• Jak wysokie powinno być łóżko i materac?

2021-03-01 09:03:00 KaszmirowySen.pl
Jak wysokie powinno być łóżko i materac?

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni to nie tylko kwestia wyglądu lecz przede wszystkim wygody i funkcjonalności. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość łóżka oraz odległość materaca od podłogi. Wysokość łóżka to przede wszystkim wygoda wstawania. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się. Najbardziej komfortową odległość od ziemi można w łatwy sposób ustalić. Wystarczy usiąść na brzegu łóżka i swobodnie opuścić nogi. Jeżeli stopy będą się wspierać na podłodze a nogi zgięte w kolanach utworzą z podłogą kąt prosty, wysokość będzie idealna. Przyjmuje się, że najbardziej optymalna i komfortowa wysokość górnej warstwy naszego łóżka to 40-50 cm. Najlepiej jednak dobrać parametry do wzrostu oraz upodobań.

Wysokość łóżka

Część z nas gustuje w wysokich, kontynentalnych łóżkach, osiągających wysokość ponad 50 cm, nawet 60-70 cm. Dla wielu są synonimem luksusu i dużego komfortu. Pasują do dużych, przestronnych sypialni, pięknie współgrają z kolonialnym lub romantycznym wnętrzem. Łóżka kontynentalne zbudowane są z kilku warstw materacy, gwarantujących komfort i doskonałą wentylację. Możemy również zamówić ramę łóżka o odpowiednio wysokich nóżkach. Po przeciwnej stronie znajdują się łóżka bardzo niskie, również mające swoich zwolenników. Niewielkie, modernistycznie urządzone wnętrza nie powinny być przytłoczone dużym i masywnym łożem. Zdecydowanie lepiej wyglądać będzie minimalistyczne, niskie łóżko często określane mianem japońskiego. To niewysoki mebel, osiągający wysokość niewiele przekraczającą 20 cm. Zdrowe, młode osoby nie powinny mieć trudności przy wstawaniu z takiego łóżka, muszą jednak brać pod uwagę inne niedogodności, jak to że będą znajdować się blisko pyłu, kurzu i innych nieczystości na podłodze. Niewielka wysokość sprawia, że możemy mieć problem z utrzymaniem czystości pod łóżkiem, gdyż będzie to miejsce trudno dostępne. Kolejnym problemem może być temperatura, szczególnie gdy w mieszkaniu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe.

Wysokość łóżka z materacem

Wysokość całego łóżka to nie to samo, co wysokość ramy łóżka. Musimy tu bowiem doliczyć również grubość posiadanego materaca. W asortymencie sklepu Kaszmirowysen.pl najniższy materac ma 11 cm a najwyższy aż 28 cm. Od wyboru modelu materaca zależy więc bardzo wiele. Może w znacznym stopniu obniżyć lub podwyższyć odległość od podłogi, na jakiej będziemy spać. Skąd aż tak duże rozpiętości pomiędzy materacami? Bogata oferta naszego sklepu zawiera materace piankowe w wersji lux, materace lateksowe oraz materace pocketowe i materace multipocketowe. Materace różnią się również twardością (materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde, materace bardzo twarde) oraz rodzajem surowców użytych w warstwach zewnętrznych : materace lateksowe, materace termoelastyczne, materace wysokoelastyczne, materace profilowane, materace z trawą morską, materace kokosowe i materace z końskim włosiem.

Najniższy materac to materac na konstrukcji pocketowej w wersji mini. Konstrukcja pocketowa oraz multipocketowa materaca oznacza, że jego rdzeń wykonany jest ze sprężyn w kształcie walca, umieszczonych w osobnych, materiałowych kieszonkach. Sprężyny pracują niezależnie i samodzielnie. Materac ugina się więc tylko w miejscu nacisku i posiada dużą elastyczność punktową. Występuje w wersji standardowej (wysokość sprężyn to 12 cm), w wersji lux (wys. sprężyn to 17 cm) oraz mini (sprężyny obniżone o połowę, o wysokości 6 cm). Najwyższy materac to materac w wersji pocketowej lux, czyli ze sprężynami wydłużonymi o 5 cm.

Wybierając materac nie zapominajmy jednak, że liczy się przede wszystkim nasz komfort i wygoda. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na wysokość materaca, ale przede wszystkim dobierzmy stopień twardości do naszej wagi a surowce do preferencji i oczekiwań.

Wysokość łóżka do sypialni

Jakie czynniki powinniśmy wziąć jeszcze pod uwagę? Po pierwsze wiek oraz zdrowie. Wybierając łóżko oraz materac dla starszej osoby pamiętajmy, że może ona mieć kłopoty ze wstaniem z niskiego łóżka. Podobnie jak osoby niepełnosprawne lub cierpiące na dolegliwości ze strony kręgosłupa. Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na komfortową wysokość.

Odległość od podłogi i tym samym zalegającego na niej kurzu jest istotna dla alergików, szczególnie tych uczulonych na roztocza. Unoszący się w powietrzu pył i kurz będą szczególnie doskwierać, gdy nasze łóżko ma jedynie około 20-30 cm. Odkurzenie lub umycie podłogi pod łóżkiem może być trudne i wymagać wiele zachodu. Niewielka odległość od ogrzewania podłogowego również nie będzie sprzyjała wypoczynkowi. Może nam być zbyt gorąco.

Czasem należy brać pod uwagę nasze możliwości aranżacyjne. Sypialnia urządzona na poddaszu uniemożliwia często umieszczenie tam wysokiego łóżka, ponieważ możemy mieć wrażenie przytłoczenia, gdy tuż nad sobą będziemy mieć skosy. W tym przypadku wybór na przykład łóżka japońskiego dam nam znacznie więcej przestrzeni i swobody. Z kolei niskie łóżko w dużej, wysokiej i przestronnej sypialni może „zniknąć”. Chyba, że gustujemy w minimalistycznej aranżacji sypialni, wówczas takie łóżko idealnie się w nie wkomponuje.

Kwestia wysokości łóżka jest istotna pod wieloma względami. Często jest to czynnik pomijany podczas zakupu materaca a pamiętajmy, że jego wysokości są również mocno zróżnicowane. Jeżeli jesteśmy młodzi, sprawni, energiczni nie stanowi to dla nas zazwyczaj problemu. Jednak osoby starsze będą nam z pewnością wdzięczne, jeżeli zadbamy o ich komfort zarówno podczas snu jak i wtedy, gdy będą się do łóżka kłaść i z niego wstawać.

Jesteś na etapie urządzania sypialni? Przemyśl wszystkie za i przeciw, zarówno jednej jak i drugiej opcji. Z naszym artykułem będzie Ci z pewnością łatwiej. Zadbaj o wysokiej jakości sen Twój i Twoich najbliższych. Ciesz się doskonałym nastrojem, energią i zdrowiem. Bądź wypoczęty i pełen wigoru. Im lepsze warunki snu będziesz mieć, tym większe na to szanse. Zadbaj więc o to, na co masz wpływ.

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 15.04.2024