Coraz więcej osób uskarża się w dzisiejszych czasach na bóle kręgosłupa. Często są to osoby młode prowadzące siedzący tryb życia. Okazuje się, że dobry materac do spania na kręgosłup może zdziałać cuda. Często wymiana starego i zużytego już materaca na nowy, który jest indywidualnie dopasowany do potrzeb użytkownika, może zdziałać cuda. Kiedy warto zmienić swój materac i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji o zakupie? Podpowiadamy.

Jakie są pierwsze oznaki, że materac może powodować problemy?

Źle dopasowany, zużyty materac nie spełnia już swoich funkcji i dodatkowo może wywoływać problemy z zasypianiem, czy bolesność kręgosłupa. Na jakie symptomy trzeba zwrócić uwagę? Zwykle alarmujące są następujące dolegliwości:

  • bóle głowy,

  • sztywność karku i ramion,

  • bóle kręgosłupa,

  • zimne dłonie i stopy,

  • niestrawności,

  • złe sny.

Każdy materac na kręgosłup wywiera wpływ i nie podlega to dyskusji. W łóżku spędzamy niekiedy jedną trzecią doby i przyjęta przez nas pozycja odbija się na kwestiach zdrowotnych. Rola materaca jest zapewnienie kręgosłupowi właściwego podparcia, które nie wywoła jednocześnie ucisków. Wielu lekarzy poleca swoim pacjentom materac ortopedyczny na kręgosłup, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, jego ciężaru i potrzeb. Producenci oferują dziś bardzo nowoczesne rozwiązania, wykorzystując przy tym unikalne technologie i surowce wysokiej jakości, które są trwałe i bardzo wytrzymałe.

Jaki materac do spania na kręgosłup warto wybrać?

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Nasza pozycja snu wynika z wygody i wieloletnich przyzwyczajeń. Sama wygoda to bardzo subiektywne odczucie i dla każdego może oznaczać zupełnie coś innego. Dla jednych sprawę rozwiąże twardy materac bóle kręgosłupa mogą u nich wynikać na przykład z wady budowy lub napięcia mięśniowego. Inne osoby preferują materace bardziej miękkie, w które można się dosłownie zapaść. Ważne, aby dobrze zastanowić się przed dokonaniem wyboru. Jeśli istnieje taka możliwość, można przymierzyć się do wybranego materaca o odpowiednich parametrach i położyć na nim w sklepie przynajmniej na kilka minut.

Materac na chory kręgosłup – jak wybrać jego parametry?

Dziś producenci materaców umożliwiają swoim klientom samodzielne projektowanie materacy, aby spełniały ich indywidualne potrzeby. Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest oczywiście stopień jego twardości. Ten powinien być dostosowany przede wszystkim do masy ciała i wzrostu. Jakie materace można spotkać w sklepach? Większość producentów w swojej ofercie prezentuje:

Przed zakupem należy koniecznie zapoznać się z opisami producenta, ponieważ każdy z nich stosuje swoje własne przedziały wagowe, w których materac spełnia oczekiwania użytkownika. Na pewno nie jest łatwo dopasować materac na ból kręgosłup, kiedy śpi się z partnerem i jest on nieco innej budowy ciała. Na szczęście, producenci oferujący materace z górnej półki oferują rozwiązania takie jak materace o różnych stopniach twardości.

Kolejną kwestią jest oczywiście rozmiar materaca i jego wysokość. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać materac o jak największej powierzchni, ponieważ umożliwi on zajęcie dogodnej pozycji. Materac może być wysoki, jeśli sprzyja to wygodzie podczas kładzenia się i wstawania.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie odpowiedni?

Użytkownicy materaców najczęściej uskarżają się na bóle odcinka lędźwiowego, ponieważ ten narażony jest na najwięcej obciążeń w ciągu dnia. Jaki materac sprzyja relaksowaniu się mięśni znajdujących się w tym odcinku kręgosłupa? Wspaniałym rozwiązaniem będzie materac wykonany z bardzo funkcjonalnej pianki termoelastycznej. Materiał ten wspaniale dopasowuje się bowiem do potrzeb ciała i jego kształtu. Pianka ugina się pod wpływem ucisku partii takich jak biodra, czy ramiona i barki. Następnie, pod wpływem ciepła wytwarzanego przez ciało mięknie, pozwalając mięśniom powoli się rozkurczać i relaksować. Przestrzenie między dyskami otwierają się i dostaje się między nie płyn. Pianka termoelastyczna to doskonały materiał na materac na ból kręgosłupa i dzięki jej właściwościom bez trudu można dopasować odpowiedni model do potrzeb konkretnej osoby. Materace te chętnie wybierane są również z uwagi na to, że ciężar ciała rozkłada się na nich bardzo równomiernie.

Pozycja snu i jej znaczenie

Nawet najlepiej dopasowany materac z górnej półki nie jest w stanie samodzielnie pomóc w problemach z bólami kręgosłupa. Często winna jest pozycja, w jakiej układamy się do snu i pozostajemy następnie nawet przez kilka godzin. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • jeżeli śpimy na boku, nogi powinny być wyprostowane – ich uginanie sprzyja zgniataniu organów wewnętrznych i mogą pojawić się problemy z układem trawiennym,

  • zaleca się, aby sypiać na wznak, ponieważ wtedy kręgosłup jest wyprostowany i najlepiej się regeneruje,

  • nie powinno się spać na brzuchu, ponieważ wywołuje to obciążenia – przede wszystkim odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Warto zadbać o właściwą pozycję i wyrobić sobie nawyk zdrowego spania. Zastanawiając się nad tym, jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy, można też poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty. Taki specjalista jest bowiem w stanie ocenić, w jakim odcinku pojawia się dyskomfort i czym jest spowodowany. Często bowiem sama wymiana materaca na nowy nie wystarczy. Oczywiście, ortopedyczne materace sprzyjają regeneracji tkanek, jednak źródłem bólu może być też niewłaściwa pozycja zajmowana podczas pracy przy biurku, czy też nadwaga.

Sam zakup materaca trzeba potraktować jako inwestycję w swoje zdrowie i sprawność na długie lata. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej kupić materac z górnej półki, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb ciała i jednocześnie wytrzymały. Solidne wykonanie sprzyja funkcjonalności, a dopasowanie do ciała sprawia, że sen zamienia się w bardzo wygodną i komfortową przyjemność, która sprzyja regeneracji i właściwej postawie ciała przez cały dzień.