Małe dzieci potrzebują bardzo dużo snu. Przez pierwsze dwa tygodnie życia praktycznie tylko śpią, a później zaczynają nieco więcej czasu spędzać świadomie. Sen pełni w życiu dziecka istotną rolę, ponieważ poza odpoczynkiem jest to również czas na utrwalanie nowo zdobytych umiejętności. Mózg maluszka analizuje cały dzień i uczy się. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się nad tym, jaki materac wybrać dla niemowlaka, aby był praktyczny, ale jednocześnie wygodny i bezpieczny. Musi przecież wspierać kręgosłup, który znajduje się dopiero w fazie rozwoju. Niezwykle ważną kwestią jest twardość materaca, o czym nie każdy rodzic wie.

Jaka twardość materaca jest odpowiednia dla dzieci?

Kiedyś polecano dla najmłodszych głównie materace twarde, na przykład z włókna kokosowego. Są one ekologiczne i zdrowe, jednak dla maluchów stanowczo za twarde. Najmłodszym zaleca się bowiem materace oznaczone symbolem H1, czyli materace miękkie. Wszyscy producenci zalecają je właśnie dzieciom oraz bardzo szczupłym osobom dorosłym, których waga nie przekracza około 50-60 kg. Materace H2 czyli materace średnio twarde, czy też H3 – twarde, przeznaczone są dla osób dorosłych. Znając powyższe oznaczenia znacznie łatwiej jest zdecydować, jaki materac dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiedni. Następnie, wystarczy wybrać jego wymiary oraz surowiec, z którego ma zostać wykonany. W sklepach dostępne są oczywiście gotowe rozwiązania, ale coraz częściej rodzice zamawiają dla swoich maluszków materace na indywidualne zamówienie.

Jaki materac dla noworodka wybrać – sprężynowy kieszeniowy, czy może piankowy?

Producenci oferują bardzo szeroką gamę rozwiązań, a klient sam decyduje o tym, jaki będzie materac. Ponieważ dzieciom poleca się rozwiązania miękkie, w grę wchodzą praktycznie jedynie materace z pianek oraz ewentualnie sprężynowy kieszeniowy. Czym charakteryzują się takie materace?

Wśród materacy piankowych najczęściej wybierany jest termoelastyczny. W jaki sposób pracuje taka pianka?

  • Ugina się pod wpływem wywieranego na nią nacisku, na przykład w partiach ciała takich jak biodra, czy ramiona,

  • kiedy ciało zaczyna wydzielać ciepło – pianka mięknie i dopasowuje się idealnie do jego pozycji,

  • materac zapewnia idealny komfort i pozwala na zachowanie ergonomicznej pozycji ciała.

Materac piankowy dla niemowlaka to zdaniem wielu osób najlepsze rozwiązanie. Jest praktyczny – lekki, łatwo zmienia się pościel, czy suszy taki materac w razie wypadku. Poza tym, jest również odpowiednią opcją dla alergików, ponieważ nie tworzy środowiska rozwoju dla grzybów ani bakterii.

W materacach dziecięcych często stosuje się także piankę lateksową. Ta zapewnia komfort i miękkość. Może stanowić dodatek, również w materacu sprężynowym. Takie materace to alternatywa dla tradycyjnych produktów opartych na działaniu sprężyn bonellowych.

Jak działa materac kieszeniowy?

  • w środku znajduje się kilkaset sprężyn na metr kwadratowy,

  • są to sprężyny o różnych rozmiarach i różnej twardości,

  • każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni, aby mogła działać całkowicie indywidualnie,

  • dopiero kieszenie łączą się ze sobą.

Takie materace również uznawane są za niezwykle komfortowe. Zastanawiając się jaki materac wybrać dla niemowlaka można rozważać zakup takiego kieszeniowego, jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne. W takiej sytuacji lepiej kupić dziecku większy materac, który starczy mu na nieco dłużej.

Materace nawierzchniowe – sposób na podniesienie komfortu snu dziecka

Jeśli zakupiony już materac jest zbyt twardy, można zwiększyć jego miękkość, stosując praktyczne rozwiązanie w postaci materaca nawierzchniowego. Takie nakładki są łatwe w utrzymaniu, można je prać w domowej pralce, jak również rolować w celu wygodnego przechowywania. Warto zamówić materac nawierzchniowy miękki i dopasować go optymalnie do wielkości kupionego wcześniej produktu. Na pewno w znaczący sposób podniesie on poziom komfortu, a jednocześnie będzie wspierał prawidłowy rozwój kręgosłupa maluszka.

Pokrowce na materace – idealne rozwiązanie dla najmłodszych

Wybierając materac piankowy dla niemowlaka lub inny model, młodzi rodzice często zapominają o tym, aby zamówić również pokrowiec, który ochroni sam materac przed plamami, na przykład z moczu. W przypadku noworodków różnego rodzaju atrakcje zdarzają się dość często. Lepiej być na nie przygotowanym i osłonić materac. Pokrowiec bez trudu można zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze 40 stopni. Ważne, aby wybrać taki model, który będzie posiadał otwory wentylacyjne. Nie można dopuścić do sytuacji, w której z materaca nie można odprowadzić wilgoci, ponieważ zaczną się w nim rozwijać grzyby i pleśnie. Dzisiaj wielu producentów oferuje możliwość dopasowania idealnego pokrowca do zamawianego u nich materaca dziecięcego. Dodatkowo, o materac dziecięcy trzeba dbać wietrząc go w miarę możliwości i odkurzając przy każdej zmianie pościeli. Takie działania zapewnią właściwą higienę. Coraz częściej już małe dzieci cierpią z powodu alergii, dlatego aspekt ten jest niezwykle ważny w kontekście ich zdrowia.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jaki materac dla alergika wybrać?
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Materac do spania na podłodze - czy to prawidłowe podejście?