• Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?

2021-02-22 08:12:00 KaszmirowySen.pl
Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?

Wśród najnowszych ofert łóżek sypialnianych znajdują się coraz bardziej popularne łóżka kontynentalne. Choć do tej pory były modne głównie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Belgii i krajach skandynawskich coraz śmielej wkraczają do polskich sypialni. I nie jest to dziwne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że mają luksusowy wygląd i są mega wygodne.

Co to jest łóżko kontynentalne

Czym różni się łóżko kontynentalne od innych rodzajów łóżek sypialnianych? Przede wszystkim budową i wysokością. Najczęściej zbudowane jest z trzech warstw.

Podstawę łóżka stanowi solidna, drewniana skrzynia, która przeważnie wypełniona jest bonellowymi sprężynami. Przestrzeń, która znajduje się pod sprężynami gwarantuje doskonałą przewiewność, odprowadzenie wilgoci oraz pomaga zachować łóżko w czystości. Higiena zachowana jest na długie lata. Jeżeli skrzynia jest pusta, to najczęściej przejmuje rolę schowka na pościel lub inne nieużywane rzeczy. Warto jednak wybrać model ze sprężynami, ponieważ podnoszą one komfort wypoczynku. Na skrzyni ułożony zostaje materac właściwy. Najczęściej jest to materac kieszeniowy, ponieważ najlepiej dopasowuje się do sylwetki i jest odporny na duże obciążenia. Jeżeli jednak łóżko sprzedawane jest bez materaca i musimy dokupić go osobno, mamy możliwość wyboru dowolnego modelu. Na materacu właściwym umieszczony jest jeszcze materac nawierzchniowy, tak zwany toper. Zabezpiecza on materac przed zniszczeniem, wydłuża jego żywotność, chroni przed zabrudzeniem i dodatkowo zwiększa wygodę, może zmiękczyć lub utwardzić materac bazowy, w zależności od tego z jakiego surowca jest wykonany. Napomkniemy jeszcze, że łóżka kontynentalne występują w wersji amerykańskiej oraz w wersji skandynawskiej. Wersja amerykańska posiada materac bazowy ze specjalną warstwą wierzchnią pełniącą rolę topera, natomiast w wersji skandynawskiej nakładka stanowi odrębny element.

Ozdobną funkcję łóżka pełni wezgłowie, najczęściej dość pokaźnych rozmiarów, pikowane, miękkie. Może pełnić funkcję nie tylko estetyczną. Jeżeli poza spaniem, w łóżku wykonujemy inne czynności jak czytanie, przeglądanie Internetu czy oglądanie telewizji lub uwielbiamy delektować się niedzielnym śniadaniem - wezgłowie jest praktycznymi i wygodnym wsparciem.

Materace kontynentalne

Niezależnie od tego czy materac łóżka kontynentalnego jest elementem wyposażenia, czy musimy dokupić go osobno, powinniśmy odpowiednio dobrać jego parametry. Stanowi on przecież podstawę komfortowego wypoczynku. Jeżeli nie zwrócimy uwagi na jego cechy, możemy to przypłacić bólem pleców doskwierającym po każdej nocy, niemożnością znalezienia wygodnej pozycji czy bezsennością. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem jest twardość materaca dobrana do wagi użytkownika. Materace dzielimy według twardości na: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde. W zależności od wagi, przypisana jest inna twardość. Dla materacy miękkich – waga nie przekraczająca 60 kg, dla średnio twardych – waga pomiędzy 60-100 kg, dla twardych – waga powyżej 100 kg i dla bardzo twardych - waga powyżej 120 kg.

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na typ rdzenia najczęściej stosowane i polecane są materace pocketowe lub materace multipocketowe, gwarantujące elastyczność punktową, perfekcyjne podparcie sylwetki i odporność na obciążenia. Jeżeli preferujemy materace piankowe - wybierzmy materac z 16 cm wkładem lateksowym. Lateks ma gęstość 60 kg/m3, jest sprężysty, odporny na wypracowanie, elastyczny. Dużo trwalszy i mniej wrażliwy na ciężary jak pianka wysokoelastyczna HR. Kupując materac dla dziecka lub nastolatka niewiele ważącego możemy przemyśleć wybór materaca piankowego z pianki wysokoelastycznej HR. Oferujemy takie materace jedynie w wersji max, więc do zamysłu łóżka kontynentalnego (duża wysokość od podłogi) sprawdzają się idealnie.

Ostania decyzja, jaką przyjdzie nam podjąć będzie dotyczyła warstw zewnętrznych materaca. To one bezpośrednio wpłyną na odczuwany komfort i posiadają odmienne cechy. Zarówno lateks jak i pianka Visco Memory (stosowana w materacach termoelastycznych) występują w materacach średnio twardych. Do tej grupy wliczamy jeszcze materace wysokoelastyczne, materace z pianką profilowaną Visco Memory, materace z pianką profilowaną. Wśród materacy twardych wyróżniamy materace kokosowe oraz materace z trawą morską a wśród bardzo twardych materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową. Wszystkie oferowane materace są dwustronne, więc możemy je obracać, dzięki czemu na dłużej zachowają swoje właściwości i znacznie wydłużymy ich stosowalność. Wybierając materac o odmiennych twardościach na każdej ze stron, mamy możliwość wypróbowania, która z nich bardziej nam odpowiada.

Królewski wygląd łóżka zobowiązuje do królewskiego komfortu snu. Pamiętaj, by wybierając łóżko do sypialni zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale również a może przede wszystkim na odpowiednią powierzchnię snu.

Łóżka kontynentalne opinie

Mówiąc wprost i krótko – łóżka kontynentalne mają doskonałe opinie. Duża lista zalet i prawie całkowity brak wad sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj alkowy. Ciekawy design, przytulność dzięki zastosowanym materiałom obiciowym jak zamsz, welur, ekoskóra, elegancja i wysokość zachęcają do wyposażenia sypialni w łóżko kontynentalne. Choć nie są tanie (jedna z wad) i nie każdy ma na tyle przestronną sypialnią, by móc pozwolić sobie na masywne łoże (tego również nie możemy zaliczyć na poczet zalet), coraz liczniejsi szczęściarze stają się usatysfakcjonowanymi właścicielami komfortowej powierzchni do nocnej regeneracji.

Jak w każdym przypadku, również i tu zwróćmy uwagę na jakość wykonania. Nawet najlepszy pomysł, w połączeniu z kiepską realizacją nie odniesie oczekiwanego skutku, czyli nie zagwarantuje wygody i nie będzie się pięknie prezentować. Zwróćmy również uwagę na to, czy ten typ łóżka będzie współgrał ze stylem aranżacyjnym naszej sypialni. Wymaga ono bowiem efektownie prezentującego się pomieszczenia (styl angielski, styl glamour, styl kalifornijski, itp.).

Do 22% rabatu na standardowe rozmiary materacy - tylko do 21.06.2024