym osłabienia relacji z rodziną i przyjaciółmi. Na szczęście możesz się pozbyć chrapania. W jaki sposób? Wszystko zależy od jego przyczyn. Osoby otyłe otrzymują zalecenie redukcji masy ciała, zwiększenia aktywności fizycznej, osoby z przerośniętymi migdałkami otrzymują skierowanie na potrzebny zabieg, należy unikać spożywania alkoholu przed snem. Przy zaawansowanym problemie i bezdechu sennym najlepsza jest terapia CPAP, czyli za pomocą specjalnej maski, ściśle przylegającej do twarzy, wtłaczane jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Efekty zauważalne są już po pierwszym użyciu. Jak dotąd jest to najskuteczniejsza metoda poprawy jakości naszego snu.

Co oznacza zgrzytanie zębami przez sen?

Budzi cię w nocy charakterystyczny dźwięk, mocno nieprzyjemny? Twój partner lub partnerka mocno zaciska szczękę zgrzytając zębami? Najczęściej osoba, której problem dotyczy nie zdaje sobie z tego sprawy do momentu, kiedy przypadłość ta daje już inne, zauważalne symptomy. Jeżeli jednak zauważysz, że bliska Ci osoba tego doświadcza, zareaguj! Bruksizm dotyka najczęściej osoby pomiędzy 25 a 45 rokiem życia, może się jednak przytrafić również dzieciom. Jakie jest fachowe wyjaśnienie tego zjawiska? Bruksizm to niekontrolowane zaciskanie szczęki powodujące zgrzytanie zębami i stopniowe ich zniszczenie (uszkodzenie szkliwa, wrażliwość zębów, odsłonięcie korzeni zębowych, obniżenie linii dziąseł, chwianie zębów). Przyczyny bywają różne. Specjaliści zwracają jednak szczególną uwagę na wpływ przewlekłego stresu w tym procesie. Poza tym nie bez znaczenia mogą być wady zgryzu, częste żucie gumy, źle dopasowane protezy, niedobór magnezu, u dzieci – owsiki lub inne pasożyty, nerwica, depresja. Bruksizm należy leczyć, gdyż z czasem pojawią się bardziej dokuczliwe konsekwencje, między innymi:

  • bóle głowy wynikające z podwyższonego napięcia mięśniowego
  • zmiana kształtu twarzy wymuszona zaciskaniem szczęki (nabiera kwadratowych rysów)
  • skurcze mięśni przykręgosłupowych i okolicy barków wywołujące ból
  • szumy w uszach, stany zapalne uszu
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia równowagi

Metody leczenia zależą od przyczyny zgrzytania zębami. Jeżeli powodem jest wada zgryzu lub źle przygotowana proteza należy udać się do stomatologa i ortodonty i dokonać korekty. Pomocne są masaże twarzy oraz szyna relaksacyjna wykonana z silikonu. Gdy przyczyną są zaburzenia lękowe, nerwica, depresja czy stres, należy się udać do specjalisty, który opracuje odpowiednią psychoterapię. Przy chorobach psychicznych czy silniejszych stanach lękowych czasem niezbędna jest farmakoterapia (warto zacząć jednak od leków na bazie ziół).

Czasem wystarczą domowe sposoby, wzbogacenie diety o produkty bogate w magnez (banany, awokado, ciemna czekolada, pestki dyni, szpinak), rezygnacja z alkoholu i kawy, zaprzestanie obgryzania paznokci, długopisów, ołówków. Warto również stosować rozluźniające szczękę oraz język ćwiczenia.

Mówienie przez sen

Pozbycie się tych wszystkich szkodliwych przypadłości wspomoże naszą codzienną, nocną regenerację. Jeżeli dodatkowo umilimy sen wygodnym materacem, z całą pewnością rano wstaniemy wypoczęci i w doskonałym nastroju. Wybór odpowiedniego materaca powinniśmy rozpocząć od określenia jego twardości ( ułatwi to czterostopniowa skala, z przypisanymi do niej przedziałami wagowymi). Do wyboru mamy materac miękki, materac średnio twardy, materac twardy oraz materac bardzo twardy. Kupując materac dla dziecka możemy zdecydować się na materac piankowy, dla par i cięższych osób polecamy raczej materac lateksowy, materac pocketowy lub materac mulipocketowy. W zależności od zastosowanych materiałów nasze produkty dzielimy na materace termoelastyczne (z pianką Visco Memory), materace wysokoelastyczne (z pianką HR), materace kokosowe i materace z trawą morską. Do najtwardszych należy materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 15.04.2024