• Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?

2021-03-23 10:55:00 KaszmirowySen.pl
Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?

Jak poobiednia drzemka wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy warto praktykować ten rytuał jeżeli mamy taką możliwość? Jakie są jej wady a jakie zalety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Ile powinna trwać drzemka

Na początek ustalmy jak długo powinna trwać drzemka. Są dwie metody i przynoszą dwa odmienne rezultaty. Większość ekspertów przychyla się do praktykowania krótkiej, maksymalnie 30 minutowej drzemki. Zwracają uwagę na pozytywny wpływ już 5 minutowego relaksu. Według nich drzemka nie powinna trwać dłużej jak faza lekka snu, ponieważ im dłużej ona trwa, im głębiej zasypiamy, tym większe problemy mamy z późniejszym wybudzeniem i powrotem do sprawnego funkcjonowania. Ale po kolei...

Krótki sen, trwający od 5 do15 min a maksymalnie 30 minut odświeża umysł, poprawia zdolność uczenia się i zapamiętywania, podnosi koncentrację i poprawia nastrój. Pozwala w szybki sposób powrócić do swoich codziennych obowiązków ze wzmożoną energią. Jeżeli nie przedłużymy popołudniowego snu to szybko postawi nas na nogi. Taka krótka drzemka to zastrzyk energii na 1-3 godziny.

Jeżeli chcemy i mamy na to czas możemy uciąć sobie dłuższą drzemkę. W takim przypadku wchodzimy już w fazę snu głębokiego i pełne wybudzenie się może sprawić nam lekkie kłopoty. Powrót do aktywności może być utrudniony, zbyt długi sen bowiem rozleniwi nasz organizm, może spowodować lekkie osłabienie. Gdy jednak dojdziemy do siebie nasze funkcje poznawcze będą poprawne przez znacznie dłuższy czas. Nawet kilka godzin. Istnieje jednak ryzyko, że dłuższa drzemka może wywoływać późniejsze kłopoty z zasypianiem lub nocne wybudzanie.

Zachowując regularność i pewną dyscyplinę przy drzemce po obiedzie sprawimy, że organizm będzie wypoczęty, sprawny umysłowo a my będziemy w doskonałym nastroju.

Drzemka po obiedzie

Drzemka to często praktykowany rytuał wśród najmłodszych dzieci i osób starszych. U tych pierwszych powoduje on, że nagromadzone w ciągu całego dnia informacje są utrwalane, dziecko zyskuje dalszą energię do nauki i poznawania świata. U osób starszych drzemka pozwala uzupełnić ewentualne niedobory snu wynikające z bezsenności, nocnego wybudzania lub kiepskiej jakości wypoczynku. Poobiednia drzemka zapobiega również nadciśnieniu i obniża je, jeżeli już występuje.

Drzemka to doskonały sposób na codzienny zastrzyk energii, poprawę humoru. Obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, poprawia koncentrację więc ułatwia wykonywanie zadań. Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, wystąpienie zawału czy udaru mózgu. Pozwala spojrzeć na wiele spraw świeżym okiem i często znaleźć rozwiązanie dla nurtującego nas problemu. Zwiększa naszą kreatywność oraz spostrzegawczość. Należy jednak wziąć również pod uwagę ewentualne wady drzemki. Naukowcy zwracają uwagę na zwiększone ryzyko występowania cukrzycy typu II, wynikające z nieprawidłowego wydzielania insuliny, na zagrożenia wynikające z bezdechu sennego oraz kłopoty z efektywnym nocnym snem. Przewlekła senność może również wynikać z chorób wątroby, nerek, tarczycy, które drzemka może zamaskować.

Jednak korzyści wynikające z drzemki znacznie przewyższają wady. Warto zwrócić uwagę na to, że w wielu krajach poobiednia drzemka jest nieodłącznym elementem kultury. Pozwalają sobie na nią między innymi Włosi czy Hiszpanie. Ze względu na godziny pracy większość z nas może sobie na nią pozwolić jedynie w weekendy. Warto korzystać z tej możliwości. Nie powinniśmy kłaść się po godzinie 18.00, gdyż wpłynie to negatywnie na nasz główny czyli nocny wypoczynek.

Poobiednia drzemka

By odpowiednio wypocząć i by drzemka posiadała wysoką jakość musimy zagwarantować sobie dobre warunki do snu. Zadbajmy o odpowiednie zaciemnienie (rolety, żaluzje, zasłony) oraz wyciszenie pomieszczania i zamiast zasypiać w fotelu połóżmy się na wygodnym, sypialnianym materacu. Komfortowy materac pozytywnie wpłynie na nasz sen. A jak go dobrać by spełniał nasze oczekiwania?

Dobrze dobrany materac ma odpowiednią twardość, doskonale podpiera sylwetkę, odpręża i relaksuje ciało. Nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki, gdyż nie zapewni nam wysokiego komfortu. Jak dopasować powierzchnię ? Dobierzmy twardość materaca do wagi użytkownika. W tym celu wprowadzona została czterostopniowa skala. Materace podzielone są według twardości, którym przypisano konkretny przedział wagowy, czyli materace miękkie dla wagi poniżej 60 kg, materace średnio twarde dla ważących pomiędzy 60 a 100 kg, materace twarde gdy waga przekracza 100 kg oraz materace bardzo twarde dla ważących ponad 120 kg. Oferta sklepu Kaszmirowysen.pl obejmuje materace piankowe, materace pocketowe, materace multipocketowe oraz materace lateksowe. Wszystkie wymienione różnią się rodzajem wkładu wewnętrznego i odpornością na ciężar. Bardzo zróżnicowane są również surowce, z których wykonywane są materace. Od rodzaju zastosowanych materiałów zależy twardość wierzchniej warstwy materaca. Materace z podwójnej pianki termoelastycznej Visco Memory (miękkie H1) polecamy dzieciom oraz osobom lekkim. Ważącym więcej, dedykujemy trwalsze (średnio twarde H2) materace wysokoelastyczne, materace z pianki moletowanej, materace lateksowe i materace z pianki profilowanej Visco memory. Materace kokosowe oraz materace z trawy morskiej zaliczamy do materacy twardych (H3) a materace z końskim włosiem nałożonym na podwójną warstwę koksową to materace bardzo twarde (H4). Wszystkie materace są dwustronne, czyli obie strony nadają się do użytkowania. Dzięki temu materac posłuży nam dłużej i mamy możliwość użytkowania powierzchni o dwóch różnych twardościach w jednym produkcie.

 

Drzemka ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Któż bowiem nie lubi słodkiego leniuchowania. Zwłaszcza w długie, jesienno – zimowe wieczory, krótka rozgrzewająca drzemka wyzwala w nas energię do wykonywania codziennych obowiązków. Równie przyjemnie kojarzy się popołudniowy wypoczynek w cieniu drzew, gdy leżymy na kocu lub w hamaku w letnie, gorące dni.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 22.04.2024