Już od dłuższego czasu trwa zacięta dyskusja na temat właściwości pianki lateksowej i pianki Visco Memory. Zarówno jedna jak i druga mają swoich zawziętych zwolenników, hołdującym właśnie tej wybranej piance. Co jednak z tymi, którzy spotykają się z tymi materiałami po raz pierwszy? W tym właśnie celu powstał ten materiał. W jasny i przejrzysty sposób postaramy się przybliżyć Ci kluczowe cechy tych dwóch opcji. Będziesz bogatszy o wiedzę na nurtujący wielu temat: materac termoplastyczny czy lateksowy?

Pianka termoelastyczna czy lateks?

Warto na początku zaznaczyć, że zarówno lateks jak i pianka termoelastyczna występują w materacach, których poziom twardości to średnio twarde i miękkie. Aby uzyskać materac miękki (H1) potrzebujemy dwie warstwy pianki Visco memory, a materac średnio twardy (H2) - pojedynczą warstwę termoelastyczną czy opcjonalnie pojedynczą lub podwójną warstwę lateksu. Dostępne są więc materace visco, lateks oraz visco latex. Gdybyśmy spróbowali opisać jedną i drugą warstwę tylko jednym zdaniem, należało by powiedzieć, że lateks jest szybkim, sprężystym i elastycznym materiałem, szybko dopasowującym się do ciała. Natomiast pianka termoelastyczna jest wolniejsza, reagująca na nacisk pod wpływem ciepła, które ją rozmiękcza.

Który materiał jest lepszy, lateks czy pianka termoelastyczna?

Nie da się tego dylematu rozwiązać w kategorii lepszy czy gorszy? Wszystko zależy bowiem od indywidualnych cech zainteresowanego, który powinien wybrać materac, co już wielokrotnie podkreślaliśmy w innych artykułach, według tylko i wyłącznie własnych preferencji i upodobań.

By to sobie jednak ułatwić zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Materac lateksowy czy termoelastyczny?

Lateks. Jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na odkształcenia. Nie wypracowuje się tak szybko jak pianka termoelastyczna. Bardzo szybko dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku, nie utrudnia jednak zmiany pozycji, nie hamuje naszych ruchów podczas przewracania z boku na bok. Dzięki temu stanowi idealne podparcie dla kręgosłupa, jednocześnie niwelując nacisk na naczynia krwionośne i ułatwiając krążenie krwi. Jest naturalnym, ekologicznym produktem. Zdrowym i bezpiecznym dla alergików. Nie namnażają się w nim bakterie i roztocza. Jest odporny na wilgoć więc nie stanowi środowiska sprzyjającego ich rozwojowi. Dzięki specjalnym kanalikom, jest przewiewny, materac oddycha i dobrze będą się na nim czuć osoby narzekające na problemy z dużą potliwością.

Pianka Visco Memory. Jest nazywana również pianką termoelastyczną, która bardziej przybliża nam jej główne cechy. Pianka ta dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła i nacisku. W tym celu została wynaleziona. Miała osłabiać negatywny wpływ przeciążeń podczas lotów kosmicznych, mających bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki. Osoba, która leży na takim materacu, pomału się w nim zapada. Daje to niesamowite uczucie komfortu. Jest więc doskonałym rozwiązaniem nie tylko kiedy śpisz, lecz również kiedy czytasz książkę lub oglądasz film w łóżku. Otulając Cię delikatnie ogrzewa. Jest również polecana osobom mającym problemy z kręgosłupem czy stawami, ponieważ równomiernie podpiera nasze ciało. Punkty nacisku są równomiernie rozłożone, mięśnie są rozluźnione. Znika poranne napięcie, sztywność karku. Sprawdzi się również, kiedy śpisz z partnerem. Poprzez fakt, że dopiero pod wpływem ciepła pianka zmienia swój kształt, druga osoba nie odczuwa naszego ruchu. Nie budzisz drugiej osoby zmieniając pozycję snu.

Wśród pianek Visco Memory znajdziesz również wersję moletowaną, charakteryzującą się licznymi wypustkami i wgłębieniami na swojej powierzchni, dodatkowo zwiększającymi komfort dając efekt mikromasażu. Taki mikromasaż wspomaga krążenie krwi, nie drętwieją ręce i nogi. Komórki są dobrze dotlenione.

Lateks czy pianka?

Zarówno pianka termoelastyczna jak i lateks są materiałami wysokiej jakości, spełniającymi wymagania i cele w jakich zostały stworzone. To od Ciebie zależy, która z nich odpowiada Twoim preferencjom. Teraz pozostaje tylko doprecyzować swoje upodobania i zdecydować, na który materac padnie nasz wybór. Pamiętajmy, że sen jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkiego organizmu. Regularne wysypianie to zdrowie, energia i skoncentrowany umysł. Nie tylko ilość snu się jednak liczy. Równie ważna, jak nie ważniejsza jest jego jakość. Powinniśmy za każdym razem mieć możliwość zapadnięcia w głęboki sen, który regeneruje ciało oraz następującą bezpośrednio po nim tzw. fazę REM, podczas której regeneruje się nasz umysł. Jeżeli co noc, udaje nam się wpaść w zaledwie lekki sen, codziennie odczuwać będziemy zmęczenie, rozdrażnienie. Możemy cierpieć na bóle głowy. To właśnie dlatego, tak istotny jest wybór właściwej powierzchni i zadecydowanie: lateks czy pianka? To ona w głównej mierze będzie decydować o wysokiej jakości naszego snu, komforcie i przez to o naszym zadowoleniu. Przełoży się to pozytywnie na naszą relację z najbliższymi oraz wydajność w pracy. Mamy nadzieję, że po przeczytanie tego artykułu już będziesz wiedział czy wybrać materac lateksowy czy materac termoelastyczny.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Jaki materac kupić dla dwóch osób?
- Dwie twardości w jednym materacu - H2 i H3
- Materac dla osoby o wadze powyżej 100 kg