Dlaczego przy wyborze materaca powinniśmy zwrócić uwagę na jego stopień twardości? To on zapewnia nam komfort, prawidłowe podparcie całego ciała i stanowi o tym, czy nasze łóżko będzie błogim, relaksującym miejscem, czy przykrą koniecznością.

Stopnie twardości materacy

Posiadamy czterostopniową skalę twardości materacy. Oznaczamy je literą H oraz cyframi od 1 do 4. Ułatwi Ci to rozeznanie w poszczególnych modelach i usprawni wybór odpowiedniego materaca. Poznaj szczegółowy opis poszczególnych kategorii. Zacznijmy jednak od tych najbardziej popularnych i wszechstronnych, najczęściej wybieranych i odpowiednich dla największej grupy odbiorców.

Twardość materaca H2

Jeżeli Twoja waga przekracza 60 kg, ale nie ważysz więcej jak 100 kg zaliczasz się do kategorii, której przypisane są materace średnio twarde. Zapewnią Ci one optymalne podparcie ciała i komfort. Dobre wsparcie kręgosłupa zapobiegnie zwyrodnieniom i bólom, a wyspany organizm będzie gwarancją zadowolenia, witalności i energii. W jaki sposób uzyskujemy średnio twardą powierzchnię materaca? Jest wiele warstw, które mogą nadać właśnie taki stopień twardości materaca. Wśród nich znajdują się:

- pianka wysokoelastyczna HR, posiadająca zwiększoną gęstość wynoszącą 35kg/m3 Cechuje się porowatą strukturą, zwiększającą cyrkulację powietrza, jest trwała i bardzo sprężysta

- pianka lateksowa, również ona cechuje się wysoką elastycznością, trwałością- nie ulega wypracowaniu, a w swojej budowie posiada specjalne mikrokanaliki wentylujące materac-zapobiega to podwyższonej potliwości, równomiernie podpiera ciało

- pianka visco memory, czyli pianka termoelastyczna, reagująca na temperaturę. Pod jej wpływem pianka mięknie i dopasowuje się idealnie do krzywizn ciała, podpierając je w każdym miejscu. Zmniejsza to ucisk na kręgosłup oraz naczynia krwionośne, mięśnie są rozluźnione a ciało odprężone.

Twardość materaca H3

Kategoria materacy twardych H3 obejmuje osoby ważące powyżej 100 kg. Aby materac miał twardą powierzchnię niezbędne jest zastosowanie warstwy kokosowej. Powstaje ona ze sprasowania włókien kokosowych pozyskiwanych z łupin orzecha kokosowego. Są niezwykle twarde i trwałe, stabilizują i usztywniają konstrukcję materaca, przez co jest trwalszy i odporniejszy na odkształcenia. Chronią wnętrze materaca przed wnikaniem wilgoci, pochłaniają ją i oddają do otoczenia. Nie namnażają się więc roztocza i drobnoustroje, a materac ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Materace kokosowe dobrze podpierają kręgosłup. Zwiększona cyrkulacja powietrza zapewnia higieniczność materaca i wyższy komfort snu.

Twardość materaca H2 czy H3

Z różnych względów możesz mieć problem z wyborem odpowiedniej twardości materaca. Mogą to być wahania wagi, z materaca mogą korzystać różne osoby lub nie do końca masz sprecyzowane preferencje, raz lubisz spać na podłożu miękkim, innym razem na twardszym. To z myślą o takich osobach zostały zaprojektowane modele materacy dwustronnych. Dzięki obustronnej użyteczności materaca możesz korzystać z nich naprzemiennie, w zależności od tego jaką twardość obecnie preferujesz. Możesz je zmieniać również w zależności od pór roku. Twarda warstwa kokosowa jest znacznie chłodniejsza i będzie praktyczna podczas gorących letnich nocy. Natomiast średnio twarda strona z pianką lateksowa lub pianką visco memory, pozwolą się przyjemnie zapaść w miękkim podłożu w chłodne, zimowe wieczory. Materace dwustronne mają dłuższą żywotność dzięki możliwości obracanie raz na jakiś czas. Czynność ta chroni materac przed ciągłym ugniataniem w jednym miejscu i deformacją. Zwiększa jego higieniczność. Będzie idealnym rozwiązaniem w głównej sypialni, a także pokoju gościnnym. Kiedy przyjmujesz przyjaciół lub członków rodziny, możesz wybrać najbardziej optymalny stopień twardości materaca i zagwarantować gościom wygodny wypoczynek. Będą wyspani i wypoczęci.

Rodzaje twardości materacy

Istnieje wiele kombinacji jeżeli chodzi o twardość materaca, nie tylko H2/H3. W naszym sklepie dostępne są również opcje H2/H4, H3/H4, H1/H2 i H1/H3. Modele dwustronne są bardzo praktyczne, mamy możliwość przetestowania dwóch różnych powierzchni, wydłużamy jego przydatność, ponieważ odwrócona powierzchnia ma możliwość „odpocząć”. Warto zainwestować w ten typ materaca, ma znacznie więcej pozytywnych cech niż materac jednostronny. Kupując materac dwustronny znacznie poszerzamy możliwości wyboru.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Materac dla osoby o wadze powyżej 100 kg
- Jakie standardowe rozmiary materaca?
- Higiena snu - jak dobrze spać?