Morfeusz to grecki bóg marzeń sennych. By móc oddać się w jego objęcia potrzebujemy wygodnego materaca, który pozwoli nam szybko zasnąć. Jakie cechy posiada idealny materac? Ma odpowiedni rozmiar, dobrze dobraną twardość, komfortowe warstwy zewnętrzne. Jak połączyć to wszystko? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Nasze materace dzielimy na cztery grupy ze względu na twardość:

W objęciach Morfeusza

Materace dostępne w naszej ofercie są najwyższej jakości. Wkład wewnętrzny czyli rdzeń stanowi wkład kieszeniowy (pocketowy). Co to jest wkład kieszeniowy? Wykonany jest z szeregowo ułożonych jedna obok drugiej cylindrycznych sprężyn, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Sprężyny pracują samodzielnie i niezależnie, kieszonki są ze sobą zszyte. Wkład kieszeniowy ugina się tylko w miejscu, na które oddziałuje siła. Ma wiele elastycznych punktów podparcia. Pozwala to na idealne dopasowanie do krzywizn sylwetki i odpowiednie wsparcie kręgosłupa, bioder i ramion. W przeciwieństwie do wkładu bonellowego materac z wkładem pocketowym zapewnia duży komfort osobom, które śpią we dwoje. Podczas zmiany pozycji ruchy są amortyzowane, nie wybudzamy partnera, nie ma bowiem efektu falowania. Wkłady sprężynowe kieszeniowe mają swój wewnętrzny podział. Dzielimy je na standardowe (wysokość sprężyn 12 cm, w liczbie 262 szt/m2), lux ( wyższe od standardowych o 5 cm), mini (wysokość obniżona o 6 cm od standardowej) oraz multipocketowe ( liczba sprężyn wynosi 510 szt/m2).

Wkłady zewnętrzne mogą zmiękczyć lub utwardzić powierzchnię. W celu uzyskania powierzchni miękkiej H1 musimy zastosować w materacu podwójną warstwę pianki termoelastycznej Visco Memory. W celu utwardzenia powierzchni użyjemy warstwy kokosa, trawy morskiej i końskiego włosia. Pozostałe warstwy, które możemy spotkać w materacu to pianka wysokoelastyczna HR, lateks oraz pianka moletowana.

Pianka termoelastyczna Visco Memory jest miękka i komfortowa. Delikatnie otula ciało. Materac dopasowuje się perfekcyjnie do sylwetki pod wpływem temperatury ciała i nacisku. Im wyższa temperatura działa na piankę i im dłużej, tym bardziej plastyczna i miękka się staje. Tworzy odcisk całego ciała, które jest podparte w każdym miejscu. Kręgosłup, mięśnie i stawy są odciążone, rozluźnione. Nie jest uciskane, więc krew swobodnie krąży. Pianka ma zdolność akumulacji ciepła, więc może przeszkadzać osobom, które mocno się przegrzewają w nocy. Docenią to natomiast Ci, którym jest zawsze zimno. Pianka Visco Memory polecana jest osobom z bólami kręgosłupa, chorym i w trakcie rekonwalescencji, którzy nie mogą wstawać z łóżka. Zapobiega bowiem odleżynom.

Być w objęciach Morfeusza

Lateks to najbardziej sprężysty i trwały surowiec. Nie ulega deformacjom i odkształceniom. W swojej strukturze zawiera liczne mikro otwory, które zwiększają jego elastyczność punktową i zdolność dopasowania się do sylwetki. Również wentylacja materaca jest dzięki nim sprawniejsza. Osoba śpiąca nie poci się, wilgoć nie wnika do materaca. Jest bezpieczny dla alergików.

Pianka wysokoelastyczna HR to podstawowy materiał, którym bezpośrednio otoczony jest rdzeń materaca. Jej gęstość wynosi 35 kg/m3 powierzchni. Jest bardzo trwała, nawet do 45% trwalsza od zwykłej pianki. Ma dobrą przepuszczalność powietrza oraz właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne.

Warstwa kokosowa ma 0,5-0,6 cm grubości. Jest wykonana z włókien łupiny orzecha kokosowego. Łupiny zawierają sole mineralne, dzięki którym warstwa ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Dobrze odprowadza wilgoć.

Trawa morska to mix różnych gatunków alg, rosnących u wybrzeży oceanów. Zawierają cenny pierwiastek jod, który ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy i rozwoju dzieci. Jod wydziela się stopniowo i ułatwia oddychanie alergikom. Trawa morska zapobiega nadmiernemu poceniu.

Końskie włosie dobrze wentyluje materac. Warstwa wykonana jest z grzywy lub końskiego ogona. Ma właściwości higroskopijne. Dobrze wchłania wilgoć i szybko oddaje do otoczenia, dzięki temu bakterie i drobnoustroje nie gromadzą się w materacu. Warstwa ma właściwości antyalergiczne.

Przedstawiliśmy najważniejsze pojęcia i informacje dotyczące materacy. Teraz możesz na spokojnie wybrać odpowiedni model i oddać się w objęcia Morfeusza.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac bonellowy czy pocket?
- Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?
- Materace termoelastyczne - czym są? Cechy charakterystyczne